Верховний Суд відмовив Російській церкві у праві на користування Єлецьким монастирем XII-XVII століття в Чернігові.
У справі поставлена крапка, повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
У жовтні 2023-го Господарський суд Чернігівської області визнав, що Московська церква з 2021 року незаконно користується Єлецьким монастирем. Але Чернігівська єпархія не погодилася з цим рішенням. Упродовж майже двох років справу розглядали суди різних інстанцій.
Фінальне рішення на користь Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” 16 січня виніс Верховний Суд України у складі Касаційного господарського суду.
Цей монастир у середині XI століття заснував князь Святослав Ярославич. За легендою, на ялині у цій місцевості з’явилася ікона Божої Матері.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Горів один з найдавніших монастирів України (ФОТО)
1239 року під час монгольської навали монастир був зруйнований. За часів Речі Посполитої його передали греко-католикам. Під час повстання гетьмана Богдана Хмельницького Єлецький монастир знову перейшов до православних. У XVII столітті його перебудували в стилі козацького бароко.
У 1921 році радянська влада закрила обитель, і упродовж 20 років там розташовувалася філармонія. Чернече життя відродилося лише на початку 1990-х.
Господарський суд Києва 9 серпня визнав законним розірвання договору безоплатного користування, укладеного між служителями Російської православної церкви в Україні і національним заповідником “Києво-Печерська лавра”.
Йдеться про приміщення Нижньої Лаври.