Землі давніх городищ повернули державі

Головна Сторінка » Землі давніх городищ повернули державі

Цього року у Волинській області суд задовольнив позови щодо повернення державі понад 80 гектарів земель, на яких розташовані пам’ятки археології часів Київської Русі.

До суду були пред’явлені шість позовів на захист пам’яток археології, повідомив Офіс генерального прокурора.

Основні випадки порушень

1. Городище “Замок” (ІХ-ХІІІ ст.)

На території Литовезької сільської ради Володимирського району було неправомірно проінвентаризовано ділянку площею 72 гектари як землі сільськогосподарського призначення. Це унікальне городище омивається річкою Західний Буг і є пам’яткою археології національного значення. Завдяки прокурорському втручанню суд повернув цю ділянку у державну власність.

2. Городище “Вали” (ІХ-ХІІІ ст.)

Ділянка площею 4 гектари, що належить до пам’ятки археології у Державному історико-культурному заповіднику “Стародавній Володимир”, була незаконно передана в комунальну власність. Суд ухвалив рішення про її повернення державі.

3. Коршівське городище

Пам’ятка археології національного значення, що була внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України у 2009 році, теж була незаконно приватизована. Суд ухвалив повернути її у державну власність після набрання рішенням чинності.

4. Городище “Гірка” (ХІ-ХІІІ ст.)

У межах села Литовеж було виявлено незаконну передачу у комунальну власність ділянки, на якій знаходиться пам’ятка археології. Після розгляду суду землю повернули державі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Який вигляд має городище в Україні, де понад 2 тис. років тому жили скіфи: як шукають їхні скарби

Історична цінність пам’яток

Городище “Гірка” вперше було відкрито українським істориком Володимиром Антоновичем 1901 року. Пізніше його досліджував археолог та етнограф Олександр Цинкаловський. На цій території були знайдені артефакти різних епох: кам’яні знаряддя неоліту, кераміка трипільської культури, бронзового віку та римського періоду, а також унікальні вироби культури лійчастого посуду.

Керівник Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України Віктор Баюк наголосив, що повернення пам’яток археології державі є важливим кроком у їх захисті. Городища, які мають статус національного надбання, повинні перебувати виключно у державній власності для збереження їхньої культурної та історичної цінності.

Розкопки археологів з Інституту археології НАН України в давньогрецькому полісі Ольвія на Миколаївщині принесли нові відкриття. Цьогоріч експедиція досліджувала теменос – священне місце, яке громадяни присвятили богині Афродіті.