Батьком популярного напою став чернець-бенедиктинець 55-річний П’єр Периньйон. 4 серпня 1693 року у французькій провінції Шампань він відкоркував першу пляшку шампанського.
П’єр, будучи економом при абатстві Отвільєр, розташованому в самому центрі Шампані, завідував їстівними запасами та погребом. На дозвіллі експерементував з різними винами, щоб створити щось небачене. Чисельні спроби обвінчалися успіхом.
“Хутчій ходіть, я п’ю зірки”, ‒ вигукнув Периньйон до братії.
П’єр був не лише батьком шампанського. Чоловік запропонував замість звичайної в той час пробки з промасленої палиці ‒ коркову, яка відмінно прижилася і використовується нині.
Продавати напій почали з 1728 року. Лише через рік заснували першу фірму-виробника шампанських вин “Рюінар”.
До кінця XIX століття про шампанське знав увесь світ. Більшість країн стали опановувати його виробництво.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Настоянка із суниць нагадує шампанське
Подібна конкуренція, м’яко кажучи, не тішила виноробів Шампані. Після Першої світової війни Франція прийняла закон, який встановив, що шампанським можуть називатися виключно ті ігристі вина, які виготовлені в провінції Шампань за умови суворого дотримання певних правил.
Цікаві факти:
У XIX столітті французи називали шампанське “напоєм вдів”. Така назва не пов’язана з криміналом, або трагічною історією. Виявляється, найбільшими популяризаторами напою були вдови Жозефіна Кліко, Каміла Роедерер, мадам Помері і мадам Боллінже. Їх чоловіки рано померли, але це не завадило молодим жінкам вивести сімейний бізнес на новий рівень.
Ванна із шампанського небезпечна
Не дивлячись на всю естетику та пафосність ритуалу, ванну з шампанського приймати шкідливо.
Людська шкіра вбирає алкоголь майже миттєво.Тож подібна процедура забезпечить як мінімум серйозну інтоксикацію організму, максимум смерть.
Традиції пов’язані з ігристим напоєм
Ще з 1967 року на церемонії нагородження переможцям автоперегонів влаштовують душ із шампанського. Гонщик Ден Генрі прийшов першим в добовому марафоні “24 години Ле-Мана”. Тоді, крім основної нагороди, отримав в подарунок пляшку шампанського. На радощах чоловік тут же відкоркував її і почав поливати ігристим вином оточуючих. З тих пір на автогонках без цієї традиції не обходяться.
Відкрити пляшку шаблею – ціле мистецтво
Щоб відкоркувати пляшку шаблею існує певна технологія. Вона називається “sabrage”. Для цього з пляшки знімається фольга і дріт. Далі потрібно повільно вести тильною стороною шаблі по шийці до пробки. Коли шабля дійде до виступу на кінці шийки, треба злегка вдарити по ньому. Край пляшки легко вилетить разом з пробкою, красиво і ефектно. Головне, щоб в келих не потрапило скло.
Красиво, але може бути і небезпечно
Середня швидкість пробки з пляшки шампанського – 40 км/год. У висоту вона може злетіти на цілих 12 м.
Найдорожчий напій коштує $1,8 млн
Goût dе Diamants – найдорожче в світі шампанське. Одна пляшка коштує більше мільйона доларів. Така ціна обумовлена не особливим смаком напою, а самою пляшкою. Вона прикрашена золотом і діамантами.
Закрита пляшка віскі може зберігати смак більше 100 років і залишитися такою ж смачною й придатною до вживання.