Сутички біля президентського палацу у Чаді. Уряд не хоче називати нападників

Головна Сторінка » Сутички біля президентського палацу у Чаді. Уряд не хоче називати нападників

Влада Чаду представляє спробу держперевороту як “жарти п’яничок”, хоча насправді все набагато серйозніше. Чому у країні не визнають очевидного, розбиралася Gazeta.ua.

8 січня 2025 року біля президентського палацу у столиці Чаду – Нджамені – сталася стрілянина, там були солдати і військова техніка. На ранок 9 січня сили безпеки заявили про те, що відбивалися від понад двох десятків бойовиків, які намагалися взяти штурмом палац.

Вочевидь, бій був непростим, кажуть про 18 загиблих нападників і одного співробітника сил безпеки.

“Ситуація повністю під контролем”, – запевнив міністр закордонних справ і представник уряду Чаду Абдераман Куламаллах.

Цілили у гостя?

Чад є президентською республікою у Центральній Африці, має 17 мільйонів населення, територія не має виходу до моря, натомість межує з Нігером, Нігерією, Камеруном, Суданом, Лівією і Центральноафриканською республікою. Географічне розташування Чаду дуже вигідне для контролю чи впливу на сусідів. А ще Чад, як і інші країни регіону Сахель, багатий на нафту.

Коли озброєні бойовики обстрілювали президентський палац, його господар Магамет Дебі Ітно приймав високого гостя – міністра закордонних справ Китаю Ван І. Після завершення стрілянини МЗС КНР заявило, що рішуче підтримує уряд Чаду у боротьбі за безпеку та стабільність у країні. Та на запитання до Ван І як він оцінює прингоду біля президентського палацу, МЗС Китаю коротко зазначило, що він завершив офіційний візит до Чаду. У перекладі з дипломатичної китайської це значить, що офіційний Пекін роздратований.

Чинник влади у Чаді

Адже виникає делікатний момент – у Чаді складно визначити, хто керує державою. Чинний президент Дебі Ітно силою захопив владу після того, як у 2021 році протестувальники вбили його батька, президента з 1990-х років Мохамата Ідрісса Дабі. Утім, син намагався легітимізувати своє правління.

У травні 2024 року у Чаді відбулися президентські вибори, де переміг, звісно, Дебі Ітно.

29 грудня 2024 року Чад обирав депутатів. Президент представив обидві компанії як перехід до демократичного правління. Але через убивство у лютому 2024 року урядовими військами найвпливовішого лідера опозиції Яю Ділло (до слова, кузена президента) та його соратників прямо у штаб-квартирі партії у Нджамені, до усіх виборів останнього часу виникають запитання.

Вони видаються сумнівними, зазначив аналітик Мамаду Бодіан: “Вони стали важливою віхою на завершення трирічного перехідного періоду до демократичного правління, але є суперечливими і розглядаються як сприятливі для правлячої партії “Патріотичний рух порятунку”. Зокрема, не було міжнародних спостерігачів та реальної конкуренції партій.

Ознакою цього стала активізація повстанців.

“У Нджамені все спокійно”

За різними даними, напад на військові бази навколо президентського палацу 8-9 січня 2025 року скоїло угруповання “Боко Харам”, яке вже здійснювало до цього подібні атаки, щоправда досі на палац президента не зазіхало.

Офіційні особи держави заперечують причетність до цього “Боко Харам”. Зокрема, очільник МЗС Абдераман Куламаллах назвав учасників штурму “п’яничками” (ужив слова “Pieds Nickeles”, що у французькому коміксі означає шахраїв-невдах) та натякнув, що деякі з них були під дією наркотиків.

Неофіційні джерела у силових структурах наполегливо пов’язують атаку з “Боко Харам” і натякають, що масштаби зіткнення були більшими. Опосередковано це підтверджують посилені блокпости навколо президентського палацу та по ключових магістралях столиці.

Шляхом Нігеру й Малі

Цілком імовірно, що істина – посередині. Зміна влади у Чаді мала б значні наслідки для низки країн регіону, звернув увагу дослідник із Африканського центру стратегічних досліджень (ACSS) Ден Ейзенг. Водночас є підстави для незадоволення Дебі Ітно у лідерів кількох впливових держав світу.

