У Telegram з початку повномасштабного вторгнення почали ширитися підставні канали, які начебто належать бойовим частинам українських військ. Російські спецслужби створюють їх для проведення інформаційних атак і розхитування суспільних настроїв в Україні. Зокрема, у цих каналах закликають українців до участі в мітингах та публічних акціях, які підривають довіру до влади та військового командування. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Зазначається, що 14 січня на Майдані незалежності в Києві зібралося близько 200 родичів українських військовослужбовців, які зникли безвісти чи потрапили в полон. Вони поставили вимогу до української влади обміняти “всіх на всіх”. Таку подію прокоментували в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Там заявили, що подібні акції використовуються спецслужбами путінського режиму.
“Росія активізувала спецоперації, що покликані розхитати суспільні настрої в Україні. Ворог використовує як інформаційні приводи заходи, що організовуються на підтримку військовополонених. Акція на Майдані незалежності не стала винятком. Підконтрольні Росії ресурси поширюють у медіапросторі ворожі наративи, які фактично закликають до капітуляції України”, повідомили в Координаційному штабі.
При цьому насправді українська влада, зокрема президент Володимир Зеленський, пропонували РФ обміняти “всіх на всіх”. Однак саме російське керівництво ухиляється від відповіді на цю пропозицію. Уся провина продовжує перекладатися на українців.
Цікаво, що саме такі підставні Telegram-канали, які начебто належать частинам української армії, підбурювали родичів військовополонених на мітинг 14 січня. Про небезпеку таких “джерел інформації” розповідали ще на самому початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Генштабі ЗСУ. Там пояснили, що “російські окупанти почали створювати фейкові сторінки наших бойових частин. Наприклад, 93-ї ОМБР, 81-ї тощо”. Тим паче, що достовірно сказати, чи належить канал росіянам чи українцям, буває важко.
На таких сторінках шириться багато різної дезінформації і відверто проросійських наративів під соусом патріотичних українських меседжів про “перемогу над рашистами” та українською мовою. Улюбленою темою для ворожих каналів є те, що в українській армії великі втрати, негатив у бік командування і просування думки про те, що “все втрачено”.
Часто в таких каналах також помітні прості помилки в українській мові. Наприклад, в пості про мітинг на Майдані було зазначено, що “люди намагаються дізнатися вченість бійців”. “Вченість” мабуть мала бути перекладом російського слова “участь”, але автоматичний переклад схибив.
Інші брехливі наративи каналів полягають у негативі до Заходу, який “дурить українців”. Деякі автори пропагандистських каналів не стримуються і постять цитати експрезидента Росії Дмитра Медведєва, де просувається думка про те, що Україна начебто не хоче миру. Також зачіпається “хвора” для російських спецслужб тема геїв, які для них одні з першочергових ворогів. Провокується невдоволення заявами міністра оборони Олексія Резнікова та інших посадовців.
Аби дізнатися більше інформації про українських військовослужбовців, вороги мають кілька методів. Наприклад, російські веб-ресурси розсилають повідомлення родинам захисників із пропозицією заповнити анкету з даними військового. Це може стати небезпечним для тих, хто потрапив у полон, та завадити майбутньому звільненню. Зокрема, у випадку, коли український військовий з тих чи інших причин видає себе за цивільного.
Інформацію про воїнів можуть розміщувати у великих Telegram-каналах. Переважно там пишуть їхні телефони, де і за яких обставин вони зникли. Керувати сторінками можуть люди, які знаходяться не тільки в Росії, але й в інших країнах, часто азійських.
Між іншим, небезпечні ворожі канали на початку вторгнення закликали не брати українців зброю до рук, ставили під сумнів злочини російських військових у Бучі і виправдовували удари по цивільним об’єктам тим, що українська армія прикривається мирними мешканцями. Один із постів про оборону Соледара, де звинувачено українське керівництво в некомпетентності, навіть взяли журналісти американського видання CNN. Можливо, що це сталося через погане розуміння особливостей та небезпек Telegram-каналів або хтось навмисно підбурив журналістів використати неперевірену інформацію.
Для деморалізації військових та наведення паніки серед їхніх родичів ворожі спецслужби публікують знайдені на полі бою документи і видають бійців за загиблих, розміщують фейкові письмові скарги солдат, які відмовляються йти на передову і пишуть постійні конспірологічні теорії про наступи.
Переважно така пропаганда вже не діє ні на кого. За майже рік повномасштабного вторгнення українські бійці знають, за що воюють. У Кремля не вийшло спровокувати паніку в соцмережах, яка б вилилася в пікети на Банковій та перед Генштабом.