Населення Китаю може скоротитися вдвічі протягом 45 років, попереджають дослідники, після того як нові дані перепису показали, що рівень народжуваності в країні впав до 1,3 – нижче, ніж очікувалося раніше.
Це означає, що кожна жінка народжує набагато менше середнього показника в дві дитини, необхідного для підтримки стабільної популяції. Про це пише Daily Mail.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Олімпіаду-2022 зможуть потрапити тільки жителі Китаю
Якщо тенденція збережеться, попереджають експерти, то нинішні 1,4 млрд населення країни скоротяться вдвічі до 2055 року.
Протягом десятиліть Китай намагався стримати зростання швидке зростання населення, обмежуючи кількість дітей, які можуть мати пари. Тепер поспішає скасувати цю політику, оскільки маятник гойднувся в зворотному напрямку.
Пекін прийняв політику однієї дитини в 1979 році – після того, як населення країни майже подвоїлася за 30 років, що створило величезне навантаження на ресурси. Жорстокі методи примусу призвели до швидкого падіння народжуваності. Політику “однієї дитини” послабили в 2013 році, щоб дозволити сім’ям з однією дитиною мати ще одного.
У 2015 році цю політику ще більше пом’якшили, і всі могли мати двоє дітей, а в серпні цього року дозволили мати трьох дітей. На цьому тижні Пекін заявив, що планує обмежити аборти з “немедичних причин”, що є ще однією ознакою зростання тривоги через скорочення робочої сили Китаю.
Дослідження вчених з Університету Сіань Цзяотун оголило масштаб проблеми, попередивши, що темпи спаду чисельності населення, можливо, були серйозно недооцінені.
У 2019 році ООН заявила, що до 2065 року в Китаї буде на 100 млн осіб менше, ніж зараз. Але професор Цзян Цюаньбао вважає, що до кінця 2055 року в країні буде на 700 млн менше. Також дослідження попереджає, що якщо народжуваність ще більше впаде, темпи зниження можуть стати більшими. У дослідженні йдеться, що при коефіцієнті народжуваності в 1, до 2029 року населення Китаю скоротиться удвічі.
За словами Цюаньбао, скорочення спричинене цілою низкою чинників. По-перше, в країні все більше людей у віці старше 60 років – 18% населення. Людей у віці до 17 років тільки 17%. Це означає, що рівень смертності, ймовірно, буде перевищувати рівень народжуваності в найближчі роки, якщо молоді люди не почнуть створювати великі сім’ї, чого не відбувається, тому що економічний бум в КНР призвів до збільшення витрат на створення сімей, що робить багато дітей недоступними навіть для тих, хто хоче їх мати.
Швидкий розвиток країни допоміг великій кількості людей вибратися з убогості, одночасно надавши якіснішу освіту і можливості для кар’єри – фактори, які сприяють зниженню народжуваності. Замість того, щоб рано одружуватися і заводити дітей, молоді люди в розвинених країнах з більшою ймовірністю утримаються від народження дітей, щоб здобути освіту і просунутися по кар’єрних сходах.
Політика “однієї дитини” також спотворила гендерний баланс. Діти-хлопчики вважаються більш бажаними, тому сім’ї, в яких був тільки одна дитина, часто вибирали хлопчика, при чому вагітність часто переривався, якщо батьки дізнавалися, що буде дівчинка. У Китаї на кожні 100 жінок припадає 105 чоловіків. Це сприяє зниженню народжуваності, оскільки для чоловіків бракує партнерок-жінок.
Зменшення чисельності населення може спричинити економічні проблеми, оскільки велика кількість людей йдуть на пенсію, та їм бракує заміни. Це також збільшує податкове навантаження на молоде покоління, оскільки у них зазвичай вимагають оплачувати послуги з догляду за старшим поколіннями. Якщо населення зростає, то податкових надходжень досить для оплати допомоги. Але якщо скорочується, то кожна молода людина змушена вносити більше, щоб підтримувати той же стандарт догляду.
Протягом ХХ ст швидке зростання населення, спричинене появою сучасної медицини, великої кількість дешевої їжі і масового виробництва, яке швидко знижувало вартість життя, вважалося серйозною проблемою. Але в ХХІ столітті вчені попереджають, що чисельність населення починає швидко скорочуватися. Це може мати потенційно приголомшливі наслідки.
У липні 2020 року Інститут показників і оцінки здоров’я Вашингтонського університету попередив, що глобальна коефіцієнт фертильності знизився вдвічі з 4,7 дитини на жінку в 1950 році до 2,4 дитини в 2017 році. Виходячи з цих тенденцій, він може впасти нижче 2 до 2050 року, що означає, що населення світу почне скорочуватися.
У деяких країнах, в тому числі в Японії, Іспанії, Португалії, Таїланді та Південній Кореї, населення може скоротитися вдвічі до початку ХХІІ ст.
У Китаї посилюється енергетична криза, через яку вже почалися перебої в роботі заводів. Тепер електрики не вистачає і в містах.