Хороше самопочуття та відсутність проблем зі здоров’ям у близьких найбільше робить українців щасливими, за даними опитувань. Лікарі переконують, що основою здорового способу життя та найкращою профілактикою хвороб у дорослих і дітей є повноцінний сон, фізична активність, збалансоване харчування, загартовування. Особливо актуально це для осінньо-зимового періоду, коли реєструють стрімке поширення ГРВІ та грипу.
У спецпроєкті Gazeta.ua та мережі аптек “Здорова Родина” ми дамо універсальні поради щодо зміцнення здоров’я для людей різного віку. Також розкажемо, що обов’язково має бути в домашній аптечці, які вітаміни необхідні організму в осінньо-зимовий період.
Регулярні візити до лікарів і щоденна фізична активність: поради для здоров’я батьків
“Раз на рік усім дорослим потрібно обов’язково проходити загальний медичний огляд та перевіряти основні показники здоров’я артеріальний тиск, рівень цукру у крові, холестерин. Навіть якщо почуваєтеся добре”, – говорить сімейна лікарка Тетяна Ткачук.
Збалансоване харчування
Раціон дорослої людини має включати овочі, фрукти, білки (м’ясо, риба, яйця, бобові), цільні злаки та молочні продукти. Це забезпечить організм необхідними вітамінами, мікроелементами. Восени та взимку, коли сонячних днів менше, варто додати до раціону продукти, що містять вітамін D. Наприклад, жирну рибу. Також важливо пити достатньо води щодня.
Режим сну
Варто лягати спати та прокидатися в той самий час, навіть у вихідні. Для здорового дорослого ідеально спати 7-9 годин на добу.
Фізична активність
Щоденні прогулянки або легкі фізичні вправи допоможуть знизити ризик серцево-судинних захворювань, покращать настрій. Мінімум 30 хвилин фізичної активності щодня – і організм скаже: “Дякую!”
Психоемоційна рівновага
Уміння справлятися зі стресом важлива складова здоров’я. Невеликі приємності, відпочинок, медитації або просто час із родиною та друзями допоможуть значно покращити емоційний стан.
Відмова від шкідливих звичок
Шкідливі звички негативно впливають не лише на фізичне здоров’я, але й на якість життя загалом.
Скоротити час користування ґаджетами: поради для здоров’я дітей
Харчування
За словами сімейної лікарки Тетяни Ткачук, на сьогодні школярі та дошкільнята мають досить щільний графік через відвідування різних гуртків, секцій, додаткових занять. Звісно, це чудово. Проте за такого напруженого ритму не слід забувати про збалансоване харчування. Дитячий організм потребує триразового харчування та двох перекусів.
Фізична активність
Серед дітей середнього і старшого шкільного віку спостерігається зниження рухової активності. Тоді як для гармонійного розвитку необхідно займатися будь-якими фізичними вправами не менш як годину. Це може бути не лише спорт, але й ігри на свіжому повітрі, заняття танцями.
Користування ґаджетами
Для дітей 4-5 років норма перебування перед екраном телефона чи планшета – не більш як 15 хв. за один сеанс. Для підлітків – не більш як годину.
Режим сну
Для здорового розвитку діти мають спати 9-10 годин.
Включати в раціон продукти, багаті на кальцій і вітамін D: поради для здоров’я старшого покоління
Фізична активність
Для літніх людей корисні помірні фізичні вправи, регулярні прогулянки, йога, рекомендує сімейна лікарка Тетяна Ткачук.
Харчування
У похилому віці організм починає втрачати кальцій, що призводить до ослаблення кісток, підвищення ризику переломів. Особливо це актуально для жінок після менопаузи, коли виробництво естрогену зменшується. Для зміцнення кісток потрібно включати в раціон продукти, багаті на кальцій та вітамін D. Також важливо вчасно їсти, але й уникати переїдання.
Розумова активність
Читання, розв’язування кросвордів, вивчення нового підтримає здоров’я мозку в похилому віці. А спілкування з іншими людьми допоможе зберегти соціальні зв’язки і знизить ризик депресії.
