За два роки кількість українців, які економлять на їжі, виросла більше ніж у два рази.
Водночас кількість тих, хто може собі дозволити будь-які покупки, зросла майже у 3,5 рази, свідчать дані наведені у Інфляційному звіті НБУ.
“Якщо у 2021 році на харчуванні економили 12,2 відсотки українців, то у 2022 році – 19,9 відсотки, а цьогоріч – 26,2 відсотки. Тобто більш ніж чверть громадян. Частка тих, кому вистачає на харчі, але на одяг і взуття потрібно заощадити або позичити, спочатку зростала, а потім зменшувалася”, – сказано в повідомленні.
Доходи українців зростають завдяки бюджетній підтримці та зростанню економіки. Фінансовий стан домогосподарств поступово поліпшується. Однак дані самооцінки фінансового становища сімей у третьому кварталі 2021-2023 років, які наведені в цьому звіті свідчать про дещо іншу ситуацію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долар подешевшав, а курс євро рвонув угору
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Все дуже погано” – спрогнозували чисельність населення України за 10 років
Експерт Аналітичного центру “Об’єднана Україна” Олексій Кущ роз’яснив ситуацію:
“Такі дані свідчать про те, що механізм розподілу національного доходу став ще несправедливішим. Немає нічого дивного, коли багаті контролюють потоки зовнішньої фінансової допомоги в розмірі близько 40 млрд долларів на рік і стають ще багатшими. Що сильніша поляризація суспільства, то серйозніше соціальне розшарування. В умовах, коли національні багатства створюються не робочою економікою, а фінансовими потоками міжнародної допомоги, роль середнього класу стає мінімальною”.
Відбувається формування “соціальних ядр” на двох полюсах, і цей процес торкається обслуги верхнього ешелону. До людей, які обертаються навколо “багатого ядра”, також потроху просочується багатство.
Цієї зими в Україні продукти можуть подорожчати на 50%. Через сезонність подорожчають яйця, молочні продукти, м’ясо та овочі.