Ох і непросто зараз робити тижневий огляд. Ситуація може кардинально змінюватися щогодини, а від понеділка до суботи, за відчуттями, минає кілька років…
Якщо коротко, то можна сказати так: тиждень починався нервово і невтішно для України, але ближче до його завершення – все потроху стабілізувалося і покращало.
Дональд Трамп виступив в стилі російських пропагандистів Скабєєвої й Соловйова, та приніс чергову офіру на вівтар путінської Росії. Це могло б обурювати, якби не знаття, що Трампові слова не мають жодного відношення до реальності. Реакція провідних ЗМІ на ці ескапади американського президента фактично одостайна: “Дід трохи нетойво”… А от колишній британський прем’єр Борис Джонсон намагається довести, що Трамп зовсім не дурень, а у такий небанальний спосіб спонукає Європу до рішучих дій.
Так званий “договір”, за висновками експертів, є відверто ресурсною кабалою для України
Спонукає Трамп і Україну. Зокрема, до негайного проведення виборів, що підозріло співпадає із забаганками Путіна. Трамп повідомив, що президент України не має довіри серед населення, і висловив своє розчарування відмовою з боку Києва підписати договір зі США про корисні копалини. Так званий “договір”, за висновками експертів, є відверто ресурсною кабалою для України, що тяжча за контрибуції накладені на Німеччину та Японію після закінчення Другої світової війни.
На тижні до Києва завітав спецпредставник Трампа Кіт Келлог. За словами Володимира Зеленського, розмова з ним пройшла добре. Україна може підписати з США довготривалу стратегічну угоду, можливо вже навіть сьогодні.
Переговори між США та РФ в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді пройшли не так, як планували росіяни. Саме тому зустріч Трампа і Путіна відкладено на якийсь час. Чергова серія діалогу – 25 лютого. А державний секретар США Марк Рубіо полетів до Піднебесної, аби натиснути на Пекін і залучити його до переговорів з американською мотивацією. Хоча Пекін вже туманно натякнув, що схвалює будь-які компроміси, які ведуть до миру. Крім того, державний секретар США провів низку телефонних розмов із європейськими лідерами і запевнив їх у тому, що європейські та українські інтереси в ході налагодження стосунків між Москвою і Вашингтоном неодмінно будуть враховані.
У п’ятницю “улюблена газета Трампа” – “Нью-Йорк пост” вийшла з фото Путіна на першій сторінці і заголовком: “Ось хто насправді диктатор”. Газета належить Мердоку, соратнику й прихильнику Трампа. Не все так однозначно й одностайно в республіканському “королівстві”.
На Росії ж, за інформацією ГУР, вже 24 лютого планують оголосити історичну перемогу над агресивним блоком НАТО
На Росії ж, за інформацією ГУР, вже 24 лютого планують оголосити історичну перемогу над агресивним блоком НАТО. Хай собі в них буде ще один “Дєнь пабєди”. Дурень думкою багатіє…
Цікаво розвиваються події на європейському континенті.
В 1632 році Рембрандт написав картину “Викрадення Європи”. Сьогодні ж ми маємо нагоду спостерігати спробу Пробудження Європи. “Пробудження від летаргічного сну” – сказав президент Чехії Петр Павел. І пробудження після десятиліть позірного спокою та геополітичної меланхолії. Можливо, колись побачимо і монографію “Як Європа схаменулась”. А “схаменули” цю нову Європу ми – українці. Щоправда, з Трампом на пару. “Українське питання” стало визначальним на порядку денному і саме навколо цього починає формуватися європейська опозиція.
Найрадикальніші оглядачі кажуть, що вперше з часів Другої світової війни зазнала краху західна трансатлантична єдність, і Європа постала перед необхідністю захищати саму себе.
Саме тому французький лідер Емманюель Макрон збирав своїх євроколег, щоб обговорити, як за “нового світового порядку” жити й виживати старому континенту. Позиція Сполучених Штатів, яку озвучив на Мюнхенській конференції віце-президент Ді Венс, стала для європейців холодним душем. Раптом з’ясувалося, що американці не вічні друзі, а конкуренти. Наступного тижня прем’єр Британії Стармер поїде на зустріч до Трампа, аби представити американському президентові узгоджену в Парижі позицію Європи.
Європейці дедалі більше схильні розглядати Україну не як прохача зброї й фінансової допомоги, а як повноцінного союзника…
Через “мюнхенський шок” вже маємо серйозну зміну і в позиції Німеччини. Канцлер Шольц повідомив, що Берлін може постачати дальнобійні ракети “Taurus” для потреб Збройних Сил України. Європейці дедалі більше схильні розглядати Україну не як прохача зброї й фінансової допомоги, а як повноцінного союзника, що здатний захистити Європу від агресивних зазіхань Путіна. А допомогу Україні – прямими інвестиціями у власну безпеку. Як то кажуть, не минуло й три роки…
Тому Велика Британія вже готова надіслати до України миротворців та відправити в Україну свої винищувачі Typhoon для патрулювання повітряного простору країни у рамках миротворчої місії. За даними Washington Post, загалом Європа може направити 30 тисяч військовослужбовців на лінію розмежування.
Європейський Союз може збільшити оборонні витрати та підтримку України на 700 мільярдів євро
Вже згаданий президент Чехії Петр Павел запропонував для України аналог повоєнного “плану Маршала” та поступовий вступ до ЄС. Греція, яка аж досьогодні трималася фактично осторонь, заявила, що готова передати Україні всі наявні на озброєнні винищувачі F-16. Німеччина додатково передає нам ракети до IRIS-T, снаряди та гаубиці. Європейський Союз може збільшити оборонні витрати та підтримку України на 700 мільярдів євро. Про це повідомляє Berliner Zeitung.
Дрони СБУ та ССО завдали удару по великому російському НПЗ в Краснодарському краї та по нафтоперекачувальній станції (НПС) Каспійського трубопровідного консорціуму. Зафіксовано понад двадцять вибухів. На заводі – пожежа, роботу НПС зупинено. Біля узбережжя Італії пролунав вибух на судні, що в обхід санкцій перевозило нафту до ЄС. Bellissimo!
Вибори в Україні можуть відбутися 26 жовтня поточного року. Про це повідомив в інтерв’ю лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко
Вибори в Україні можуть відбутися 26 жовтня поточного року. Про це повідомив в інтерв’ю лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко. Втім, це залежить від того, чи вдасться домогтися припинення бойових дій у квітні-травні. Керівник ГУР Кирило Буданов обережно висловлюється, що припинення вогню по лінії фронту таки відбудеться цього року.
Короткометражний фільм про війну в Україні “Rock, Paper, Scissors” (“Камінь, ножиці, папір”) здобув премію BAFTA. Це найвища кінематографічна нагорода Великої Британії. Головну роль Івана виконав український актор Олександр Рудинський.
А над Україною нині – антициклон. Холодно й сонячно. Чекаємо на весну. Чекаємо на майбутнє. Тримаймося!