В Україні перевірили вже 75% військово-лікарських комісій.
Зафіксовано дуже багато випадків, коли через корупційну складову були видані довідки громадянам, які не мають проблем зі здоров’ям, як “непридатним”, а чоловікам, які мають серйозні проблеми зі здоров’ям, є багаторічні діагнози, видали довідки “обмежено придатний”. Про це в ефірі телемарафону розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
“Перевірки ВЛК здійснює наша інституція. Станом на зараз перевірили вже 75% ВЛК, до кінця місяця стоїть задача перевірити 100% ВЛК в Україні”, повідомив він.
За його словами, через корупційну складову були видані довідки громадянам, які не мають проблем зі здоров’ям, як “непридатним”.
“А громадяни України, які мають відкриті проблеми зі здоров’ям, є діагнози, причому багаторічні діагнози, їм видали оці довідки “обмежено придатний”. Це потребує врегулювання”, наголосив Лубінець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СБУ ліквідувала нові схеми ухилення від призову у трьох областях України
На думку Лубінця, треба прибрати це поняття “обмежено придатний”.
“Громадянин України повинен бути або придатний до виконання військової служби, або непридатний. Якщо він, наприклад, в силу свого здоров’я непридатний до виконання бойових задач з автоматом в руках прямо на передовій, але він може бути в штабі, або може бути в складі ракетних військ, може займатись IT”, вважає омбудсмен.
Він наголосив, що дав рекомендацію в РНБО, що питання “обмежено придатний”, чи “непридатний”, чи “повністю придатний” треба врегулювати через військові професії.
“І таким чином чітко показати громадянину: якщо він придатний, але в нього є проблемі зі здоров’ям, то він придатний саме для проходження служби військах, які не пов’язані взагалі з передовою”, наголосив він.
Лубінець підкреслив, що це повинно бути максимально прозоро, зрозуміло для громадян, максимально цифровізовано.
“Електронні бази повинні бути доступні як для громадян, так і для лікарів, і для таких інституцій, як моя, які здійснюють парламентський контроль. Саме це унеможливить, на мій погляд, з одного боку оцю корупцію, з іншого боку, надасть можливість захищати права громадян, якщо вони порушуються”, резюмував омбудсмен.
Міноборони України затвердило новий розклад хвороб, за яким оцінюється придатність до військової служби та впорядкувало проходження служби обмежено придатними.
Зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (наказ Міноборони № 402) внесені наказом Міністерства оборони від 18 серпня 2023 року № 490 і набули чинності 25 серпня.
При цьому того ж дня набули чинності й інші зміни, внесені наказом № 456, які передбачають спрощення вимог для служби в ДШВ та морській піхоті в особливий період.