Після реформування медицини українці дедалі частіше почали висловлювати своє невдоволення.
Найбільше скаржаться на те, що у лікарні з них вимагають гроші, розповіла голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусакв в інтерв’ю “Главкому”.
“Ми не маємо функцій нагляду, контролю, а тим більше функцій, притаманних правоохоронним органам. Але ми маємо функцію взаємодії з іншими органами влади, які цими можливостями наділені”, розповіла Наталія Гусак.
Друга за популярністю скарга це відмова у наданні послуги.
“Наприклад, якщо у медзакладу є договір з НСЗУ, пацієнту не можуть відмовити в отриманні безплатної для нього допомоги. Але є заклади, які чомусь думають, що це просто написано на папері, а в реальності можна брати з людей гроші за ту послугу, за яку НСЗУ вже сплатила”, каже голова НСЗУ.
Пацієнт з інформацією і доказами, що він за щось сплатив, хоча не мав би, має обов’язково звернутися до НСЗУ. Фахівці мають розібратися. Через це НСЗУ є учасником багатьох судових процесів.
“Часто вони стосуються медзакладів після проведеного нами моніторингу. Йдеться про неналежне виконання договірних зобов’язань. НСЗУ виступає третьою стороною між правоохоронними органами і закладами охорони здоров’я”, заявила Гусак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НСЗУ назвала область-рекордсменку з виплат медикам
Наприклад, у клінічній лікарні швидкої медичної допомоги Львова хворим після інсульту не проводили скринінг на порушення ковтання та в перші 48 годин після госпіталізації не забезпечували консультацією логопеда та лікаря з фізичної та реабілітаційної медицини. Такі порушення НСЗУ виявила у цій лікарні ще у грудні 2021 року. Суди тривали до березня цього року.
“Зрештою, отримали справедливе рішення. Лікарня порушила умови договору з НСЗУ щодо надання медичних послуг за пакетом “Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах”. Тепер має повернути державі надміру сплачені кошти за лікування інсульту. А це понад 6,4 млн грн”, – зазначила Гусак.
Національна служба здоров’я надала рекомендації щодо подачі звернення у зв’язку з вимогами купувати ліки або оплачувати послуги в медичних закладах, які мають договори з НСЗУ.
Якщо у медзакладі, який має укладений договір із НСЗУ, у пацієнта вимагали купувати ліки, які є в Національному переліку основних лікарських засобів або оплачувати послуги, це порушення.
При подачі звернення необхідно вказати прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження, дату події, про яку йдеться.