Консолідація учасників деревообробного ринку – шлях до стрімкого розвитку галузі, – Павло Васильєв

Головна Сторінка » Консолідація учасників деревообробного ринку – шлях до стрімкого розвитку галузі, – Павло Васильєв
Сьогодні, через військові дії, перед підприємствами деревообробної галузі виникає чимала кількість проблем та завдань. Деякі підприємства були змушені змінити свою локацію та своїх постачальників через окупацію територій, багато працівників захищають нашу державу.

ГС “Асоціація деревообробних підприємств України” провела опитування представників галузі, згідного якого основним проблемними питаннями для них є втрата стабільних ринків збуту та відсутність коригування ціни на деревину відносно світових трендів. Тому ринок має об’єднати свої зусилля для оптимізації процесів постачання сировини та інших матеріалів, пошуку нових ринків збуту своєї продукції, налагодження нових логістичних шляхів та впровадження контролю якості продукції.

Створення ГС “Асоціації деревообробних підприємств України” було викликано саме необхідністю розв’язання зазначених проблем, а також багатьох інших суміжних питань. Те що все це можна зробити – я впевнений, але лише консолідувавши зусилля та можливості кожного.

Вважаю за необхідне наголосити, що це об’єднання підприємців буде завжди відповідати наступним принципам:

Рівні права та можливості всіх членів незалежно від розміру підприємства та організаційної форми;
Системне розв’язання задач по всій території України, а не лише в окремих її регіонах;
Захист інтересів та прав всіх членів громадської спілки, знову ж таки незалежно від розміру їх підприємств, місця розташування тощо;
Абсолютна незалежність від політичної спільноти, але в той самий час тісна співпраця з органами влади у питаннях розвитку, як підприємств, так і галузі в цілому.

Всі учасники ринку, незалежно від того чи це Івано-Франківська область, Харківська чи будь-яка інша, мають працювати за однаковими прозорими правилами, мають рівні права на придбання ресурсу у будь-якому лісовому господарстві нашої країни, особливо важливим це питання є сьогодні, коли велика кількість багаторічних напрацювань зараз неможливо виконувати, через зміни в країні, які пов’язані з бойовими діями.

Також одним із наших першочергових завдань є внесення певних змін в механізм реалізації кругляку, а точніше визначення його оптимальної початкової вартості. Сьогодні продаж здійснюється через товарні біржі. Такий спосіб себе виправдовує, оскільки всі учасники ринку мають рівні можливості й в чесній конкурентній боротьбі забезпечують себе сировиною.

Проте, вітчизняний ринок мав би швидко реагувати на зміни цін на ринках ближнього та дальнього зарубіжжя. Сьогодні ми спостерігаємо значне зниження цін на сировину в більшості країн Європи. Для прикладу, ціна на сосну звичайну в Польщі протягом липня знизилась на 17%. В Україні ми більше спостерігаємо як знижується не ціна на ресурс, а відсоток чи обсяги його реалізації. А отже ми отримуємо наступні негативні наслідки:

Продукція українських деревообробників через високу ціну на кругляк стає не конкурентною на світовому ринку й ми поступово втрачаємо його
На лісових господарствах відбувається затоварювання складів деревиною, яка з часом втрачає свою товарну якість, що принесе втрати державним підприємствам

Головна проблема відсутності швидкого реагування на сучасні виклики втрата стратегічної позиції української деревопереробки. Вітчизняні переробники повинні займати сталі позиції у загальносвітовому балансі споживання, тільки це дозволить хоча б середньострокове планування збуту для всіх учасників.

На жаль, зараз українські деревопереробники займають компліментарну позицію, тобто врегульовують дефіцит на певних ринках, та мають суттєво гірші умови на ринках, де спостерігається перевищення пропозиції над попитом. Саме тому, лише незначна кількість наших деревопереробників мають 3-6 місячні контракти. Інші працюють лише під замовлення з горизонтом планування максимум місяць.

Зараз бачимо декілька шляхів розв’язання проблеми це:

Зниження саме стартових цін на біржових торгах, на яких ринок сам себе відрегулює та визначить реальну ціну на сировину;
Розробка та використання власних внутрішніх цінових індексів на деревину;
Розробка та імплементація інструментів поліпшення та прискорення реалізації (у тому числі смартконтракти).

Такий підхід й підтримала більшість учасників вже зазначеного вище опитування.

Саме ці питання ми будемо обговорювати найближчим часом та намагатись практично їх вирішувати з продавцями ресурсу – державними лісовими господарствами, для яких ми готуємо необхідну аналітичну інформацію.

До речі, планується, що на сайті Асоціації з’явиться загальний модуль аналітики, який відображатиме вичерпну інформацію щодо продажу деревини та пиломатеріалів державними лісовими господарствами, незалежно від майданчика укладення угоди.

Згодом до аналітики ми будемо надавати аналіз зовнішнього середовища, та надавати інформацію щодо прогнозів розвитку ринків.

Разом з тим, не забуваємо про проєкт Закону “Про ринок деревини”, на який чекає друге читання. Ми будемо спільно з депутатами ВРУ та нашими членами готувати пропозиції щодо нього. Вже зараз ми налагоджуємо комунікації з відповідним структурними підрозділами органів виконавчої та законодавчої влади з метою удосконалення профільної та загальноекономічної нормативно-правової бази.

Стабільні замовлення є основою для кожного виробничого підприємства. Багато хто повністю або частково втратив свої основні ринки. Тому одним з важливих завдань громадської спілки буде надання членам інструментарію та консультаційної допомоги щодо пошуку нових клієнтів та контрактів.

За допомогою наших партнерів ми будемо поступово просуватися на ринку державних закупівель. Деякі наші підприємства брали участь в державних тендерах, проте для більшості учасників ринку деревини цей напрямок збуту є майже не освоєним. Саме тому ми спільно з Асоціацією “Біржові та електронні майданчики” розпочинаємо цикл навчальних заходів, на яких члени асоціації зможуть безкоштовно отримати цінні поради щодо перемоги в державних тендерах.

На базі ГС “АДПУ” вже запущено безкоштовну бета-версію чат-боту, в якому підприємства завжди можуть розмістити свою пропозицію на продаж або ж заявку на придбання пиломатеріалів та деревини. Такий інструмент значно оптимізує процес пошуку, як покупців, так й постачальників, надасть змогу швидко визначати цінові діапазони тощо. Ми запрошуємо всі деревообробні підприємства до його використання. Оскільки зараз функціонує бета-версія, то Асоціація чекає відгуки користувачів та побажання щодо покращення інструменту.

У нас дуже багато цілей в контексті розвитку галузі та ще більше роботи, тому ми запрошуємо деревообробні підприємства з усіх куточків України до об’єднання та плідної взаємодії.

Голова ГС “АДПУ” Павло Васильєв