“Наша бідна дорога дитина прожила коротке життя…Так потроху закралася в мою душу зневіра, і, зрештою, я став зовсім невіруючим”, – пише взимку 1851-року у листі дружині британський натураліст Чарльз Дарвін після смерті старшої і улюбленої доньки Анни. Вперше підтвердив свій атеїзм, хоча до цього усім казав що вірить у Бога. У той час тривала його робота над теорією еволюції.
12 лютого 1809-го народився Чарльз Роберт Дарвін – англійський науковець, що створив теорію еволюції. Він прожив 73 роки і відійшов 1882-го. Цього року світ відзначає 140 років з часу його смерті. Визнаний одним з найвидатніших британців всіх часів. Його ім’ям називають вулиці, музеї та премії.
Народився в Шрюсбері, що в графстві Шропшир, Англія. Батько, Роберт Дарвін, був фінансистом і успішним лікарем, тож родина жила досить заможно. Мати Сьюзанн Дарвін померла рано, він практично не запам’ятав її. Під час навчання в Кембриджі, Дарвін познайомився з досвідченим фахівцем в галузі природничих наук Джоном Генсло. Спілкуючись з ним, ще більше переконався у своєму бажанні досліджувати світ. Вчений запропонував Дарвіну місце в експедиції, що прямувала до Південної Америки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Учителя заарештували за розповідь на уроці забороненої теорії
На кораблі “Біґль” 27 грудня 1831-го експедиція відплила з Англії. Подорож тривала п’ять років. Чарльз Дарвін побував у Бразилії, Аргентині, Чилі, Перу та на Галапагоських островах у Тихому океані. Дарвін збирав колекцію гірських порід, робив гербарії та опудала тварин. Якось учений знайшов залишки великих чотириногих ссавців і помітив, що їхні кістки схожі на кістки сучасних звірів, тільки набагато більші за них. Тоді ж він задумується над тим, чому вимерли всі ці гігантські тварини? Галапагоські зяблики допомогли Дарвіну зміцнити своє уявлення про природний відбір. Їхні дзьоби адаптувалися до типу їжі, яку вони їли, щоб заповнити різні ніші на Галапагоських островах. Їх ізоляція на островах змусила їх зазнати видоутворення. Тогочасна наука відповіді на це не давала. Тоді Дарвін припустив, що за багато мільйонів років вигляд тварин на землі змінився. Тобто вони еволюціонували.
По поверненні додому одружується з далекою родичкою Еммою Веджвуд. У них народжується 10 дітей. Батько залишив йому спадок, якого вистачало на скромне життя. Дружину Дарвін називав “матусею” і був щасливим із нею. Понад два десятиліття вчений роздумував над своєю теорією еволюції, яка тривала багато мільйонів років. Це суперечило буквальному розумінню Біблії про те, що світ був створений Богом за шість днів і відтоді не змінювався.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Книгу про походження видів розкупили за два дні
Зневіра прийшла після смерті улюбленої доньки Анни 1851-го. Старша дочка Чарльза та Емми померла десятирічною від ускладнень скарлатини. В той час Емма була важко вагітна їхнім п’ятим сином і не могла бути з донькою і Чарльзом. Батько переживав смерть доньки сам. Це похитнуло його віру в Бога, хоч публічно про це ніколи не заявляв. Дарвін боявся релігійного переслідування і ганьби. Не хотів засмутити своїх друзів-священнослужителів і віруючу дружину Емму. Він підтримував місцеву церкву й допомагав парафіянам, але на богослужіння не ходив.
Виступаючи, обережно висловлювався про релігію:”Творець спочатку вдихнув життя в одну або обмежене число видів; і з такого простого початку розвинулося і продовжує розвиватися нескінченне число найпрекрасніших і дивовижних видів і форм”. Пізніше, коли його запитували про релігійні погляди, писав, що ніколи не був атеїстом, у тому сенсі, що не заперечував існування Бога. Загалом “було б більш правильно описати стан мого розуму як агностичний”.
Дарвін отримав авторитет натураліста, одну за одною видавав книги про що завгодно, але не про еволюцію. Вийшло два видання “Щоденника подорожей на Біглі”, нарис про геологічні спостереження в Південній Америці, монографія про вусоногих раків, книга про морських качечок. А книга про еволюцію так і лежала без руху. Дарвін таки зважується надрукувати свою працю “Походження видів шляхом природного добору”. Книгу розкуповують першого ж дня 24 листопада 1859-го. Сучасники неоднозначно сприйняли працю Дарвіна. Теорія еволюції вченого пояснювала багато загадкових питань біології. Але ортодоксальні християни оголосили твір єрессю. Перше видання, 1250 примірників, розкупили за 2 дні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчений презентував нову теорію походження людини
Неоднозначність сприйняття теорії Дарвіна тільки посилилось після виходу 1871-го його наступної книги “Походження людини і статевий добір”, в котрій автор виклав докази походження людини від мавпи. Він дійшов до висновку про вражаючу схожість людини з тваринами, особливо з людиноподібними мавпами. Появу “Походження видів” один із сучасників Дарвіна образно порівнював з вибухом, “якого ще не бачила наука, який так довго підготовлювався і так раптово прогримів, так нечутно підведений і так смертоносно разючий”. Праця Дарвіна сім разів перевидавалась за життя автора, вона швидко стала відомою науковцям інших країн і була перекладена більшістю європейських мов.
Дарвін дуже боявся раптово померти. Він хворів невідомою хворобою ще з часів подоролжі на “Біглі” його лихоманило, мучило безсоння і постійна втома. Йому то гіршало то кращало. Жодні ліки не допомагали. Вже після його смерті лікарі встановили вчений страждав на хворобу Чагаса, яку переносять тропічні клопи. Молодий Дарвін навіть склав заповіт наказав дружині Еммі у разі його раптової смерті витратити всі зоощадження в видати хоча б нотатки та рукописи.
До останніх днів свого життя він не припиняв систематичних наукових досліджень, вів спостереження у своєму саду. 19 квітня 1882-го він помер. Похований у Вестмінстерському абатстві поряд з Ісааком Ньютоном.
Учителя з американського містечка Дейтон Джона Скоупса 5 травня 1925-го заарештували за викладання на уроці біології еволюційної теорії британського вченого Чарльза Дарвіна. У школах походження людини пояснювали як творіння Бога. Судовий процес над учителем журналісти називали мавпячим. Справа привернула увагу всього світу.