Така кількість президентських указів, які Трамп дав у перші години після своєї другої інавгурації, свідчить як про завчасну підготовку, так і про те, що за ними слід очікувати відчутних змін у політичному курсі США.
В інавгураційній промові Дональд Трамп відразу взяв діловий тон – анонсував укази, котрі невідкладно підписав: про надзвичайний стан на кордоні з Мексикою і в енергетиці. Обидва рішення розв’язують йому руки у використанні армії США та у видобутку нафти.
Раніше в оточенні Трампа говорило аж про 100 указів у перший день, однак новий президент США впорався лише з 50 документами.
Указ із назвою “Гарантія захисту держави від вторгнення” передбачає скасування громадянства за правом народження і ретельну перевірку всіх, хто хоче потрапити до США. Безпеці присвячено ще два укази: про кордони і про захист американського народу від вторгнення.
“Як і обіцяв”
Є декілька указів про збереження величі США, зокрема, про повернення горі назви Мак-Кінлі на честь президента, котрий забезпечив перемогу Сполучених Штатів у війні з іспанцями (ця гора перейменована у 2015 році за Барака Обами).
Ще глава держави помилував учасників штурму Капітолію 6 січня 2021 року, вивів США зі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і з Паризької кліматичної угоди, розпочав процедуру перейменування Мексиканської затоки в Американську, призупинив на 90 днів усі програми допомоги США іноземним державам.
Щодо програм допомоги,то керівники департаментів і служб мають надати їх огляди. Якщо держсекретар їх схвалить, виплати можуть бути продовжені. Сенат США, до слова, 20 січня схвалив кандидатуру Марка Рубіо на посаду держсекретаря.
А ще Трамп своїм указом визнав у США лише дві статі: чоловічу і жіночу.
Ці рішення були анонсовані заздалегідь і, вочевидь, ретельно підготовлені його командою. Тому сенсацій не сталося, натомість він частково відновив репутацію людини, котра робить те, що обіцяє.
Але Трамп не був би Трампом, якби не приготував сюрпризи.
Такого не чекали
Резонанс від присутності на інавгурації мультимільярдерів (Маск, Безос) був частково нейтралізований “пшиком” з так званим Департаментом ефективності державного управління (DOGE). Очолити його мали Ілон Маск і Вівек Рамасвамі. Коли дійшло до діла, Трамп просто перейменував один із офісів у структурі адміністрації президента – Цифрову службу США.
Служба створена ще Бараком Обамою у 2014 році для консультування федеральних органів влади з питань IT щоби покращити послуги цифрового урядування. Офіційно Цифрова служба має бути розпущена у липні 2026 року. Відтепер вона і є – DOGE, котра займеться модернізацією програмного забезпечення, мережевої інфраструктури та іншими дотичними питаннями.
Ілон Маск поки нікуди не призначений
Вівек Рамасвамі відкликав свою кандидатуру зі співкерівника DOGE і планує балотуватися на пост губернатора штату Огайо. Ілон Маск поки нікуди не призначений, його статус залишається інтригою перших 100 днів Трампа.
“Вали на попередника”
Президент здійснив знакові, за його словами, звільнення: генерала Марка Міллі позбавив посади у Національній консультативній раді з інфраструктури, ексдипломата Браяна Гука звільнив із Центру науковців Вільсона, ексмера міста Атланта Кейша Ленса-Боттомса – із Експортної ради при президенті США, шеф-кухаря Хосе Андеаса – із Ради з фітнесу і харчування.
“Моє президентське кадрове управління активно займається виявленням і звільненням понад тисячі призначенців президента з попередньої адміністрації, котрі не поділяють нашу концепцію, – пояснив Дональд Трамп у своїй мережі Truth Social. – Хай це стане офіційним повідомленням про звільнення цих чотирьох людей, Скоро таких буде набагато більше. ВИ ЗВІЛЬНЕНІ!”
Хто не з нами – той не зі США
У нового президента США ретельно змоделювали можливі реакції, тому в “указах першого дня” відсутні найбільш резонансні теми: Панама, Гренландія і Канада. Рішення 20 січня стосуються переважно внутрішньоамериканських питань.
І найрезонанснішим, схоже, стає указ про держслужбовців. Скасовується дистанційна форма праці – протягом тижня всі мають вийти на роботу. Найм нових співробітників призупинено, його буде відновлено у травні 2025 року на базі цифрового аналізу й “перевірки совісті” пошукачів.
зі старту президент Дональд Трамп формує свою піраміду підтримки
Разом зі звільненнями “байденівців” вимальовується запит на якомога лояльніші кадри на всіх рівнях державної влади у США. Таким чином, зі старту президент Дональд Трамп формує свою піраміду підтримки. І справа не лише в реалізації грандіозних планів 47-го президента. Республіканці MAGA хочуть здобути широку підтримку поза Конгресом. І для виборів мобілізація прибічників корисна, і якщо Конгрес США блокуватиме ініціативи Трампа, є кого звинуватити й до кого апелювати. З огляду на помилування учасників штурму Капітолію, вулиця при Трампі відіграватиме помітну роль.
Бо укази президента у США – це рекомендації. Вони мають юридичну силу, але можуть бути оскаржені в суді або заблоковані у Конгресі. Перший позов проти Трампа уже є.
Сутінки постмодернізму
Як буде далі – не розуміють навіть у Голлівуді, котрий є лакмусовим папірцем ідеологічних змін у США після призначення туди менеджерами кінозірок, – зауважив політолог Вадим Денисенко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свої люди в Голівуді. Кіношна амбіція Дональда Трампа
“Зараз з певною обережністю ми можемо сказати, що головний удар державна система США спробує нанести виключно по одній великій “маргінальній” групі – по нелегальних мігрантах. У цьому Трампа напевне підтримають легальні мігранти навіть в першому поколінні”, – наголосив експерт.
На думку Вадима Денисенка, президентство Трампа означає фінал постмодернізму, він може представити альтернативу. Це відчули в РФ і почали розганяти у пабліках тезу про єдність думок Трампа з Путіним про традиційні цінності.
Хто керує Америкою?
“Як би це дивно не здавалося, промова Трампа була направлена в майбутнє, а не в консервацію минулого. І це кардинальна відмінність між Путіним та Трампом”, – пояснив Вадим Денисенко.
Але коцнепту у Трампа, схоже, ще не виробили. Поки незрозуміло, хто і як керуватиме Америкою, наголосив директор соціологічної служби “Український барометр” Віктор Небоженко, адже реальної управлінської команди у Дональда Трампа немає. Як і стратегії перебудови США, її ролі у світі.
Трамп може перемогти будь-якого супротивника і розвалити будь-яку політичну систему
“Перші розмашисті укази і рішення Трампа гарні для виборчої кампанії, а не для тривалого управління. Трамп може перемогти будь-якого супротивника і розвалити будь-яку політичну систему, та чи може створити щось нове і стійке на руїнах своєї бурхливої діяльності? Найголовніше для нас – поки незрозуміло, що вона може запропонувати Україні за її жахливі страждання. Між тим, Трампа, як талановитого піарника, більше цікавить фокус із Гренландією, сварки з Канадою і знущання з Панами, а не доля України”, – переконаний експерт.
Трамп і його команда мислять категоріями глобальними, звертає увагу політолог Олексій Кошель, можливо, йдеться про нову організацію замість ООН.
До речі, коли Дональда Трампа запитали про Україну під час підписання указів, він заявив, що Зеленський готовий до переговорів, а от Путін – ні. Частково його слова підтвердив сам господар Кремля – провів відеорозмову з китайським лідером Сі Цзіньпіном.