Пекти паски та фарбувати яйця на Великдень – давня традиція, яка має глибокий символізм і закорінена як у релігії, так і в народних звичаях.
Ці обряди не лише додають святу особливої атмосфери, а й несуть важливі сенси. Паска символізує воскресіння та життя, а яйце – оновлення й перемогу над смертю.
Згідно з давніми легендами, коли Марія Магдалина повідомила імператору Риму Тиберію про воскресіння Спасителя, вона подарувала йому яйця.
Однак Тиберій не повірив і заявив, що скоріше ці яйця змінять колір на червоний, ніж її слова стануть правдою. Тоді на очах людей подарунок Магдалини, нібито, змінив колір.
В Україні є свої перекази, чому так важливі писанки. Так, на Полтавщині існує легенда, що перші оздоблені яйця зробила Божа Матір, щоб потішити маленького Ісуса.
На Гуцульщині вірять, що Марія піднесла Понтію Пілату власноруч зроблені писанки та крашанки, щоб врятувати свого сина.
На Київщині є повір’я, що в одному селі Спасителя і Святого Петра закидали грудками землі та камінням, але торкаючись одягу Ісуса, ті перетворювалися на розфарбовані яйця. Апостол же підібрав їх і потім роздав людям.
Відомий український письменник і культурний діяч Іван Франко відзначав сакральне значення писанок для українців – освячені яйця були першою їжею, яку їли після посту.
Водночас паска символізує турботу Бога про людей, милосердя та його присутність у житті.
Колись давно великодня випічка готувалася прісною, але з плином часу її почали готувати з дорогих продуктів – солодке дріжджове тісто мало символізувати божу милість, благодать, нове життя та воскресіння душі.
Чи можна фарбувати яйця у Страсну п’ятницю та готувати паски
Священник Анатолій Куліш розповів Уніан, коли коли фарбувати яйця на Великдень 2025, а коли – пекти паски.
Традиційно з післяобіднього часу у Чистий четвер і до пізнього вечора Страсної пʼятниці люди намагалися менше працювати, оскільки у цей час звершувалися важливі богослужіння. А пекти паски можна у четвер до обіду або у суботу зранку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Незвичайна паска на Великдень: готуємо сирні шедеври з ягодами та фруктами
“До прикладу, у мене бабуся робила паски так – у пʼятницю на ніч розчиняла, а у ніч на суботу, після 12 ночі, вставала і пекла. І яйця фарбувати також краще у суботу”, – радить він.
За словами священника, бажано не пекти паски та не фарбувати яйця у Чистий четвер увечері та у Страсну пʼятницю, а у цей час відвідати богослужіння.
Якщо немає можливості побувати на всіх богослужіннях, то слід хоча б у Страсну пʼятницю підійти до плащаниці, яку винесуть у цей день, і вона знаходитиметься у храмі до вечора суботи. Можна просто помолитися біля неї, подякувати Богу за дар Воскресіння та вічного життя.
Здавна на Великдень ми фарбуємо яйця. Ця традиція має як релігійне, так і символічне значення. Але важливо знати, скільки крашанок має бути на свято. Адже хтось дотримується правила “одне яйце для кожного члена родини”, а хтось готує десятки писанок і крашанок для освячення, частування та подарунків.
Кожна писанка і крашанка символізує 12 апостолів і Спасителя. Писанки вважались коштовним подарунком. Тому їх робили з розрахунку тільки на тих, кому планувати вручити цей символ.