Золоті квадратні метри: яке житло купують і орендують українці

Головна Сторінка » Золоті квадратні метри: яке житло купують і орендують українці

На ринок нерухомості, окрім війни, продовжує впливати сезонність. На початку року – період затишшя, фіксують поодинокі угоди. Починаючи з лютого ринок повертається до нормального темпу, кількість угод зростає. У лютому та березні українців більше цікавить міська нерухомість оренда, купівля-продаж. Далі попит зміщується на заміську, зокрема, цікавляться земельними ділянками. Про це в інтерв’ю Gazeta.ua розповів Сергій Курганов, гендиректор рієлторського об’єднання “Простор”.

Що відбувається на ринку нерухомості? Які основні тенденції?

Зараз високий попит на заміські будинки. Навіть під час локдауну був менший. Тоді люди орендували будинок, жили там кілька місяців. З’ясовували для себе, що логістика дуже важлива – не зручно возити дітей у школу, садочок, на гуртки. Тому поверталися жити до міста. Нині на фоні відключень світла, ракетних обстрілів великих міст, тримається попит на оренду заміської нерухомості. З опаленням там простіше, крім звичайних котлів у більшості будинків є альтернативні – дров’яні.

ні, мазутні пічки, тощо. Люди прагнуть автономності, щоб не залежати від зовнішніх факторів.

Шукають квартири біля метро, щоб використовувати його як укриття

Щодо купівлі-продажу нерухомості, то у доларах ціни майже не змінилися, порівняно з лютим минулого року. Якщо рахувати в гривні – вартість житла зросла майже вдвічі. Трикімнатна квартира площею майже 100 “квадратів” у спальному районі Києва в новому будинку до повномасштабної війни коштувала 100 тисяч доларів. Сьогодні за неї просять майже стільки ж. Але якщо рахувати у національній валюті, то раніше таке житло коштувало 2,5 мільйона гривень. Зараз це понад 4 мільйони.

Хто основні покупці житла?

Тих, хто зараз купує квартири, можна умовно розділити на дві категорії. Перша – ті, у кого питання придбання нерухомості набуло критичної маси. Житло треба терміново. Купують квартири здебільшого на вторинному ринку, первинний майже завмер. Друга категорія ті, кому доступне кредитування за державними програмами “Доступне житло” чи “єОселя”. Скористатися ними можуть військові, медики, весь сектор, що працює на оборонну промисловість.

Найбільший попит традиційно на однокімнатні квартири. Далі – двокімнатні і трикімнатні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США анонсували нову багатомільярдну допомогу Україні

Які середні ціни на вторинному ринку?

На вартість впливає вік житла старий чи новий фонд. Наприклад, трикімнатна квартира площею 80 “квадратів” в старому будинку в середньому коштуватиме 800 доларів за метр квадратний. У будинку нового фонду подібне житло – поліпшеного планування. Там, зазвичай, є два санвузли, велика кухня. Та й сама квартира більшої площі. Тому квадратний метр коштуватиме в середньому 1000 -1100 доларів, залежно від якості ремонту. Але за скільки дійсно буде продане житло знає тільки покупець, продавець і ріелтор.

Якщо рахувати в гривні – вартість житла зросла майже вдвічі

Що відбувається на ринку новобудов?

Відділи продажу пропонують різні ціни, але люди не купують. Попри те, що ці будинки введені в експлуатацію, ніхто не хоче вкладатись у ремонт. Бо люди не розуміють, що буде далі. Тому не поспішають витрачати заощадження.

На заході України будівництво житла йде повним ходом, там купують нерухомість. У Києві майже усе будівництво простоює.

Люди, які виїхали за кордон, продають житло в Україні?

Є такі випадки. Люди поїхали і розуміють, що повертатися в Україну вже не будуть. Були клієнти, які з-за кордону Новою поштою відправляли нам документи, ключі від квартири, довіреності на продаж.

В основному, ті хто продає нині житло, хочуть переїхати в більш безпечне місце. Або змінити квартиру на будинок. А от охочих купувати нерухомість в рази менше. Також продають житло люди, що мають у власності кілька об’єктів нерухомості. Хочуть мати гроші на випадок загострення ситуації. Є ризикові люди, що скуповують хорошу нерухомість у прифронтових регіонах за низькою ціною. Після війни сподіваються її продати дорожче. Такі люди існували завжди, ризик це їхній бізнес.

Які прогнози на найближчі місяці щодо попиту та цін?

Чим краща ситуація на фронті тим більший попит на житло. А чим вищий попит, тим вищі ціни. Все залежить від ходу бойових дій.

Яка ситуація з орендою квартир?

У Києві попит є. Він трохи більший, ніж був на початку бойових дій. На ринок також впливає сезонність. Ближче до весни він починає пожвавлюватись. Люди, які працювали взимку в місті, їдуть до менших містечок, сіл. Бо починається посівна, городи. Квартири звільняються, ціни знижуються. Заселяються нові квартиранти.

Зазвичай люди просять знайти квартиру біля метро, щоб усім членам родини було зручно добиратися на роботу, навчання. Починаємо пропонувати різні варіанти, де є прямі маршрутки або взагалі можна пішки дістатися до потрібного місця. Тоді метро відходить на задній план. Зараз з’явилася нова категорія клієнтів, які хочуть квартиру біля метро, щоб використовувати його як укриття під час обстрілів. Зазвичай вони шукають житло на низькому поверсі, з газом.

Виріс попит на заміські будинки. Такого не було навіть під час локдауну

Коли почалися відключення електроенергії, інтенсивні обстріли, зменшився попит на житло на високих поверхах. Така нерухомість трохи подешевшала. Але коли графіки відключень стали більш чіткими і прогнозованими, квартири на високих поверхах знову почали активніше орендувати. Люди зрозуміли, що відключення світла не так сильно впливають на їхнє життя. Більшість проводять більшу частину дня на роботі. Напередодні Нового року здали квартиру на верхньому поверсі за 16 тисяч гривень. Але за умови, що після закінчення опалювального сезону оренда коштуватиме 20 тисяч. Зараз вартість нижча, бо високі комунальні. Це влаштувало і господаря житла, і орендаря.

Збільшення кількості переселенців впливає на ринок?

Кожен орендодавець має власний ідеальний портрет орендаря свого житла. Раніше часто не хотіли брати з тваринами, або бажали щоб жила офіційно одружена пара. Якщо в квартирі було зареєстровано три особи, то шукали стільки ж квартирантів. На сьогодні бачимо більш лояльне ставлення до квартирантів. Зокрема, до переселенців. Якщо люди їдуть з гарячих точок, то їх беруть і з тваринами, і з лежачими родичами. Також заселяють великими родинами.

У яких областях більший попит на оренду?

Перше місце за популярністю між собою ділять Київ та західні області країни. Центральна Україна на другому. Найпотужніший ринок оренди завжди був у столиці, Одесі, Дніпрі, Харкові.

Є люди, що скуповують хорошу нерухомість у прифронтових регіонах. Ризик це їхній бізнес

Скільки коштує орендувати заміський будинок?

Все залежить від будинку, якості наповнення, року будівництва, наявності альтернативних джерел опалення, електроенергії. Будинок на 100-120 “квадратів” збудований років 10 тому, з піччю або твердопаливним котлом в середньому обійдеться в 20-25 тисяч гривень на місяць. Це поблизу Києва. В інших областях така нерухомість коштуватиме дешевше. У селах можна орендувати будинки з пічним опаленням за 5-6 тисяч гривень.