Режим сну
Літнім людям рекомендують спати не менш як 7 годин, якщо є хронічні захворювання – 9 годин. Щоб не було безсоння, потрібно створити комфортні умови у спальні – тихе, темне, прохолодне середовище. Тоді організм зможе налаштуватися на глибокий сон. Також не рекомендують увечері читати новини, дивитися телепередачі, що викликають сильні емоції.
Універсальна аптечка для всієї родини
Кожній родині важливо мати вдома запас ліків, особливо якщо є діти й за наявності в дорослих хронічних захворювань.
“Передусім у домашній аптечці має бути набір лікарських засобів на випадок різних недуг, сезонних захворювань і для надання першої домедичної допомоги. Якщо людина постійно приймає певні препарати, то потрібно мати невеликий запас хоча б на місяць. Хочу зауважити ще важливу річ: обов’язково перевіряйте терміни придатності ліків у домашніх аптечках. Це варто робити кожні три місяці”, – каже керівниця відділу навчання та розвитку працівників мережі аптек “Здорова Родина” Ольга Кравчук . Вона розповіла, що має бути в універсальній домашній аптечці.
Медичні засоби
Ліки від болю та підвищеної температури: нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен) й анальгетики та антипіретики (парацетамол).
Спазмолітики (дротаверин).
Ентеросорбенти (вугілля чорне активоване, кремнію діоксид).
Заспокійливі засоби (валеріана, меліса, пасифлора, трава звіробою).
Кардіологічні препарати, якщо в родині хтось має серцево-судинні захворювання (валідол, нітрогліцерин).
Засоби для відновлення водно-електролітного балансу.
Препарати, які призначають у разі розладу травлення (ферменти, пробіотики). Також варто мати засоби від діареї та закрепу. Для дітей рекомендований симетикон для зняття спазмів і кольків.
Протиалергійні препарати (лоратадин, цетиризин, левоцетиризин, дезлоратадин).
Засоби для обробки ран, забоїв та опіків (зеленка, йод, хлоргексидин, повідон-йод, мірамістин).
Засоби для загоєння ран. Зокрема декспантенол.
Перев’язувальні матеріали: бинт, стерильні марлеві пов’язки, набір пластирів, пластир котушкою, стерильні рукавички, еластичний бинт на застібках, а також вологі антисептичні серветки.
У період сезонних захворювань: місцеві антисептики та анестетики від болю в горлі, засоби для промивання носа (натрію хлорид) та експекторанти, комбіновані лікарські засоби, які застосовують у разі застуди, судинозвужувальні краплі.
Для немовлят
Аспіратор для носа, засоби для купання немовлят (ромашка, календула, череда), пляшечка, соска, кільце для прорізування зубів, ватні палички з обмежувачем, спринцівка, грілка маленька, ножиці дитячі, водний термометр, гігрометр для визначення вологості в кімнаті, дитяче мило й дермато-косметичні засоби для догляду за шкірою малюка (крем-гель для очищення шкіри, молочко для зволоження та захисний крем під підгузок).
Корисні ґаджети
електронний термометр для вимірювання температури;
тонометр для вимірювання артеріального тиску;
глюкометр для вимірювання рівня цукру у крові;
пульсоксиметр для вимірювання рівня кисню у крові.
“Дорослим потрібно тримати на контролі тиск і пульс, а також рівень цукру у крові. Адже ми живемо у тривожний час, як наслідок – наша стресова сигналізація не відключається. Це збільшує ризик загострення хронічних недуг і появи нових захворювань”, – додала Ольга Кравчук.
У кожній аптеці “Здорова Родина” є пункт вимірювання артеріального тиску, де можна безкоштовно скористатися тонометром. Для дітей є дитячий куточок, де є зростомір, столик та олівці для малювання.
Як у вашій родині турбуються про здоров’я
Дарія Кобзар , 30 років. Виховує 8-річну доньку та 3-річного сина:
– Не можу сказати, що в нас дуже спортивна родина. Проте маємо деякі звички, що допомагають залишатися здоровими. Якщо й підхоплюємо якийсь вірус, то, дякувати Богу, хвороба минає в легкій формі, без ускладнень. Передусім ми прихильники загартовування. Влітку діти полюбляють проводити час у бабусі й дідуся в селі, бігати босоніж надворі, купатись у річці. В холодну пору року щодня гуляємо на свіжому повітрі. Чоловік військовий, тому вдома буває рідко. Проте коли приїздить, то відпочиваємо всі разом на природі. Якщо ж не вдається кудись виїхати, то активні ігри з дітьми залишаються у пріоритеті.
