Президент Володимир Зеленський підписав указ про ліквідацію МСЕК за численними фактами порушень і фальшивих інвалідностей для посадовців.
22 жовтня президент провів РНБО, указ було видано після засідання. Про це Зеленський повідомив у вечірньому зверненні.
“Це не тільки прокурори, є сотні таких фактів очевидно необґрунтованих інвалідностей у посадовців митниці, податкової, системи пенсійного фонду, місцевих адміністрацій”, зазначив президент.
Зеленський наголосив, що з усім цим треба ретельно та оперативно розібратися, система МСЕК має бути ліквідована.
“Але для системний і реальних змін треба провести повну цифровізацію усіх етапів роботи щодо встановлення інвалідності”, – зауважив лідер держави.
За його словами, в Мінцифрі та Міноборони є кому забезпечити необхідні зміни.
Президент висловив думку, що проблема не лише в тому, що посадовці роблять собі інвалідність завдяки звʼязкам, але і в тому, що люди, які отримали справжню інвалідність – зокрема, в бойових діях, – часто не можуть отримати відповідний статус і справедливі виплати.
“Часу, щоб виправити це, в уряду небагато”, – сказав він.
Зеленський наголосив на важливості введення персональної відповідальності та кадрових рішень щодо цієї ситуації в центральних органах влади – по вертикалі контролю за МСЕК.
Президент додав, що на РНБО обговорили ситуацію в органах прокуратури України. За підсумками цієї розмови Генпрокурор Андрій Косін написав заяву про звільнення.
Крім того, була доповідь Главкома Олександра Сирського щодо ситуації на фронті.
“Зокрема ми маємо інформацію про підготовку двох підрозділів військових з КНДР по 6 тис. людей, і це виклик, але ми знаємо як на нього відповісти”, – наголосив лідер держави.
Президент Зеленський висловив вдячність усім країнам та лідерам, які засудили приєднання КНДР до російської війни.
Наразі рішення РНБО передбачає повний аудит пенсій та інших нарахувань усім посадовцям, які організували собі інвалідності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генпрокурор Костін подав у відставку
У документі указу йдеться про рекомендації Офісу Генпрокурора, СБУ, ДБР, Нацполіції та НАБУ прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів.
Зазначається, що Кабміну доручено вжити заходів реагування до посадових осіб уповноважених органів за його неналежне виконання або зволікання з виконанням. протягом трьох місяців зробити доповідь про результати перевірок МСЕК; підготовку плану впровадження цифровізації проходження всіх етапів МСЕК разом із МОЗ та Мінцифри та проведення разом із Пенсійним фондом, ДБР, СБУ та Нацполіцією аудиту нарахування пенсійних виплат посадовцям.
Верховній Раді рекомендують разом із Міністерством охорони здоров’я в місячний термін розробити законопроєкт про реформування системи медико-соціальної експертизи, передбачивши, зокрема, ліквідацію медико-соціальних експертних комісій із 31 грудня 2024 року.
Національному агентству з питань запобігання корупції рекомендують перевірити та актуалізувати до 30 листопада поточного року дослідження Топ-10 корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення інвалідності.
Також законом передбачено розробити та забезпечити до 31 грудня 2024 року внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проєктів законів України про внесення змін до Кримінального кодексу України, які б визначали голову й членів медико-соціальних експертних комісій суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення та відповідачами у справах про визнання необґрунтованими активів.
Доповідав голова СБУ Василь Малюк і міністр внутрішніх справ Ігор Клименко щодо перевірок і розслідування кримінальних правопорушень, вказав він.
“Встановлено багато фактів порушень та очевидно фальшивих інвалідностей посадовців”, – йдеться у повідомленні.
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль, міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко та міністерка соціальної політики Оксана Жолнович доповідали щодо кроків, які повинні бути зроблені на урядовому рівні.
Окремо розглянули ситуацію в системі органів прокуратури України. Доповідав Генеральний прокурор Андрій Костін. Він після засідання подав у відставку.