Українське сало є смачним і ситним продуктом, в якому багато насичених жирів.
Але вони повинні становити меншу частину добової дози всіх жирів у харчуванні. Тому багато сала їсти на день не потрібно, достатньо 10-30 г, каже нутриціологиня Анастасія Голобородько в Telegram.
“У салі є і омега 3, і омега 6, і омега 9 кислоти в нормальному, збалансованому співвідношенні, що важливо для організму. Вітаміни A, D, E. Селен як антиоксидант і помічник роботи щитовидної залози. Сало краще поєднувати із сирими овочами та зеленню. Природні ферменти овочів допоможуть йому краще засвоїтися”, розповіла нутриціологиня.
Сало належить до категорії насичених жирів. Насичені жири повинні становити меншу частину добової дози всіх жирів у харчуванні. Це ті жири, у яких молекули перенасичені воднем. Запам’ятати просто: насичені жири залишаються жорсткими за кімнатної температури. Джерела м’ясо, вершкове масло, сири та інші жирні молочні продукти, вершки та сметана, кокосова та пальмова олія. В організмі виконують найважливіші функції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вранці, вдень чи увечері: коли їсти сало найкорисніше
Найкращі жири із субпродуктів, м’яса та дичини на кістки, сала, страв із цілісних тушок птахів та риб, приготованих із кістками та оболонками.
Для багатьох сало є щоденними ласощами. Але не всі впевнені, що його можна вживати занадто часто чи багато.
За словами дієтологів, до питання вживання сала слід підходити так, як і до будь-яких інших продуктів. Тобто потрібно дотримуватися золотого правила ‒ добре те, що в міру.