Протягом навчального року батьки часто отримують “листи щастя” від школи та батьківських комітетів із вимогою сплатити певну суму на ремонт чи інші шкільні потреби.
Але вони не зобов’язані здавати гроші, пише nus.
“Здебільшого школи в Україні перебувають у комунальній власності, лише 1,52% є приватними, і тільки десяток державними. Комунальна власність означає, що навчальні заклади належать до відання місцевої громади, яка має місцеву раду, управління освіти, до компетенції яких і належить утворювати та утримувати мережі навчальних закладів”, – пояснює юрист ГО “БАТЬКИ SOS”, адвокат Роман Бондаренко.
Коли дитина йде в такий заклад освіти, батьки вже заплатили за її навчання податками, які перерахували до державного та місцевого бюджетів, зазначив він.
Чи можуть батьки робити ремонт у школі
Ремонт у закладі освіти компетенція місцевої влади, яка є його власником і утримувачем. Директор школи зобов’язаний щорічно подавати запити до управління освіти, якому підпорядкований заклад, із переліком потреб, у тому числі й щодо ремонтних робіт.
Ремонт у закладі освіти має право робити тільки спеціально ліцензована для цього компанія, наголосив Роман Бондаренко.
“Батьки не мають права хазяйнувати в комунальній власності. Це приблизно так само, як зібратися гуртом фарбувати стіни Верховної Ради чи піти робити ремонт додому до вчительки. Робити ремонт батькам самостійно це таке саме порушення, як і збирати кошти на нього. Часто адміністрація закладу буває не в курсі таких планів батьків чи вчителя. І якщо звернутися до директора, то найімовірніше історія закінчиться поданням відповідного запиту та виділення необхідних коштів із бюджету, каже співголова ГО “Батьки-SOS” Олена Парфьонова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні знайшли місто, де взагалі нема поборів у школі
Роман Бондаренко радить до того, як здавати кошти, запитати керівника школи, чи були бюджетні запити щодо ремонту.
Як батькам мінімізувати побори в школі
Можете робити запити щодо будь-яких питань, пов’язаних з освітою своєї дитини. Також і про формування бюджетних запитів навчального закладу до свого засновника. Якщо там не відреагували, то звертайтесь до управління освіти.
“Кошти виділяються, але за умови відсутності запитів від навчальних закладів, використовуються на будь-які інші потреби ямковий ремонт доріг, асфальтове покриття, вазони з квітами для прикрашання доріг, і виявляється, що на ремонт шкільного туалету вже не вистачає”, – каже Бондаренко.
Як діяти якщо вимагають гроші
Коли батьківський комітет вирішив закупити в класну кімнату штори, а батьки однієї дитини відмовилися здавати гроші, це їхнє право, і ніхто не може від них вимагати цих грошей.
Роман Бондаренко та Олена Парфьонова радять у випадку вимагання вийти з усіх вайбер-груп та батьківських шкільних спільнот і не підтримувати розмови щодо збирання коштів на потреби школи. А якщо ви отримуєте інформацію про рішення щодо такого збирання, маєте уточнити ім’я та прізвище ініціатора.
“Якщо у вас починають вимагати кошти на ремонт чи будь-які інші шкільні потреби, можете подати індивідуальну заяву на ім’я директора школи. У заяві варто прописати, що ви повідомляєте про те, що в закладі освіти здійснюється примусове збирання коштів особами, які належно не уповноважені на ремонт, і це може нести ризик для життя та здоров’я дітей”, – наголошує адвокат.
Така заява складається у двох примірниках. Один залишається в шкільній канцелярії, а на другому, який ви лишаєте собі, робиться відмітка зі вхідним номером.
На запит вам повинні надати письмову відповідь. Згідно із законодавством щодо звернення громадян, термін отримання відповіді складає до 30 днів”.
Але якщо ви не отримуєте жодної реакції в адміністрації, а потім в управлінні або департаменті освіти, варто звертатися до поліції із заявою про вимагання.
Якщо у класі батьків змушують витрачатися на благодійність, в прешу чергу їм потрібно заявити завучу та директору школи. Реакції немає – йти районного або міського управління освіти. Якщо ж і там не відреагували – писати заяву до поліції. За її бездіяльності – до прокуратури.
З іншого боку, можна й не проходити всі ці інстанції, відразу написавши заяву до поліції за місцем проживання заявника. Бажано при цьому мати якнайбільше доказів того, що від батьків вимагають побори. Докази можуть бути різноманітні: це можуть бути письмові свідчення, і навіть листування у соціальних мережах.