Останній концерт першого складу оркестру відбувся в донецькому культурному центрі “Ізоляція”

Головна Сторінка » Останній концерт першого складу оркестру відбувся в донецькому культурному центрі “Ізоляція”

Концерт “Донеччина симфонія життя” відбудеться 11 травня в Національній філармонії України в межах проєкту “Філармонія нескорених”. Подія вдруге об’єднає два музичні колективи з Донецької області оркестр “Ренесанс” Маріупольської камерної філармонії та камерний оркестр домристів “Лик домер”. Уперше вони виступили разом минулого квітня у столичному Будинку архітектора. Цього разу з деякими змінами повторять програму, що складається переважно з музики донецьких композиторів.

Про свої колективи та спільну подію розповідають солістка та концертмейстерка оркестру “Ренесанс” Наталя Ляшенко і художня керівниця та диригентка оркестру “Лик домер” Світлана Білоусова

Наталя Ляшенко:

“Ренесанс”, який заснував диригент Василь Крячок, уперше виступив у Маріуполі 17 квітня 1989 року. Відтоді брав участь у знакових фестивалях у Львові, Сумах, Києві, Кракові тощо. Репертуар оркестру охоплює яскраві зразки української барокової музики, світову та вітчизняну класику, твори наших сучасних композиторів, зокрема в аранжуванні Василя Крячка.

На основі колективу 2018-го відкрилася Маріупольська камерна філармонія, що базувалась у приміщенні Палацу культури “Маркохім”. Після початку повномасштабного вторг­нення ми були змушені евакуюватися до Києва. Директор і головний диригент філармонії Василь Крячок, музиканти Маріуполя та запрошені виконавці брали участь у заходах під егідою оркестру “Ренесанс”. А також поновили єдиний у Донецькій області фестиваль класичної музики Mariupol Classic і проводили його в кількох містах України та Польщі.

У грудні 2022 року ми продовжили свою діяльність в оновленому складі в київському Будинку архітектора. А вже в лютому ­2023-го виступили на сцені Національної філармонії України в межах проєкту “Філармонія нескорених”, автором якого став гендиректор закладу Михайло Швед. Цей проєкт спрямовано на підтримку музикантів з окупованих і деокупованих українських територій, а також міст, що перебувають під постійними обстрілами агресора.

Сьогодні маємо тимчасову, на період окупації Маріуполя, репетиційно-концертну базу Будинок архітектора, де проводимо більшість виступів. З основного складу маріупольців залишилося всього п’ять оркестрантів. До оркестру приєдналися музиканти з інших окупованих міст Луганська, Сіверськодонецька та Лисичанська, а крім того, з Харкова, Запоріжжя, Кривого Рогу та Києва.

17 квітня 2024-го “Ренесанс” святкував 35-річчя. Частиною серії ювілейних заходів став проєкт “Донеччина симфонія життя” у творчій співпраці з оркестром “Лик домер”. Рік по тому представимо його вдруге.

Ми виконаємо знакові твори композиторів Володимира Стеценка, Віктора Косенка, Михайла Шуха, а також маріупольця Володимира Мітіна, який помер 2018 року. Крім того, прозвучить “Не твоя війна” Богдани Фроляк фантазія на теми пісень гурту “Океан Ельзи”, присвячена оркестру “Ренесанс” та академічному камерному оркестру “Віртуози Львова”. Ексклюзивом вечора буде унікальне спільне виконання “Ренесансом” і “Ликом домер” гімну-реквієму “Місто Марії” Золтана Алмаші. На тлі емоційних переживань 2022 року автор присвятив його місту-герою Маріуполю.

Концертна програма має важливе значення нині, коли більша частина Донецької області перебуває під російською окупацією. Доля композиторів, твори яких увійшли до цієї програми, в той чи той момент їхнього життя була пов’язана з Донеччиною. Як і доля виконавців обох оркестрів.

Світлана Білоусова:

“Лик домер” створив 1992 року в Донецьку домрист і композитор Валерій Івко. Ансамбль віртуозів став потужним творчим осередком української культури на Донеччині. Протягом 33 років співпрацював із композиторами регіону та виступав на різноманітних концертних майданчиках, зокрема в Німеччині та Польщі.

На сьогодні це єдиний у своєму роді оркестр домристів із тривалою історією та аудиторією прихильників. А існує він на громадських засадах і веде активне творче життя лише завдяки ентузіазму учасників.

У домровому виконанні по-новому звучить академічна музика різних епох від Йоганна Себастьяна Баха до Євгена Станковича, аранжування джазових композицій та оригінальні твори, написані спеціально для цього інструмента. Наш репертуар збагачують молоді композитори.

Останній концерт першого складу оркестру відбувся у квітні 2014-го в межах Українського літературного фестивалю в донецькому культурному центрі “Ізоляція”. Через війну колективу довелося залишити рідне місто та переїхати до столиці. Репетиційно-концертний процес продовжили в оновленому складі в Національній музичній академії України. Новим важким викликом 2022 року для нас стала втрата керівника Валерія Івка. Тепер я веду далі справу вчителя.

Сьогодні “Лик домер” згуртував молодь із Луганська, Донецька, Бахмута, Маріуполя, Кривого Рогу, Кропивницького, Чернігова, Житомира, Рівного, Львова, Полтави та Сум. Усі учасники дотримуються єдиної системи поглядів, що становлять основу виконавської школи Валерія Івка.

Проєкт “Донеччина симфонія життя” це насамперед можливість показати різнобічні прояви інструментального мистецтва Донеччини як вагомого шару української музичної культури. Прагнемо проілюструвати сторінки з історії його розвитку, нагадати про митців і зберегти потужне творче надбання.

Унікальність концерту полягає в тому, що на одній сцені будуть два оркестри з Донеччини струнний і струнно-щипковий різні за складом і тембром, проте з подібною історією.

Окрім робіт Валерія Івка, ми зіграємо твори, які представники Донецької організації Національної спілки композиторів України написали для нашого оркестру. Це композиції, що їх у різні роки створили Євген Мілка, Олександр Некрасов, Сергій Мамонов, Олексій Скрипник і Євген Петриченко. У їхніх творах простежується національна стилістика. Концепцію вечора доповнять “Варіації на тему Паганіні”, які польський композитор Вітольд Лютославський написав під час німецької окупації Польщі.

Сьогодні необхідно продовжувати відкривати невідомі широкому загалу мистецькі прояви та творчі здобутки Донеччини. А водночас згуртовувати та підтримувати українців, які були змушені залишити свої домівки 2014 року, а згодом і 2022-го. Сподіваюся, наша творчість надихне людей і стане своєрідним символом продовження життя.