23 серпня вшановують святого Лаврентія Римського та інших мучеників.
Мученики архідиякон Лаврентій, папа Сикст, диякони Фелікісим і Агапіт, а також воїн Роман жили за часів імператора Валеріана в Римі.
Тоді папа, який займав Римський престол, обирався на вірну смерть. Тож і папу Сикста разом із дияконами – Фелікісимом та Агапітом – ув’язнили. Напередодні папа попросив Лаврентія роздати все майно і передбачив йому також мученицьку смерть.
Лаврентія взяли під варту, коли почули, що в нього є велике майно. У в’язниці архідиякон зціляв хворих і багатьох навернув до християнської віри. Зокрема, й хлопчика-наглядача. Коли ж у Лаврентія зажадали показати, де зберігаються його скарби, він зібрав жебраків і сказав: “Ось ті посудини, в яких вкладені скарби. І всі, хто вкладає свої скарби в ці посудини, з надлишком отримують їх у Царстві Небесному”. Лаврентія стали катувати і змушувати відмовитися від Христа, але безуспішно. Зрештою мученик помер. Пізніше стратили й тих, хто підтримував його.
Святого вшановують 23 серпня за нинішнім календарем. За новоюліанським календарем згадувати його будуть 10 серпня.
Народні прикмети
Стоїть дуже спекотна погода – осінь буде дощовою;
сильний дощ цього дня – до затяжної осені;
день погожий і теплий – можна ходити на риболовлю до кінця літа, лов буде вдалим;
вода у водоймах спокійна – осінь і зима будуть теплими.
У народі 23 серпня – свято Лаврентій Зоречник, або Лаврентіїв день. Прозвали його Зоречником через дуже красиві світанки і заходи сонця – червоні і багряні.
Що сьогодні не можна робити
Забороняється підвищувати голос, сперечатися, лаятися;
Не слід відмовляти в допомозі та милостині;
Заборонено лінуватися – до великих фінансових проблем і розорення;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які перші два церковних свята змінюють дату: календар на вересень
Ділитися своїми планами – спіткають невдачі й нічого не збудеться.
Триває Успенський піст – тим, хто постить, заборонено будь-яку гарячу їжу з олією – цього дня передбачено сухоїдіння.
Що можна робити
Святий Лаврентій зцілює від хвороб очей. Йому моляться з проханням повернути зір і захистити від пристріту. У народі було прийнято цього дня вмиватися ранковою росою, щоб змити всі хвороби.
У свято можна займатися господарськими справами. Робити прибирання в домі, перетрушувати і виносити на сонце ковдри, перини і подушки. Дівчата за старих часів цього дня шукали квітку ромашки і клали її в мішечок. Вважалося, що якщо скрізь носити з собою, то протягом місяця зустрінеш свою долю.
З 1 вересня в Україні більшість релігійних свят отримають нові дати. Зміняться і дати деяких державних свят. Набуде чинності календарна реформа ПЦУ. Різдво, Хрещення, Покрова Богородиці та ряд інших важливих церковних дат віряни відзначатимуть раніше.