Перша – Франція. На території Чаду були розміщені військові бази французів. Хоча офіційний Париж розглядається чинним урядом Чаду як головний партнер, у листопаді 2024 року президент Дебі Ітно розірвав договір із Францією про оборону і безпеку. На даний час, у Чаді близько тисячі французьких військових, офіційно вони у стадії виводу з країни.

Вивід військ із Чаду стане черговим епізодом витіснення іноземних військових із країн регіону Сахель: Малі, Буркіна-Фасо, Нігер, де відбулися військові перевороти. На черзі Сенегал і Кот-д’Івуар, котрі висловили аналогічні побажання.

Рука Кремля?

Менш помітними є зміни присутності США у Сахелі, зокрема, у Чаді. Навесні 2024 року Пентагон анонсував вивід 75 своїх військових з країни з огляду на результати виборів. Синхронно наростає занепокоєння країн регіону Сахель угрупованням “Боко Харам”.

Угруповання виникло у 2002 році і оголосило метою поширення Ісламської держави і шаріату. Цікаво, що саме 8-9 січня 2025 року багатонаціональна об’єднана оперативна група заявила про нейтралізацію 310 терористів “Боко Харам” і ліквідувала найважливіші логістичні бази угруповання на озері Чад під час операції “Озеро Саніті 2”. Про це заявив командувач об’єднаними силами Ібрагім Салау у штаб-квартирі Об’єднаних сил у Нджамені.

Тому логічною є відплата “Боко Харам” у вигляді штурму палацу Дебі Ітно. Але визнання цього є політичним самогубством для президента. Бо такий прояв слабкості дуже засмутить Росію.

Відгомін “Вагнера”

Кремль відкрито підтримував збройні перевороти у Малі, в Нігері. У січні 2024 року Дебі Ітно відвідував Москву, зустрічався з Путіним і почув запевнення у “сприянні стабілізації”. Візит виявився історичним, адже останнього разу керівник Чаду був у Москві у 1968 році. Цікаво, що угорський прем’єр Віктор Орбан у вересні 2024 року оголосив про направлення до Чаду угорського військового контингенту, офіційно – для боротьби з міграцією. Восени 2024 року привітальні телеграми Ітно Дебі надіслав лідер Туркменістану.

Однак у вересні 2024 року у Чаді було затримано двох впливових росіян: соціолога Максима Шугалея і його соратника Самера Суейфана. Обидва були близькі до лідера ПВК “Вагнер” Євгена Прігожина. Звільнили їх тільки у листопаді 2024 року. Шугалея вважають легатом Путіна в Африці. У 2019-2020 роках він перебував у лівійській тюрмі за втручання у вибори, а у серпні 2022 року одним із перших прибув до Кабула, оскільки прихід до влади талібів став результатом його роботи.

Африканский фронт

На думку аналітиків Інституту вивчення війни, Путін прагне розширити свою присутність у Сахелі та свій вплив на авторитарні режими регіону, у тому числі, зі збільшенням кількості військових в Африканському корпусі (колишня ПВК “Вагнер”) у Чаді. Цікаво, що 24 грудня 2024 року посол РФ у Малі та в Нігері Ігор Громико заявив, що Росія і надалі “сприятиме підвищенню боєздатності національних збройних сил країн Сахеля”. Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив, що РФ протидіє інтересам Парижа в Африці. А Макрон дорікнув країнам Сахеля за те, що вони “забули подякувати Франції за допомогу у боротьбі з тероризмом”. Без французької допомоги жоден із чинних африканських лідерів не керував би сьогодні суверенною країною.

Обсяги російського впливу в Африці є такими, що керівництво НАТО обговорювало з Україною можливість залучити досвід бійців ЗСУ для протидії РФ на континенті. Регіон Сахель багатий на корисні копалини, Росія стрімко нарощує присутність на континенті, а це може призвести до серйозної дестабілізації в Африці.