Укрексімбанк видав 60 млн кредиту фірмі, яка підтримує так звану ДНР. Вийшло розслідування про державий банк, його керівника і діяліьність

Головна Сторінка » Укрексімбанк видав 60 млн кредиту фірмі, яка підтримує так звану ДНР. Вийшло розслідування про державий банк, його керівника і діяліьність

Державний Укрексімбанк видав 60 млн доларів кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність на окупованій частині Донеччини (ОРДО), на якій діє за підтримки Росії угруповання ДНР, і сплачує податки окупаційній владі.

Як гарантію повернення цих грошей, під заставу банк узяв об’єкт, цінність та надійність якого сумнівні адже за нього роками точилася боротьба в декількох юрисдикціях, повідомляє Радіо Свобода.

Керівник на той час Укрексіму Євген Мецгер земляк президента з Кривого Рогу, банкір з майже 20-річним стажем.

Юлія Мецгер близька подруга Олени Кравець з “95-го кварталу”. У липні 2019-го її призначають в наглядову раду іншої державної фінустанови “Приватбанку” за президентською квотою.

Укрексімбанк – великий банк, третій в країні за розміром активів. Створювався на початку 1990-х, щоб обслуговувати здебільшого експортно-імпортні операції, згодом зайняв нішу просто корпоративного банку, який спеціалізується на обслуговуванні бізнесу.

Зараз він один із найбільших кредиторів президентського проєкту “Велике будівництво”. У червні позичив “Укравтодору” чергові 5 мілрд гривень на ремонт доріг.

На початку цього року банк видав кредит держпідприємству Антонов 3 млрд гривень на будівництво трьох нових літаків Ан-178 для Збройних сил України.

Лише за нинішнього керівництва банку держава профінансувала Укрексім на майже 7 млрд гривень. А всього за останні 12 років докапіталізація за рахунок платників податків склала понад 42 мільярди гривень.

У квітні 2021 року Укрексімбанк ухвалив рішення видати кредит на 60 млн доларів двом компаніям. Наразі власником обох є Сергій Брюховецький. Він же виступає поручителем за договором.

Сергій Брюховецький власник бізнесу на окупованій території в рідній Горлівці. Мова йде про компанію “Спец-реммаш”.

Ця компанія, зареєстрована у Горлівці, є в українському реєстрі юридичних осіб.

Але 11 грудня 2014 року окупаційна влада у Горлівці зареєструвала компанію “Спец-реммаш” вже за так званими місцевими “законами”.

Проводячи активну господарську діяльність, бізнес Брюховецького сплачує податки у місцевий “бюджет” ОРДО.

Наприклад, за 7 місяців 2021 року компанія сплатила до скарбниці окупаційної адміністрації щонайменше три з половиною мільйони рублів. Це приблизно 1,4 мільйона гривень.

Щоб отримати багатомільйонний валютний кредит в Укрексімбанку, державній фінустанові запропонували заставу. Це один з найбільших в Україні, київський торгово-розважальний центр SkyMall. Цей актив відомий тим, що навколо нього вже десятиліття точиться боротьба. Досі триває кримінальне провадження, яке веде Державне бюро розслідувань у супроводі Офісу генерального прокурора. Через це на майновий комплекс ТРЦ неодноразово накладали арешт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Напад на журналістів “Схем”: у поліції не отримали повного відео з камер банку

У Києві 4 жовтня на журналістів “Схем” скоїли напад під час інтерв’ю з головою правління державного Укрексімбанку Євгеном Мецгером.

У знімальної групи забрали техніку й видалили відеозаписи. За версією редакції, інцидент стався після того, як Мецгеру не сподобалося одне запитання журналіста-розслідувача Кирила Овсяного.

В Укрексімбанку 5 жовтня відреагували на заяву про напад на журналістів. Звинувачення відкидали. І запевняли, що журналіст з оператором безперешкодно покинули приміщення банку, техніку в них ніхто не відбирав.

Того ж дня журналісти відтворили знищене відео. І вже 6 жовтня Мецгер заявив про складання повноважень на час слідства.