На початку незалежності України Фокстрот стояв біля витоків торгівлі електронікою та побутовою технікою в Україні. Бренд і сьогодні є одним із лідерів за кількістю магазинів, обсягів продажів і наявністю лояльних покупців.
У спецпроєкті Gazeta.ua ми згадаємо найяскравіші моменти історії компанії, розкажемо, як протягом 30 років розвивалась і трансформувалася одна з найбільших в Україні омніканальних торговельних мереж. Покажемо, як змінювалися вподобання українців щодо техніки та як Фокстрот перетворився на сімейний магазин багатьох поколінь.
“То вже був ритейл формат торгівлі, якого ще не бачили українці”
Історія Фокстроту розпочалася 1994 року. Спершу як компанії з гуртових продажів побутової техніки. На той час це був вигідний напрям, оскільки в магазинах майже нічого не було.
Спочатку компанія закуповувала техніку в Об’єднаних Арабських Еміратах. Поступово вийшли на прямі контракти зі світовими виробниками: Sony, Panasonic, Samsung, Ariston, LG Electronics, Indesit. Це допомогло суттєво покращити асортимент.
Для перевезення техніки в регіони України Фокстрот першим почав використовувати залізничний транспорт, що значно покращило логістику й дало змогу швидко доправляти товар регіональним партнерам.
“Це ноу-хау, придумане моїм партнером Геннадієм Виходцевим, дивувало всіх оперативністю логістики: ввечері замовив, а вранці товар уже на місці. Крім цього, таке рішення давало нам переваги ми були надійними постачальниками техніки, регіональним партнерам було вигідно працювати з нами. За рік-півтора бізнес зріс у 10 разів і настав час переходити до наступного етапу будувати велику сучасну торговельну мережу”, згадує співзасновник бренду “Фокстрот” Валерій Маковецький.
Перший роздрібний магазин електроніки “Фокстрот” відкрили спільно з регіональним партнером 1996 року в Харкові, на вул. Сумській. Зосередилися на продажу відеотехніки, потроху додавали побутову техніку адже саме такий асортимент мав найбільший попит.
Відкриття першого магазину стало справжньою подією, були великі черги.
“З радянських часів люди пам’ятали черги, торгівлю з-під прилавків. А Фокстрот запропонував індивідуальний підхід до кожного покупця, високий сервіс і повагу, що перевершували очікування людей. То вже був саме ритейл формат торгівлі, якого ще не бачили українці”, додає Олексій Зозуля, який 2019 року очолив команду Фокстроту як операційний директор і розвиває бренд у воєнній Україні.
1997-го відкрився другий магазин “Фокстрот” у Києві, на вул. Дегтярівській. У наступні роки роздрібна мережа стрімко розвивалася. І вже з 2000 року супермаркет електроніки “Фокстрот” був у майже кожному обласному центрі України.
Як Фокстрот зробив революцію у продажах техніки
У середині 2000-х Фокстрот у співпраці з провідними банками України одним із перших у своїй ніші почав пропонувати українцям техніку у кредит. Компанія провела тендер, щоб надати максимально вигідні умови своїм покупцям. На той час це була справжня революція у продажах.
Факти про Фокстрот:
Найбільший за площею Фокстрот розташовано в Києві, у торговельно-розважальному центрі Respublika Park. Його загальна площа 1849 кв. м, торгова 1366 кв. м. Працює з листопада 2021 року. Став пілотним магазином, де запровадили обслуговування жестовою мовою.
Найменший за площею Фокстрот працює у місті Нетішин Рівненської обл. Загальна площа 503 кв. м, торгова 334 кв. м.
У топі магазинів “Фокстрот”, які найчастіше відвідують українці, магазин у столичному ТРЦ DREAM berry.
Середній час експрес-доставлення товару 47 хв. (з оператором Uklon Delivery).
Ажіотажний попит: після відео в інтернеті розкупили всі мультипечі
Уподобання українців щодо техніки змінюються щороку. Наприклад, 2020 року PlayStation 5 стала дефіцитним товаром. На це вплинули пандемія COVID-19, логістичні проблеми та зростання попиту на розваги вдома. Люди були готові переплачувати великі суми, чекати передзамовлення тижнями, аби тільки отримати бажаний ґаджет.
Восени 2022 року й улітку 2024-го аварійні відключення світла зумовили величезний попит на зарядні станції, повербанки. А коли починається аномальна спека, українці масово скуповують вентилятори, кондиціонери.
Факти про Фокстрот:
У мережі представлено понад 2000 торгових марок техніки.
Найдорожча покупка була 2019 року купили телевізор SONY за 999,9 тис. грн.
Найдовший чек містив 247 товарів. Купівлю здійснили 2017 року.
