fbpx

6 листопада Дмитрівська поминальна субота: що треба робити у цей день

Головна Сторінка » 6 листопада Дмитрівська поминальна субота: що треба робити у цей день

6 листопада відзначають Дмитрівську поминальну суботу, в яку прийнято поминати родичів.

“Сьогодні варто прийти до церкви і помолитися Господу за вічне життя спочилим у Царстві Небесному”, – розповів Gazeta.ua отець Михайло Гарбадин.

Дмитрівська батьківська субота відзначається щорічно в суботу перед днем пам’яті великомученика Димитрія Солунського. День пам’яті Димитрія Солунського відзначається 8 листопада.

Дмитрівська батьківська субота як день поминання покійних встановлена князем Дмитром Донським після Куликовської битви. Але на думку істориків, Дмитрієв день має більш глибоке, язичницьке коріння. Він приурочений до середині осені, коли наші пращури вшановували померлих прародителів.

У цей день до церкви несли три хлібини та їжу, яка до смаку покійникам. За народним повір’ям, перший хліб призначався для давно померлих предків, другий – дідам і бабам найближчого роду, а третій – тим, хто помер насильницькою смертю на війні, у воді чи вогні. В цей день у церквах служать заупокійну і моляться за душі померлих.

У Дмитрівську поминальну суботу вечеря була особливою. Згадувати померлих починали вже з п’ятниці і для цього обов’язково купували нову білу скатертину, якою застеляли поминальний стіл. Господині готували традиційні поминальні страви – кутю, узвар, млинці, пироги, а також улюблені страви покійних родичів.

За поминальною трапезою кожен член сім’ї відкладав по одній ложці від кожного блюда в окрему тарілку, а потім це все залишали на ніч для померлих. Це робилося для того, щоб душі могли прийти додому і насититися їжею разом з усією родиною. Поруч з тарілками ставили миску з водою і рушник, щоб вони змогли вмитися після трапези. У Дмитрівську суботу обов’язково допомагали бідним і голодним – давали багато милостині, годували пирогами і просили їх молитися за душі померлих.

Люди вірили: якщо в цей час ходить багато убогих старців – це хороший знак. Начебто Бог посилає небіжчиків в образі старців на землю, щоб вони подивилися, як живуть і що роблять їхні нащадки. Їх неодмінно звали на обрядову поминальну трапезу: “Іди, діду, до обіду!”

Віруючі християни, які чітко дотримуються церковних канонів, приходять на богослужіння до церкви ввечері в п’ятницю напередодні батьківської суботи. В цей час служать велику панахиду, або парастас. Щоб пом’янути в церкві своїх померлих родичів, потрібно приготувати заздалегідь записки з їх іменами. В якості пожертви на храм прийнято приносити пісні продукти – хліб, солодощі, фрукти, овочі. А от м’ясні вироби або алкоголь (крім кагору) жертвувати не варто.

За народним віруванням, святий Дмитро приносить зиму. Також вважалося, що він ключем “замикає землю” і дає господарювати зимі, завершуючи, таким чином, хліборобський рік. Він тримає у себе ключі, поки не приїде за ними святий Юрій (6 травня) і землю не відкриє.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сьогодні іменини святкують власники популярних імен

Що сьогодні не можна робити

Категорично заборонено говорити погано про небіжчиків – згадувати можна тільки хороше. Не можна поминати покійного алкоголем.

Утримайтеся від галасливих вечірок, веселощів і проведення великих урочистостей – на Дмитрівську суботу це вважається гріхом. Церква вважає, що сумувати, плакати і лити сльози теж не потрібно, так як покійній душі потрібна ваша щира молитва, а не горе.

Сьогодні віряни вшановують день чудотворного образа Богородиці “Всіх скорботних Радість”. Ця ікона зцілювала людей від багатьох хвороб. В народі у цей день дівчата збиралися прясти. Вони пряли і розповідали одна одній страшні історії, наприклад, про те, як ночами до молодих вдів прилітають душі їх покійних чоловіків.