13 лютого вшановують преподобного Мартиніана Кесарійського.
Рано почав вести самітницьке життя. Деякий час жив у пустелі, де весь час проводив у молитвах. За це Господь наділив його даром зцілення. Повернувшись з пустелі, зустрів у місті розпусну дівчину, яка пропонувала святому своє тіло. Однак Мартиніан не повівся і залишився вірним Богу. Ще й направив дівку до храму, щоб вона покаялася у гріхах.
Часто святого називають захисником сімейної вірності.
Що не можна робити
Не варто планувати масштабні чи важливі закупи.
Не можна лихословити, лаятися, сваритися.
Заборонено шити і вишивати.
Цього дня не можна піддаватися спокусам. Вважалося, що цього дня нечиста сила особливо активно намагається збити людину зі шляху.
День вважався невдалим для серйозних починань, особливо в торгівлі та бізнесі.
Що можна робити
У цей день люди намагалися позбутися всього зайвого: робили генеральне прибирання, спалювали старі речі, щоб разом із ними пішли хвороби й негаразди. Також читали молитви та замовляння від спокус і поганих думок. Вважалося, що після цього дня погода може змінюватися приходять перші натяки на весну, хоча морози ще можуть повернутися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Благовіщення-2025: коли святкуємо і чим цей день особливий для вірян
Прикмети
Сніг ще не тане – навесні буде холодна погода;
похмурий день – на холодну весну;
сонце світить – навесні буде багато ясних днів;
сухий і морозний день – до спекотного літа.
Вночі, дивлячись на зорі, наші предки читали замовляння від пристріту та молитви до святого Мартиніана, щоб захистити свою сім’ю від біди.
24 лютого в Україні розпочинається Масниця, яка має особливе значення для вірян. Вона триватиме тиждень перед Великим постом, який передує Великодню. Його дата у 2025 році – 20 квітня. Традиційно протягом семи днів можна готувати млинці і ними пригощати рідних, друзів, сусідів.