Трамп отримає відсіч. Переможець виборів у Канаді може стати лідером світового опору

Головна Сторінка » Трамп отримає відсіч. Переможець виборів у Канаді може стати лідером світового опору

Прибічники вільної торгівлі та противники політики Трампа отримали лідера, на котрого покладають великі надії. На дострокових парламентських виборах у Канаді перемогла Ліберальна партія на чолі з чинним прем’єром Марком Карні.

За даними екзитполів, ліберали здобули від 166 до 168 місць у Палаті громад канадського парламенту. Тому головною інтригою перегонів є те, скільки місць дістанеться соратникам Марка Карні.

Для парламентської більшості потрібно від 172 мандатів (усього їх 343). Ресурсом для лібералів могли би стати консерватори, котрі отримали 144 місця. Схоже, Карні передбачав такий розвиток подій, оскільки у промові після виборів зазначив: ліберали співпрацюватимуть у парламенті з усіма партіями.

Однак основна його теза адресована не майбутнім союзникам, а найбільшому супротивнику – Дональду Трампу. “Він намагається зламати нас, щоб Америка могла володіти нами. Цього ніколи не буде. Ми вестимемо переговори як суверенна держава”.

Консерватори в шоці

Але найцікавіше те, що саме зазіхання чинного президента США на приєднання Канади як штату зумовили поразку консерваторів.

“Ми засвоїмо урок”, – заявив лідер канадських консерваторів П’єр Пуальєвр, котрий до офіційного оприлюднення результатів поспішив визнати свою поразку.

Канадці голосували за принципом “хто завгодно, тільки не консерватор”, оскільки поєднували своїх правих політиків із Дональдом Трампом, пояснив президент соціологічної компанії Angus Reid Institute Шачі Курп.

Антиамериканські настрої сягнули нового рівня

Антиамериканські настрої сягнули нового рівня, коли чинний президент США у соцмережі напередодні виборів закликав канадців обрати людину, котра приєднає країну до Сполучених Штатів Америки “з нульовими тарифами”. Раніше він погрожував підняти на 25% ввізне мито на канадський автопром. Після такого і сам Пуальєвр програв вибори в окрузі і “пролітає” повз парламент.

Зовнішні вітання і внутрішні терзання

Переможець Марк Карні отримав багато привітань. Зокрема, від президента України Володимира Зеленського, від президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, він прем’єра Великої Британії Кіра Стармера. Для України підтримка Канади набуває особливо важливого значення, з огляду на вірогідне її скорочення від США.

тріумфатору дострокових перегонів потрібно сформувати парламентську більшість

Але до того тріумфатору дострокових перегонів потрібно сформувати парламентську більшість. Якщо Марк Карні відкине ідею блокуватися з консерваторами, йому залишається шукати підтримки у лівих, Нових демократів та у Зелених. Перевага над консерваторами, у такому разі, буде невеликою, а сам уряд – хитким.

Містер АнтиТариф

Кожна підозра, кожна критика, кожен вотум недовіри будуть стресовими, пояснив професор та експерт з Конституції в Університеті Карлтона в Оттаві Філіпп Лагассе.

Не випадково лідер канадських консерваторів пообіцяв і надалі жорстко контролювати майбутній уряд.

Проте на користь Марка Карні – високий вотум антитарифної довіри. Він позиціонував себе як професіонал, здатний жорстко протидіяти трампівським тарифам та утримати канадську економіку від їхніх наслідків. Справді, Карні керував Центробанком (Канади та Великої Британії) та знає, як поводитися з фінансами.

На доказ високих очікувань, його привітав консервативний прем’єр Нової Зеландії Крістофер Люксон: “Разом ми зможемо зробити набагато більше. З нетерпінням чекаю можливості спільної праці, коли ви приступите до справ”.

Стриманий оптимізм висловив і Китай. КНР готова розвивати відносини з Канадою на основі взаємоповаги, рівності та взаємної вигоди, заявив офіційний представник МЗС країни Го Цзякунь. Ближче до вечора вівторка, 29 квітня, переможці привітав і прем’єр Індії Нарендра Моді.

антитарифний та інтитрампівський фронт отримав сильного лідера

Іншими словами, світовий антитарифний та інтитрампівський фронт отримав сильного лідера країни, котра безпосередньо межує зі США. Причому – харизматичного, як і Трамп. “Ви уособлюєте сильну Канаду в умовах потрясінь”, – написав йому президент Франції Емманюель Макрон.

