На розкопках у Мексиці 17 грудня 1790-го знайшли камінь із календарем ацтеків. На базальтовому диску діаметром 3,66 м і завважки 24 т у центрі зображений лик бога Сонця Тонатіу з висолопленим язиком. Голодний бог міг наїстися тільки людськими серцями. Їх виривали з живих людей.
На календарі позначені роки. У кожному 365 днів. Були 18 місяців із 20 днями в кожному. Іще додавали п’ять “нещасливих днів”. Календар створили між 1502-м і 1521 роком. Мета й значення каменю незрозумілі. Найдавніші тлумачення каменю пов’язані з його використанням як календаря. Мексиканський антрополог Антоніо де Леон і Гама написав трактат про календар ацтеків, використовуючи цей камінь. Ацтеки мали власний календар із 365 днями в році, як і сучасний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Натовп забив імператора камінням
Сучасні археологи вважають, що камінь використовувалося як урочистий басейн або ритуальний вівтар для жертв гладіаторів, ніж як астрологічний чи астрономічний довідник. Зараз зберігається в музеї антропології в Мехіко.
Поблизу єгипетського міста Розетта в старій будівлі лейтенант П’єр-Франсуа Бушар 19 липня 1799 року знайшов незвичну плиту з ієрогліфами. Розшифрував тексти французький історик Жан-Франсуа Шампольйон. Розеттський камінь зберігають у Британському музеї.