Таємниця чи “вкид”? Усе, що треба знати про ймовірні перемовини з РФ щодо припинення ударів по енергетиці

Головна Сторінка » Таємниця чи “вкид”? Усе, що треба знати про ймовірні перемовини з РФ щодо припинення ударів по енергетиці

Новина про таємні перемовини України та РФ про взаємну зупинку вогню по енергетичних об’єктах, яку опублікувало Financial Times, має багато розпливчатих формулювань. Наприклад, з посиланням на високопоставлених українських чиновників стверджується, що обидві країни наче “на ранній стадії перемовин”, які відбуваються за посередництва Катару.

Водночас у тій же публікації йдеться про нібито спроби відновити переговори, котрі готувалися за посередництва Катару й перервані вторгненням українських військ до Курської області РФ. Одне з джерел розповідає, що, загалом, метою є перезапуск цих перемовин, але наразі – хоча б відновити діалог.

Речник Путіна Дмитро Пєсков прокоментував публікацію так: навіть в авторитетних ЗМІ багато останнім часом з’являється багато вкидів, котрі не мають нічого спільного з реальністю.

Реальність, яка вона є

На питання, чи погодиться Путін на переговори, Пєсков зазначив, що попередньою умовою є вивід українських військ не лише з Курської області, але і з тимчасово окупованих територій.

Російські пропагандисти додають: РФ готується завдати серію ударів по ключових об’єктах української енергетики, доки умова не буде виконана.

Консультації між силовими відомствами двох країн могли б мати місце, якби не воєнний стан і не українське законодавство, котре містить заборону на переговори з РФ для всіх без виключення громадян України. Отже, єдиний варіант перемовин – посередництво. Катар у цьому сенсі має багатий досвід по врегулюванню арабо-ізраїльського конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС.

Три торби версій

Катар бере активну участь лише у звільненні українських військовополонених. Зокрема, кілька днів тому омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив про отримання від цієї держави списків зниклих безвісти українських військовослужбовців та листи полонених до рідних.

Таким був результат його зустрічі з міністеркою міжнародного співробітництва Катару Лолвою аль Хатер.

А далі він додав цікаву деталь: “Завдяки зусиллям нашого основного посередника, через Катар нам вдалося отримати списки і листи…..від уповноваженої з прав людини РФ Тетяни Москалькової”.

Отже, єдине, що можна стверджувати напевне: існують контакти не між спецслужбами, а між омбудсменами. Чи могла Україна передати через Катар ініціативу по відновлення “енергоконсультацій”? Так, якщо був дозвіл президента України, адже наявність світла і тепла входить до переліку питань захисту прав людини.

Доха конкретизує

Але у Катарі теж не змовчали. За даними видання “Qafqazinfo”, Офіційний представник МЗС країни Маджид бен Мухаммед аль-Ансарі на брифінгу 29 жовтня прокоментував зустріч із Дмитром Лубінцем так: була підкреслена позиція Катару у наданні майданчика для рішення гуманітарних проблем. Входить до таких енергетика чи ні, наразі неясно.

Це не перша публікація, яку Катар змушений коментувати. У вересні 2024 року Аль-Ансарі спростував інформацію німецького видання Bild про передачу Німеччиною через Катар до України самохідних гаубиць та іншого озброєння на 100 мільйонів євро. Наша країна не брала участі у мілітаризації України, заявляв тоді Аль-Ансарі, Катар має справу лише з гуманітарними питаннями.

Катарські хитрощі

Утім, він може й лукавити. Адже у 2023 році прем’єр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман Аль-Тані відвідав Київ, а у лютому вже 2024 року голова Офісу президента Андрій Єрмак зустрівся з Аль-Тані й обговорив “реалізацію Формули миру”.

Зазначимо, Формула миру включає комплекс питань, від безпекових і збройних до гуманітарних. Відтак катарська сторона, м’яко кажучи, поінформована про стан української енергетики після російських обстрілів.

А кілька днів тому у Ризі відбулася конференція по відновленню територіальній цілісності України на виконання Статуту ООН. Участь у ній взяла 61 країна, серед них цілком міг бути Катар або його сусідка Саудівська Аравія. Тому, якщо консультації по енергетиці справді є, Катар намагається якомога довше тримати їх у таємниці. Тим паче, бажаючих бути посередниками більшає: 30 жовтня прем’єр Словаччини Роберт Фіцо запропонував свої послуги, “в разі необхідності без коливань готовий говорити з Путіним”.

Мотають нерви

30 жовтня, коли FT опублікувало свою версію, Андрій Єрмак зустрічався у США з держсекретарем Ентоні Блінкеном.

Крім Формули миру, Плану перемоги й інших нагальних питань безпеки й оборони, сторони також обговорили “підтримку енергетичної системи України”, написав Єрмак у своєму пабліку. За його словами, йшлося про захист об’єктів інфраструктури від можливих загроз. Однак у повідомленні Держдепу енергетика не згадується – лише підтвердження незмінності американської підтримки України, Формула миру.

Тим часом у Києві радник Єрмака Михайло Подоляк спростував публікацію FT: жодних переговорів між Києвом і Москвою не ведеться, удари по енергетиці – ключовий аргумент РФ у цій війні, тому навряд чи агресор відмовиться від них.

А президент Володимир Зеленський цього ж дня на зустрічі з представниками світових ЗМІ сказав наступне: партнери надали Україні лише 10% обіцяних систем ППО, тому зима очікується для українців тяжкою, з відімкненнями світла.

На додачу, тимчасово виконуючий обов’язки голови “Укренерго” Олексій Брехт заявив – зима 2024-2025 років буде найтяжчою з усіх “воєнних”.

То чи були перемовини?

Певні контакти через треті країни справді можуть бути, зазначив речник Української добровольчої армії “Південь!” Сергій Братчук, але Росія розуміє лише силу. “Якби не Курськ, якби не вдалі удари по російських НПЗ, то, можливо, і контактів також теж не було би”, – припустив він.

Якщо такі контакти справді є, багато що залежить від дозволу США Україні використовувати зброю для ударів углиб території країни-агресорки. Тоді набуває логіки терміновий візит Андрія Єрмака до США.

Переговори між Україною й РФ все-таки ведуться, припускає політик Микола Томенко. “Думаю, на експертному рівні ведуться переговори між посередниками на рівні експертів, консультантів. Таку інформацію ми мали ще минулого року. І я вважаю, вони мусять вестися, бо все, що стосується цивільної складової, зменшення вразливості цивільних, потребує обговорення. Для цього потрібно використовувати і посередників, і експертів”, – пояснив він.

На думку Томенка, інформація у FT з’явилася не в останню чергу через інтерес європейських країн, котрі занепокоєні через власне енергозабезпечення і вони й могли стимулювати відновлення консультацій. Водночас він спростував версію про можливе припинення війни – економічна складова, якою є енергетика, не зупинить Путіна.