“Така кількість нагород видається трохи авансом”

Головна Сторінка » “Така кількість нагород видається трохи авансом”

14-та церемонія нагородження Національної музичної премії Yuna відбулася 23 квітня у столичному Міжнародному центрі культури і мистецтв. З 2011-го нагородою відзначають найкращих артистів і твори в українській музиці. Цьогоріч обрали переможців у 14 номінаціях. Результати премії коментують експерти, які входять до складу журі, Нателла Кірс, Олексій Бондаренко та Саня Димов

Нателла Кірс, музична оглядачка, авторка ютуб-каналу KIRS_TV:

Основні тріумфатори Yuna-2025 із трьома нагородами гурт “Океан Ельзи” та співак Monatik. “Океан Ельзи” здобув перемогу в номінаціях “Найкращий рок-гурт”, “Найкраще концертне шоу” та “Найкращий альбом”. Для мене це доволі неочікувано. Більше видавалося як своєрідна відзнака “За внесок у музичну культуру України”. У кожній із цих категорій були представлені артисти, які мали сильніші позиції за підсумками 2024-го. Наприклад, у номінації “Найкраще концертне шоу” я відзначила б Артема Пивоварова та Kola. А в категорії “Найкращий рок-гурт” перемоги були гідні Kozak System, які мали потужний творчий період.

Успіх Дмитра Монатіка також став певною несподіванкою. Він переміг у номінаціях “Найкращий відеокліп”, “Найкраща пісня до фільму” та “Найкращий менеджмент артиста”. Його справжній творчий ривок припадає на 2025 рік, коли команда презентувала чотири концептуально різні шоу на шляху до виходу четвертого альбому “Вічно танцююча людина”. Тому така кількість нагород видається трохи авансом. Особливо в категорії “Найкраща пісня до фільму”. Серед шести номінованих робіт чотири були каверами на Кузьму Скрябіна для стрічки “Я, “Побєда” і Берлін”, і перемогу здобула одна з них “Старі фотографії”.

Цілком погоджуюся з вибором Domiy як “Відкриття року”. За короткий час співачці вдалося стати проривом в українській музичній індустрії. 24 листопада 2024-го вона провела перший сольний концерт у Міжнародному центрі культури і мистецтв важливий крок для будь-якого артиста. Її треки стабільно входять до чартів на стримінгових платформах. Головне тепер не зупинятися на досягнутому та продовжувати розвиватися, адже потенціал справді великий.

Повністю згодна з результатами в категоріях “Найкращий виконавець” і “Найкраща виконавиця”. Артем Пивоваров і Kola заслужили свої нагороди завдяки мас­штабним концертним шоу, зокрема виступам у Палаці спорту, хітовим релізам, активній діяльності та внеску в розвиток української музики в непрості часи.

Погоджуюся не з усіма рішеннями цьогорічної премії Yuna. Категорія, яка викликала найбільше здивування, це “Найкращий хіп-хоп хіт”, де переміг Parfeniuk із треком “Врубай”. Окрім того, що сам артист є попвиконавцем, а пісня за звучанням далека від хіп-хопу, в цій номінації були представлені справжні представники жанру alyona alyona, Yarmak, Міша Крупін, ­ТНМК Pianoboy. Тому перемога поптреку в категорії хіп-хопу для мене чистий сюр. Особливо прикро з огляду на те, що ­український реп наразі потребує особливої підтримки. Адже на тлі популярності російського продукту важливо підсилювати своїх виконавців.

Український реп наразі потребує особливої підтримки

Окремо варто згадати номінацію “Найкращий дует/колаборація”. Перемогу здобули Jerry Heil та alyona alyona з піснею для Євробачення-2024 Teresa Maria. Це логічно, враховуючи міжнародний резонанс і сильну композицію. Водночас для мене однією з найяскравіших колаборацій минулого року стала співпраця Dorofeeva та Lebiga, яка теж заслуговувала на особливу відзнаку. Можливо, премії варто замислитися над тим, щоб розділити категорію на дві окремі “Дует” і “Колаборація”.

