17 вересня 1939 року нападом на Польщу в Другу світову війну на боці Третього Рейху вступив Радянський Союз.
Приховану мобілізацію військ проти Польші в СРСР розпочали з перших днів вересня. Її прикрили “Великими навчальними зборами”. Уже 14 вересня радянська верхівка поінформувала Німеччину про готовність Червоної армії до початку бойових дій. 15 вересня отримали вітальну телеграму з Берліна. Армія вторгнення нараховувала 600 тис. військових, 4,7 тис. танків та понад 3 тис. літаків.
Вступ військ на терени Польщі розпочався о 5:00. СРСР порушив договір 1932 року про ненапад, а саме вторгнення назвали “визвольним походом у Західній Україні та Західній Білорусії”. 17 вересня радянські війська зайняли Тернопіль та Рівне, а наступної доби – Коломию, Івано-Франківськ – тоді Станіславів та Луцьк. 22 вересня підрозділи Червоної армії увійшли до Львова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти влаштували військовий парад у Бересті
Військові дії відбувалися у повній координації із Вермахтом. Агресори обмінювалися інформацією про дислокацію польського війська, планували спільні операції. Неодноразово полякам доводилося водночас відбивати удари з обох фронтів.
22 вересня відбувся спільний радянсько-німецький військовий парад Вермахту та Червоної армії у Бересті. За 2 доби радянські й німецькі війська здійснили спільну операцію з оточення польських з’єднань під Замостям, а 28 вересня пала Варшава.
Поділ Польщі між СРСР та Рейхом завершився 28 вересня підписанням Договору про дружбу і кордон.
1 вересня 1939 року о 04:45 нацистська Німеччина без оголошення війни напала на Польщу. Розпочалася Друга світова війна.
Адольф Гітлер готував напад на сусідню країну ще 26 серпня. А щоб створити слушний привід для наступу військовим наказали провести низку прикордонних провокацій. Однак за добу до того Польща уклала воєнний союз із Великою Британією, що зірвало плани та змусило перенести дату наступу.
Деякі історики переконані, що швидкому відновленню планів Гітлера сприяла пряма підтримка Йосипа Сталіна. З СРСР Німеччину зв’язував договір про ненапад, відомий як Пакт Молотова – Ріббентропа. Таємний протокол містив пункти про поділ сфер впливу в Європі, тому початок війни для СРСР був також вигідним.