У Празі 17 листопада 1989-го поліція розігнала студентську демонстрацію, приурочену до 50-ї річниці розправи нацистів над чеськими студентами. Дії чеської влади тоді спровокували хвилю протестів по всій Чехословаччині. Вони вилилися в Оксамитову революцію, що привела до падіння комуністичного режиму.
Того дня півстоліття тому нацисти убили учасника студентських мітингів Яна Оплетала. Тисячі студентів міста Праги та їхніх викладачів вийшли на вулиці міста – протестували проти нацистської Німеччини, яка окупувала Чехословаччину. 9 розстріляли, ще 1200 студентів відправили в концтабори. Відтоді в багатьох країнах відзначають День Студента. Сучасні чеські студенти отримали офіційний дозвіл на проведення мітингу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розстріл диктаторів показували по телебаченню
Прийшло 40 тис. До страйку приєдналися члени мистецьких та літературних об’єднань, організацій та установ. Активісти створили Громадянський форум – об’єднання демократичних сил. У його складі були незалежні організації, представники церков і звичайні громадяни. Представники влади зустрілися з лідером Вацлавом Гавелом, почалися переговори.
26 листопада на загальнодержавну забастовку у Празі прийшло близько 800 тис. чоловік, в Братиславі – близько 100 тис, у великих містах люди також повиходили на площі. За тиждень після початку революції керівництво Комуністичної партії на чолі з Мілошем Якешем подало у відставку. Потім залишив владу і президент Густав Гусак.
На дострокових виборах 29 грудня переміг Вацлав Гавел. Гавел відомий за драми в дусі театру абсурду. Був одним із засновників ініціативи на захист громадянських прав “Хартія 77”. Підтримував спрямовування країни до парламентської демократії і політичних структур західної цивілізації.
Надзвичайний військовий трибунал Румунії 25 грудня 1989-го засудив до страти генерального секретаря румунської компартії і президента Румунії Ніколає Чаушеску і першого віце-прем’єра Румунії Єлєну Чаушеску. За 10 хвилин їх розстріляли на військовій базі Тирговіште.