Намагаємося дотримуватись режиму. Протягом навчального року вкладаю дітей спати о 21.00 -21.30. Щодо харчування, то ніяких обмежень у нашій родині немає. Мої діти полюбляють фрукти й овочі більше, ніж солодощі.
Олена Джус , 50 років. Має двох синів 24 та 13 років:
– Вважаю збалансоване харчування запорукою здоров’я. Оскільки моя мама хворіє на цукровий діабет, намагаюся не споживати продуктів із великим вмістом цукру, до цього привчила дітей і чоловіка. Щодня їмо фрукти, сезонні овочі. Біля дому вирощую різноманітну зелень руколу, петрушку, кріп, тархун, базилік, розмарин, шавлію. Узимку важко отримати всі необхідні вітаміни та мікроелементи з їжею, тому купуємо вітаміни в аптеці. Добираємо препарати відповідно до віку й потреб. Наприклад, нещодавно молодшому сину призначили комплекс із кальцієм для зміцнення кісток. Я ж уживаю вітаміни, необхідні для жіночого здоров’я.
Не можу сказати, що ми фанати загартовування, проте іноді обливаємося холодною водою. Переконалася, що емоційний стан теж суттєво впливає на фізичне здоров’я. Через постійні переживання внаслідок війни самопочуття погіршилося. Щоб якось відволіктись, на вихідних влаштовуємо невеликі родинні подорожі.
Наталія Ліньова , 53 роки. Має трьох дітей і двох онуків:
– Я з донькою-старшокласницею живу в селі, чоловік воює. Старші діти зі своїми сім’ями мешкають у Києві. Маємо корисну родинну звичку обов’язково снідати. Поживні сніданки дають енергію на цілий день, допомагають уникнути проблем зі шлунком. Вечеряємо до 18.00, інакше на повний шлунок важко заснути. З настанням холодів для зміцнення імунітету п’ємо різні трав’яні чаї.
Порада від аптеки “Здорова Родина”
Вітаміни, що необхідні організму в осінньо-зимовий період:
Вітамін С підвищує опір організму вірусам, підтримує імунітет, має антиоксидантну дію, синтезує колаген, який зберігає еластичність шкіри.
Вітамін D – важливий для підвищення опору інфекціям, відновлює імунітет, стимулює засвоєння кальцію та його відкладення у кістках.
Вітамін А це здоров’я шкіри та зору, уповільнює процес старіння, сприяє нормальному обміну речовин.
Вітамін Е – покращує властивості імунної системи та стан волосся, шкіри.
Вітаміни групи В та магній – нормалізують діяльність нервової та серцево-судинної систем, дають енергію та підвищують працездатність.
Випробування холодом: без яких косметичних засобів не обійтись
Варто пам’ятати, що перехід на осінньо-зимовий період це стрес для нашої шкіри. Вона стає сухою та більш чутливою до зовнішніх агресивних впливів, виникають стягнутість, подразнення та почервоніння, порушуються гідроліпідний баланс і захисний бар’єр.
“У зимовий період шкіра обличчя, рук та губ потребує ретельного щоденного догляду. Також необхідно подбати про шкіру немовлят, використовувати засоби, які будуть захищати її від вітру та холоду”, – зазначила керівниця відділу навчання та розвитку працівників мережі аптек “Здорова Родина” Ольга Кравчук.
Етапи щоденного догляду за шкірою, яких слід дотримуватися:
Очищення. Взимку потрібно добирати м’які косметичні засоби.
Тонізація. Хороший тонік сприяє додатковому зволоженню шкіри та зменшенню втрати вологи.
Інтенсивне живлення та зволоження. Варто придбати для родини поживні креми з підвищеною жирністю, живильні маски з вітамінами А, Е та С. Не забувати зволожувати руки та губи під час цього сезону.
SPF-захист від ультрафіолетового випромінювання.
Догляд за шкірою навколо очей.