За п’ять місяців 2022 року 20 українців захворіли на ботулізм, двоє померли. Останній випадок виявили в Одеській області. Там 37-річний чоловік отруївся м’ясною консервою, перебуває в лікарні.
Ботулізм тяжке харчове отруєння, якого треба боятися завжди, розповідає сімейна лікарка 34-річна Ганна Топлинська з Дніпра. Особливо зараз, коли люди економлять на продуктах, нехтують якістю.
Ботулізм виникає через ураження токсинами бактерій Clostridium botulinum. Вони містять ботулотоксин одну з найсильніших отрут.
Ботулотоксин у 400 разів токсичніший за отруту гримучої змії, продовжує.
Ботулотоксин утворюється в домашній консервації грибах, м’ясі, рибі, овочах, яка неправильно приготована, збережена чи транспортована.
Особливо уважним треба бути з в’яленою, копченою та солоною рибою. Влітку вона популярна, але краще від неї утриматися, каже Топлинська. На око не визначити, продукт уражений чи ні. Так само, як і на смак. Заради хвилинної насолоди не варто ризикувати життям. Те саме стосується і ковбаси.
Перші симптоми ботулізму можуть з’явитися за 2 год. і через 10 діб після вживання інфікованого продукту. Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
Симптоми проявляються поступово, тому до лікарні одразу ніхто не поспішає. У хворого виникає нудота, блювання, біль у животі. Таке враження, ніби в горлі є комок. Порушується зір, голос змінюється, стає тихим чи зникає. Є здуття, діарея. З’являється слабкість, запаморочення. При тяжкому перебігу стає важко дихати, порушується ковтання, збивається ритм серця.
Навіть тяжкий перебіг недуги може не супроводжуватися високою температурою. Тому за будь-яких підозр на ботулізм хворого необхідно госпіталізувати. Вилікувати таке отруєння вдома неможливо.
Хвороба смертельна, затягувати з візитом до лікаря не слід, говорить Ганна Топлинська. Крім стаціонарного лікування, яке призначають залежно від запущеності хвороби, важливо дотримуватися дієти номер 10. Не можна вживати жирні та пряні продукти.
Весь час відновлення в пацієнта має бути постільний режим.
Щоб вберегтися від ботулізму, раджу не їсти з банок підозрілого кольору, запаху, з роздутими кришками чи не щільно закритими. Домашню консервацію можна вживати лише відносно свіжу. Старшу двох років краще викинути.