Давид для Голіафа?

Марк Карні фактично самотужки витягнув Ліберальну партію з кризи після відставки прем’єра Джастіна Трюдо. Ще у лютому і на початку березня ліберали, за опитуваннями, суттєво відставали від консерваторів. Прихід Карні до влади у партії та в уряді стрімко підняв рейтинг політсили. Заяви Трампа додали популярності. Та чи по силах поставив перед собою завдання Карні?

Так, він забезпечив лібералам четвертий термін при владі та, скоріш, здатен утримати навіть хиткий уряд. Карні відразу після виборів заявив про прямі переговори з президентом США, водночас наголосив, що таких відносин із країною-сусідкою, які були, очікувати не варто. Він навіть визнав крах світової вільної торгівлі. Та задекларував можливості, котрі побачив у кризовій для Канаді ситуації. Більше того, коментуючи ризики переговорів зі США, Марк Карні натякнув на інші варіанти, зокрема, на тіснішу співпрацю з партнерами в Азії, у Європі.

Нерви через бюлетені

Виборча комісія Канади у вівторок, 29 квітня, зранку заявила про призупинку підрахунку голосів. Рішення стосується бюлетенів тих виборців, котрі голосували поза межами своїх округів. Призупинка може бути суто технічною, але вона завадить говорити про перемогу Ліберальної партії доти, доки не буде підраховано всі голоси. Увечері підрахунок було відновлено.

Теоретично, ліберали ризикують або втратити частину мандатів, котрі вважали своїми, або й бути відкинутими на друге місце. Хоча такий розвиток подій вважають малоймовірним навіть консерватори, усе ж таки мінімальна вірогідність існує. А також, не виключено, це “червоний ліхтарик” Марку Карні. Від кого? Можливо, від тих же консерваторів. У США соратники Дональда Трампа, котрого старанно наслідував П’єр Пуальєвр, зважилися на штурм Капітолію через незадовільні результати виборів. У Канаді, звісно, такого не буде, консерватори визнали поразку.

Тим не менш, призупинка підрахунку голосів підкреслила непевність позицій переможців. За будь-якого сценарію, Карні сформує уряд, але просувати свої рішення йому буде складніше.

Cила проти сили

В одному з телешоу ведучий запитав Марка Карні, що той сказав під час телефонної розмови Дональду Трампу, котрий потім збавив тон відносно Канади, чи не пригрозив продати держоблігації США. Карні не підтвердив, але і не спростував цю версію. Натяк може бути завуальованим посланням Дональду Трампу, з яким Карні має зустрітися для переговорів по тарифах.

Цікаво, що ринок мляво зреагував на перемогу лібералів. Канадський долар торгувався із незначним пониженням на 0,1%. Тому, що у торгівлі продовжує панувати непевність, пояснив голова відділу інвестиційних досліджень KINGWEST AND CO Ентоні Візано. На його думку, доки не буде сформовано уряд і не розпочнуться переговори по угоді “НАФТА-2” (угода про вільну торгівлю між США, Мексикою і Канадою, котру Трамп розірвав), ця невизначеність триватиме.

“Але в цілому ми доволі оптимістичні перспективами Канади”, – резюмував експерт.

Сигнали лібералізму

Марку Карні доведеться запросити до уряду не лише фахівців, але й нові обличчя, щоб надіслати сигнал громадськості та партії про відмінність його курсу від курсу попередників, наголосив головний директор з інвестицій FIRST AVENUE INVESTMENT COUNSEL Браян Медден.

Інший сигнал – світовому політичному співтовариству. Перемога Карні означає, що марш консерваторів по планеті, на який, можливо, робили ставку технологи Дональда Трампа, втрачає силу. Наслідування президента США, як показав досвід П’єра Пуальєвра, більше гарантує поразку, ніж перемогу. Тестовими мають стати вибори в Австралії цими вихідними, де конкуруватимуть чинний прем’єр-лейборист Ентоні Альбанезе та консерватор Петер Даттон. Альбанезе, звісно, привітав Карні.

Загалом канадські вибори стали свого роду маніфестом Дональду Трампу про силу лібералізму, попри всі погрози чинного американського президента. І доклав до цього руку саме він, Трамп.