У Женеві представники понад сотні країн ухвалили договір про спільну протидію пандеміям. Чернетки документа узгоджували протягом трьох років. Та за кілька днів до початку роботи асамблеї у Вашингтоні заявили, що призупиняють фінансування проектів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Нагадаємо, США були найбільшим її донором, а у січні Дональд Трамп підписав указ про вихід з організації з наступного року.
Через це дефіцит бюджету організації зріс майже на 21%. Голова ВООЗ Тедрос Гебреєсус анонсував скорочення кількості департаментів більш, ніж удвічі, а також ініціював дискусію про збільшення внесків країн-членів організації.
Утім, він гучно привітав укладення антипандемійної угоди, котра “гарантує, що ми разом зможемо краще захистити світ від майбутніх пандемій”.
Ситуацією скористався Китай. Пекін готовий збільшити фінансування ВООЗ і так, вочевидь, посісти місце лідера, яке добровільно полишили США.
Словаччина проти
Словацький прем’єр Роберт Фіцо спробував оскаржити голосування про угоду. Крім нього представники жодної з країн не виступили проти ухвали документа.
Антипандемійну угоду підтримали 124 країни, а 11 утрималися (у тому числі, Польща, Італія, Ізраїль, Росія, Словаччина, Іран). Представники 46 країн просто не взяли участі у роботі Асамблеї.
Що передбачає угода
країни обмінюватимуться технологіями та знаннями про відомі та нові патогени,
20% усіх вакцин будуть резервуватися для перерозподілу ВООЗ,
буде створено стабільні ланцюжки постачань усього необхідного для боротьби з пандеміями,
вперше в історії людства громадське здоров’я пов’язується зі здоров’ям дикої природи та станом навколишнього середовища.
Антипандемійна угода має зобов’язуючий характер.
Колективна відповідальність і політика сили
Документ формує “всю структуру колективної відповідальності”, наголосив політичний радник Глобального інституту охорони здоров’я при Женевському інституті міжнародних досліджень Рікардо Матуте.
Міністр охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший у зверненні до учасників асамблеї розкритикував ВООЗ за надмірний вплив Китаю та за бюрократію і “політику сили”, а також за зазіхання на суверенітет країн-учасниць.
Китай вигнав Тайвань
Судячи з реакції Китаю, Кеннеді міг частково мати рацію. Офіційний Пекін висловив протест через участь в Асамблеї представників від Тайваню як від суверенної держави.
“Китайський регіон Тайвань не має підстав, причин і прав брати участь у сесії Асамблеї без дозволу центрального керівництва”, – заявив офіційний представник МЗС КНР.
Тоді Асамблея не дозволила Тайваню брати участь у сесії.
Чого чекати далі
Експерти припускають, що без участі США реалізувати Антипандемійну угоду буде складно. Міністерка охорони здоров’я Німеччини Ніна Варкен вважає, що без участі Вашингтону навряд чи запрацює механізм спільного доступу до патогенів та ліків. На її думку, під питанням і рівний доступ усіх країн до технологій та вакцин.
В кращому разі угода запрацює з початку 2026 року, оскільки потрібне ще її формальне схвалення ВООЗ. До цього є час на узгодження деталей. До прикладу, ще не зрозуміло як фінансуватимуться країни, які розвиваються, адже це в Угоді прописано лише в загальних рисах.