10 березня згадують мучеників Кодрата, Кипріяна, Діонісія, Анекта, Павла і Крискента. Кодрат був благочестивим старцем, відданим Христові. За свою віру його затримали і убили разом з іншими християнами. Кипріян помер мученицькою смертю разом з Кодратом і іншими. Його відданість вірі призвела до страждань і смерті.
Павло ще один з тих, хто відмовився від ідолопоклонства і вірив в Христа. Так само як Діонісій, Анект і Крискент.
Також 10 березня – день пам’яті мучениці Василісси Коринфської. Вона була християнкою, яка жила у IV столітті. Василісса народилася в місті Коринф (тепер місто в Греції). Вона була відданою християнкою і вірила в Ісуса Христа.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вербна неділя 2024: нова дата свята і до яких заборон дня варто прислухатись
За часів імператора Юліана Відступника, Василісса відмовилася від жертвування ідолам і вірно служила Христу. За це її затримали, піддавали катуванням і, нарешті, вбили. Василісса стала мученицею заради своєї віри.
Прикмети
Хмарне небо вказує на відлигу.
Йде гроза буде великий урожай.
Холодний вітер зима ще кілька днів протримається.
Що не можна робити
Цього дня заборонено влаштовувати гучні розваги, гуляння, співати пісень. Також не можна відмовляти у допомозі, якщо вас про неї просять це призведе до бід.
Молодим дівчатам забороняли носити хустки матері. Вважалося, що це принесе проблеми зі здоров’ям.
Що можна робити
Цей день в давнину вважався початком справжньої весни. Господині пекли печиво у формі пташок та сонця, щоб прикликати теплу погоду. Святій Василіссі молилися про захист будинку від повені, адже вона вважалася покровителькою весняних вод. А в цей час часто починалася сильна відлига і тала вода могла підтоплювати будинки.
Цього року “Масляний тиждень”, який передує Великому Великодньому посту, розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.
Традиційною українською стравою, характерною для цього періоду були вареники. Ще колись козаки жартували: “На Масницю й турки вареники їдять!”. Так що, основна страва Масниці це вареники з сиром залиті маслом та сметаною. Пекти млинці українки стали вже у ХХ столітті.