Понад три тижні українці живуть у режимі тотальної економії електрики 10 жовтня Росія завдала першого масованого ракетного удару по об’єктах енергетики. Відтоді ракети й безпілотники атакують українські електростанції кожні два-три дні.
Електрики бракує, у країні запровадили віялові відключення. Усіх закликають обмежити використання світла, не вмикати потужних електропристроїв.
31 жовтня росіяни вкотре масово обстріляли об’єкти енергетичної інфраструктури. Запустили ракети й ударні безпілотники у 10 регіонів. Більшість ракет збила українська система Протиповітряної оборони. У Київ влучили дві ракети, “прильоти” є в Харкові, Запоріжжі, Світловодську на Кіровоградщині, Дніпрі, Павлограді на Дніпропетровщині, Черкаській області. У цих регіонах зникло світло й вода.
Уперше атаки на критичну інфраструктуру зазнала Чернівецька область росіяни били по Дністровській ГЕС.
31 жовтня Росія пошкодила 18 об’єктів, більшість із яких енергетичні, говорить прем’єр-міністр 47‑річний Денис Шмигаль. Знеструмила сотні населених пунктів у семи областях України. У Київській, Запоріжжі, Дніпропетровщині, Харківській області продовжуються аварійні відключення.
Через постійні обстріли енергетикам складно відновлювати пошкоджені електростанції.
У енергетичній системі є багато пошкоджень, які не вдасться відновити швидко та повноцінно, говорить директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Є обладнання, на виготовлення якого йдуть місяці й навіть роки. Обмеження та необхідність економити електроенергію будуть протягом тривалого періоду. Щонайменше кілька місяців після того, як припиняться атаки. Зараз ситуація складна. В Україні пошкоджено до 40 відсотків енергетичної інфраструктури. Повністю оцінити масштаби руйнувань не можна, бо вони змінюються щодня.
27 жовтня Україна вперше імпортувала електроенергію з Європи. 1 МВт закупили у Словаччині.
Укренерго робить запас на випадок виникнення дефіциту, каже експерт з міжнародної енергетики Михайло Гончар, 59 років. Нині в Європі надлишок електроенергії, ми можемо купити її за доступною ціною. Чи купимо ще складно сказати. Україна орієнтуватиметься за потребами, які виникають внаслідок війни.
Російські терористичні війська навмисно б’ють по українських електростанціях.
Відсутність електрики суттєво впливає на життя кожної людини, говорить радниця міністра енергетики Лана Зеркаль, 49 років. Росіяни хочуть зробити Голокост в Україні. Головна ціль їхньої атаки Київ. У столиці є підстанція, що живить велику частину міста. Росіяни атакують її ракетами всьоме. Коли станція пошкоджена, доводиться перекидати всю напругу на запасні лінії, які не розраховані на велике споживання. Зараз до Києва повертаються люди. За останні тижні приїхали 250 тисяч містян, які виїхали в лютому.
Варто запастися їжею та водою
Україна опинилася в енергетичній кризі. Влада закликає громадян економніше споживати електроенергію. Часто громадяни лишаються годинами чи днями без благ цивілізації.
Усім українцям зараз треба мати необхідний запас, каже експерт з енергетики Андрій Закревський. Мінімальний об’єм води, яким потрібно запастися одразу при відключенні світла, це 12 літрів. Краще, щоб це була бутильована вода, яка не псується. Знадобляться пакети для сміття. Каналізація не працюватиме, тому ходити в туалет доведеться в пакет, одягнений на унітаз. Запаси їжі та води варто мати на три-чотири дні. Стануть у нагоді продукти, які довго зберігаються і дають енергію: цукор, шоколад, цукерки. З вимкненого холодильника всі продукти слід перенести на балкон, щоб не зіпсувалися і вони, і холодильник.
Мешканцям багатоквартирних будинків радить об’єднуватися. Найперше побудувати туалети на вулиці та купити дрова. Крім цього, ОСББ повинно обов’язково мати два електрогенератори: дизельний і бензиновий. Це дозволить мешканцям знеструмлених будинків заряджати телефони.
“Газету по-українськи” можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”