Чому долар дорожчає наприкінці року – пояснення НБУ

Головна Сторінка » Чому долар дорожчає наприкінці року – пояснення НБУ

Чистий попит на валюту зростає з огляду на відновлення економіки та пожвавлення імпорту.

Це тисне на курс гривні, повідомляє НБУ. Регулятор пояснив зростання курсу долара наприкінці 2024 року.

“Досі пом’якшення частини обмежень на рух капіталу мало досить помірний вплив на ринок, адже понад третину виплат за кордон внаслідок лібералізації компанії здійснили, використовуючи власну валюту. Водночас восени збільшився попит на готівкову валюту з боку населення. Зростання попиту є головним чинником додаткового тиску на обмінний курс”, – зазначається в огляді НБУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долар подешевшав після вихідних, що з іншими валютами

НБУ і надалі залишається ключовим учасником валютного ринку, а його інтервенції – основним інструментом збалансування попиту й пропозиції на валюту.

“НБУ має можливість покривати дефіцит валюти та згладжувати надмірні курсові коливання”, – йдеться в документі.

Надходження міжнародної допомоги дає змогу підтримувати міжнародні резерви на достатньому рівні, попри збільшення попиту на валюту. З IV кварталу минулого року обсяг резервів перевищує 100% рівень адекватності за критерієм МВФ, наприкінці 2024 року він очікується близьким до 120%.

За прогнозом, достатність резервів за цим критерієм поступово знижуватиметься, однак усе одно перевищуватиме 100% й упродовж усього наступного року.

Курс долара до гривні буде зростати, чим довше триватиме війна Росії проти України. У разі закінчення війни курс стабілізується на поточному рівні. Про це йдеться у проєкті бюджету на 2025 рік (проєкт № 12000).