Якщо говорити про Yuna в ретроспективі та перспективі, то, на жаль, її статус і роль сьогодні видаються інакшими, ніж раніше. Від 2022-го премія ніби зависла у форматі шоу-бізнесу 2011 року. На тлі стрімкого розвитку української музики, появи численних нових імен, масштабного зростання інді й альтернативної сцени Yuna досі кліщами тримається за традиційні поп і рок, де до того ж видно брак конкуренції навіть за кількістю гуртів у номінаціях.

Yuna фактично втратила вагомість. Особливо помітно за тим, скільки артистів приїхало на цьогорічну церемонію. Це чіткий сигнал для організаторів: так далі тривати не може. Усі статуси на зразок “національна” чи “головна музична премія” сьогодні вже не про Yuna. Вона перестала відображати реальний стан і динаміку розвитку української музичної індустрії.

На мою думку, премія потребує серйозних змін. Починаючи з оновлення креативної команди та складу журі, які сьогодні більше орієнтуються на знайомі імена та часто ігнорують нову хвилю талановитих артистів.

Олексій ­Бондаренко, музичний критик, засновник і головний редактор онлайн-медіа LiRoom:

У контексті Yuna завжди треба тримати в голові, що ця премія має доволі жорсткий і специфічний регламент, який багато в чому базується на досвіді американської нагороди Grammy. Також у Yuna багато членів журі з різних галузей музичної індустрії, що має вплив на фінальні результати.

Проблема, з якою стикається Yuna та з якою насправді ніяк не може придумати, що робити, Grammy, це голосування за “авторитет” або “відомість” більше, ніж за справжні досягнення протягом року або ж відповідність категорії. Наприклад, цьогоріч на Grammy в номінації “Найкраще рок-виконання” виграв гурт The Beatles, що здається абсурдним, враховуючи навіть те, що пісню Now and Then наполовину зібрано штучним інтелектом. Десь такі ж відчуття викликає в мене перемога “Океану Ельзи” в категорії “Найкраще концертне шоу”. За всієї поваги до гурту та успіху п’яти їхніх торішніх виступів у столичному Палаці спорту все-таки це рок-концерти без хореографії та постановки. Натомість програми Клавдії Петрівни, Артема Пивоварова та Наді Дорофєєвої набагато краще підпадають під категорію концертного шоу.

Так само ми впираємося у плутанину з назвами номінацій і регламентом, коли говоримо про найкращий попгурт. Цьогорічного переможця Adam я все ж завжди вважав сольним виконавцем і саундпродюсером. І так само, коли йдеться про найкращий хіп-хоп хіт. Пісню Parfeniuk “Врубай” важко віднести до цього жанру.

Схожа ситуація і з Монатіком, який регулярно виграє Yuna. Він зрозумілий, великий та якісний артист, який завжди тримає планку. Тому це ідеальний “безпечний” варіант для членів журі. Чи “А що?” крутий кліп? Однозначно. Мені здається, ніхто вже не сумнівається в таланті режисерки Таню Муїньйо. Чи були в нього гідні конкуренти? Якби я вирішував сам, то взагалі нагородив би гурт “Пиріг і Батіг” та Дашу Ши за кліп “І гріховна, і свята”. Або Latexfauna й Алана Бадоєва за Lucerna. А Джамала за Arafat Dağindan, який зняв Герман Нєнов, і так зібрала вже кілька статуеток, зокрема й нашу “Золоту Зорю Лірум”.

Тріумф Монатіка цілком логічний і зрозумілий

Водночас пісня Teresa Maria від Jerry Heil та alyona alyona цілком заслужила експертного визнання. Добре, що Yuna нагородила цей трек, тут ідеальний метч. Співачка Domiy, яка перемогла в номінації “Відкриття року”, справді стала сенсаційно успішною в естрадній ніші. А Артем Пивоваров, якого назвали найкращим виконавцем, за останні кілька років виріс на кілька рівнів. Тож вийшло, як завжди, десь спірно, а десь цілком справедливо.