Найшвидше доставлення тривало 8 хв. За цей час 2023 року в Києві доставили мініхолодильник.
Піша прогулянка від магазину “Фокстрот” у Слов’янську Донецької області до магазину мережі в Ужгороді триватиме 300 год. Доведеться здолати 1331 км.
Відстань між найближчими магазинами “Фокстрот” 350 м, або 5 хвилин пішки (у Києві: на просп. С. Бандери, 21, і просп. С. Бандери, 23).
Команда Фокстрот це однодумці, об’єднані спільними цінностями
Фокстрот це команда з понад 2500 працівників, професіоналів своєї справи.
“У нас немає вікових обмежень. Коли зайдете до магазинів “Фокстрот”, то побачите людей різного віку 18-річних хлопців та дівчат, працівників віком 50+. Зокрема й тих, хто працює по 20 років. Багато хто з них прийшов зовсім юним та зростав разом із компанією. Ми пропонуємо можливості для внутрішнього переміщення, щоб працівники могли змінювати умови роботи відповідно до своїх потреб. Наприклад, якщо продавцю-консультанту важко працювати в торговому залі, він може перейти на іншу посаду”, розповідає Тетяна Брюханова, HR-директорка компанії “Фокстрот” (очолює управління персоналу з квітня 2021 року).
Почали опановувати сучасні технології, коли це ще не було трендом
30 років поспіль у Фокстроті працюють над тим, щоб бути корисними, цікавими, відповідати запитам покупців і перевершувати їхні очікування.
“За ці роки багато що змінилося від візуального стилю й оформлення магазинів до підходів в операційних процесах. Поряд з епохою розквіту й безперервного розвитку мережі ми згадуємо чимало викликів і криз. Серед них втрата значної частини активів через окупацію частини Донецької, Луганської областей і Криму 2014 року, пандемія, повномасштабна війна. Але попри все Фокстрот жодного разу не зупинявся. Значну роль зіграли два фактори. Перший і головний: кожен працівник у команді від співзасновників бренду до працівників торгових залів у столиці та регіонах докладає максимуму зусиль, щоб Фокстрот зростав. Другий фактор: ми почали опановувати сучасні технології та інновації, коли це ще не було трендом”, говорить Олексій Зозуля, СЕО Фокстроту.
Інновації Фокстрот:
Розширено пул безконтактних видів розрахунку: Visa QR, оплата через чат-бот, Tap-to-phone оплату. Інтегрували цифрові чеки в мобільні банкінги банків-партнерів, що забезпечує безперебійну роботу під час відключень електроенергії.
Перезапустили Trade-in сервіс заміни старої техніки на нову (“ФоксіОбмін”), а також послугу вивезення й утилізації старої техніки.
Першими інтегрували надшвидке доставлення за 1 год. Також запустили систему дропшипінгу.
Запустили клієнтський мобільний застосунок із максимально зручним функціоналом. Для продавців також розробили сучасний мобільний застосунок, що значно спрощує процес консультації й оплати покупок.
Першими серед українських бізнесів запустили сервіс з обслуговування жестовою мовою “Безбар’єрний Фокстрот”, він працює у 20 магазинах 14 міст і на Foxtrot.ua. 2024 року компанія здобула срібло в номінації “Кращий приклад упровадження інклюзивного підходу” на Всеукраїнській премії з клієнтського досвіду UCXE’2024
Безбар’єрність, нові формати магазинів, інноваційні підходи
У Фокстроті приділяють значну увагу поступовому впровадженню безбар’єрних сервісів, щоб забезпечити людям з інвалідністю комфортне перебування й у стаціонарних магазинах, і під час вибору товарів онлайн.
“2021 року Фокстрот став учасником спільноти “Бізнес без бар’єрів”, яка об’єдналася навколо однойменної ініціативи першої леді Олени Зеленської. З того часу зміцнення принципів безбар’єрності стало частиною бізнес-процесів нашої компанії. Поглиблену роботу в цьому напрямі ми розпочали навесні 2023-го”, говорить Леся Нікуліна, начальник відділу торгового маркетингу, куратор проєкту “Безбар’єрний Фокстрот” (у команді ритейлера з 2012 року).
“Фокстрот соціально відповідальний бізнес. За другий квартал 2024 року компанія перерахувала 224 мільйони гривень податків, а загальна сума за перше півріччя перевищила 430 мільйонів гривень. Ми не лише зберігаємо робочі місця, а і створюємо нові. Розширюємо програми адаптації для нових працівників та реінтеграції ветеранів. Переглядаємо можливості зміни операційних процесів, щоб підготувати робочі місця для людей з інвалідністю”, підсумував Олексій Зозуля, СЕО Фокстрот.