Першим кроком до перемовин про завершення російсько-української війни став дзвінок Президента США Дональда Трампа до керівника РФ Володимира Путіна.
Ця розмова не дарма викликає занепокоєння у світовій спільноті. Бо до цього Путін знаходився в певній ізоляції і витягнув його звідти своїм ініціативним дзвінком сам Трамп, розповів Gazeta.ua доктор політичних наук Анатолій Круглашов.
“По-перше, цим дзвінком легалізується статус Путіна, як важливого суб’єкта міжнародних відносин. Забагато честі, як для агресора. При цьому постає питання, чи не означає це виправдання певних дій Путіна як цілком “легітимних, зрозумілих і можливих”? Я розумію, що для вирішення російсько-української війни діалог потрібен. Хоча з моєї точки зору цей діалог потрібен лише з позиції сили і з позиції неминучого покарання винуватця цієї агресії, а не пошуку аргументів для виправдання його дій. На жаль, в останніх промовах Трампа нерідко лунали віддзеркалені аргументи, які висловлює Кремль і особисто Путін”, – сказав експерт.
Ще один привід для занепокоєння це сценарій, за яким українську долю можуть вирішити без відома самої України. Попередні західні лідери та лідери демократичних країн дотримувалися думки, що всі питання, пов’язані з Україною – мають вирішуватися за її участі. Зараз цим принципом знехтували, вважає Круглашов.
“Ніхто не знає чітко, про що була розмова. Але є певні цитати і думки Президента США, які натякають: “Україна може забути про кордони 2014 року”, “Україні треба відмовитися від участі в НАТО”. Наразі в риториці Трампа присутні двозначності, які скоріше викликають відчуття того, що він більше симпатизував і симпатизує позиції Путіна, аніж позиції України. Це все він подає під обгортку своєї пацифістської риторики, що цю війну треба зупинити, що вона принесла багато жертв. З цим абсолютно можна погодитися. Але ж тоді постає питання, якої ціною зупинити, і яка в цьому майбутність України і українців?”, – сказав політолог.
Він упевнений, що будь-які перемовини, де Росії дозволятимуть висловлювати свої територіальні апетити неприпустимі. Так Путін відчує безкарність і нападатиме далі.
“Якщо ми відмовимося від міжнародно-визнаних кордонів України – зробимо величезну шкоду не лише собі, майбутнім поколінням, але Європі і всьому світові. Ми покажемо, що агресія може бути виправданою і агресорів не судять. Таким чином ми заохотимо Путіна до подальшої агресії щодо Прибалтики, Польщі. Ну й інших держав, як мінімум, Східної Європи. Я думаю що у цій ситуації ми максимально повинні притримуватися позиції, що ми не віддаємо цих території і ми не визнаємо юрисдикцію Росії. Максимум, на який ми можемо погодитися, але я не впевнений, що це теж хороше рішення – це на тимчасове перемир’я з Росією”, – сказав політолог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перші здобутки митної політики Трампа Китай не злякався, інші пропонують домовлятися
Світ повинен зробити так, аби Росія прийняла умови, які ставитимуть їй, а не навпаки. Для цього потрібен більший економічний та політичний тиск, вважає експерт.
“Будь-яке умиротворення Путіна, будь-які спроби повторити сценарій 1938 року, Мюнхенську змову це більше, ніж самогубство. Росію потрібно зробити слабшою, тоді на переговорах вона не матиме переваги. Санкції, які зараз діють проти Росії десь на трійку за 10-бальною системою. Такими вони є не ефективними і не чинять того тиску на Росію, які б мали. Сам потенціал санкцій не вичерпаний, але посилені дії могли б змусити Росію зупинитися чи домовлятися. Але разом із санкціями повинні бути заходи військового стримання. Традиційна імперська політика “розділяй і володарюй” повинна бути обернена проти них самих”, – підсумував експерт.
Президент США Дональд Трамп відкинув ідею вступу України в НАТО. У той же час він не говорить про інші гарантії безпеки для України.
Імовірно, Трамп очікує результатів Мюнхенської конференції. Там віце-президент США Джей Ді Венс має зустрітися із президентом України Володимиром Зеленським.