Загалом вважаю, що Yuna однозначно важлива премія. Нехай щороку її критикують, часто справедливо, але сам факт існування та відчайдушна віра у принципи Grammy роблять її острівцем стабільності для музичного ринку. Питання в тому, що цільова аудиторія останніми роками змінюється швидше, ніж встигає адаптуватися організація. Мені здається, за Yuna нині спостерігає багато людей, які раніше на неї не звертали уваги і для них вона й не робилася. Відбувається перекочування соціальних “бульбашок”. Плюс у категорії попмузики й естради з’явився великий конкурент премія Muzvar Awards.

Саня Димов, ­музичний редактор телеканалу М1, радіо- та телеведучий, диджей:

Для мене як музичного редактора телеканалу М1 найцікавіша номінація “Найкращий відеокліп”. Приємно констатувати, що в ній були справді круті роботи. Я голосував за Arafat Dağindan Джамали, тому що це ціла монументальна екранізація, яка заслуговує на особливу увагу глядача. Але думаю, що вирішальну роль зіграла хітовість композиції “А що?” від Monatik. Тому журі обрало саме цей кліп, цікавий за змістом та ідеєю. Взагалі тріумф Монатіка цілком логічний і зрозумілий. Як і “Океану Ельзи”, який теж продовжує творити та дивувати.

Ще одна з важливих номінацій це “Відкриття року”. Тут цілком заслужено нагороду отримала Domiy, яка за минулий рік створила низку приємних хітів. Це селфмейд-артистка. Вона фактично сама себе створила та моментально сподобалася публіці. Полонила слухача та глядача щирістю.

Kola й Артем Пивоваров випустили багато хітів, тому другий рік поспіль отримують свої нагороди як найкраща виконавиця та найкращий виконавець відповідно.

Yuna посіла важливе місце у становленні українського шоубізнесу як премія музичних аудіо- та відеоротацій. У складі журі присутні представники медіа музичні редактори та продюсери, які щоденно працюють із піснями для своїх ефірів. Тому результати можна вважати цілком логічними з боку саме здобутків популярності на радіостанціях і телеканалах.

Варто пояснити, бо навіть не всі журналісти розуміють: голосування відбувалося за пісні, які випустили торік і вони потрапили в ефіри радіо та телебачення. Тому логічно, що журі обирало серед саме цього переліку за відповідний період. А якщо композиції не потрап­ляють в ефіри, то вони й не опиняються в лонглісті та серед номінантів.

Безперечно, ми всі розуміємо, що хочеться бачити нові обличчя серед номінантів і переможців. І насправді вони з’являються, просто не у великій кількості. Молодим артистам треба більше потрапляти в ротації та, звісно, багато працювати. Тому й нині спостерігаємо найпрацьовитіших. А взагалі добре, що тепер у нас є декілька різних музичних премій, кожна з яких зайняла власну нішу та знайшла свою аудиторію.

Повний список переможців Yuna-2025:

“Найкращий виконавець” Артем Пивоваров

“Найкраща виконавиця” Kola

“Найкращий рок-гурт” “Океан Ельзи”

“Найкращий попгурт” Adam

“Найкращий відеокліп” Monatik за “А що?” режисерки Таню Муїньйо

“Найкраще концертне шоу” “Океан Ельзи” за серію концертів “Той день”

“Відкриття року” Domiy

“Найкраща пісня до фільму” Monatik за “Старі фотографії” із саундтреку до “Я, “Побєда” і ­Берлін”

“Найкращий хіп-хоп хіт” Parfeniuk за “Врубай”

“Найкращий дует/колаборація” Jerry Heil alyona alyona за Teresa Maria

“Найкращий альбом” “Океан Ельзи”

за “Той день”

“Найкраща пісня” Jerry Heil alyona alyona за Teresa Maria

“Найкращий менеджмент артиста” Monatik Corporation

“За внесок у музичну культуру України” СКАЙ