26 cічня португальському тренеру Жозе Моуріньйо має виповнитися 61 рік. Свій день народження фахівець зустрічатиме у статусі безробітного. За 10 днів до свята його звільнили з італійської “Роми”.
Цьому ніхто не дивується. Зірковий у середині нульових фахівець давно втратив репутацію людини, яка обертає в золото все, до чого доторкається. Так, замінивши влітку 2021-го в “Ромі” колишнього наставника донецького “Шахтаря” Пауло Фонсеку, португалець позаторік зміг виграти Лігу конференцій. Євротрофей, який головний клуб столиці Італії не мав 60 років. Але його вага сумнівна. У Лізі конференцій виступають команди третього європейського сорту. І “Ромі”, яка належить до топкоманд місцевого футболу, півфіналісту Ліги чемпіонів 2017/18, просто не личить брати в ньому участь. Проте забезпечити кваліфікацію до найпрестижнішого європейського турніру португалець, який вигравав його свого часу з двома різними командами – “Порту” й “Інтером”, – не зміг. Хоча був близький, але програв у серії пенальті торішній фінал іспанській “Севільї”.
Шлях Моуріньйо зайвий раз доводить, що стається, коли людина не хоче змінюватися. 40-річний перекладач відомого англійського тренера Боббі Робсона в “Барселоні” стрімко увірвався до категорії топ. За два роки виграв Кубок УЄФА та Лігу чемпіонів. Зробив це зі скромним, за європейськими мірками, “Порту”. Отримав запрошення від “Челсі”, який тоді розкодувався грошима путінського олігарха Абрамовича. І одразу виграв чемпіонат Англії, чого цьому лондонському клубу не вдавалося 50 років.
До кожного матчу Моуріньйо готувався надзвичайно ретельно. Не залишав без уваги жодної тактичної дрібниці. Будував чудові стосунки з футболістами, які були ладні віддати на полі все за свого тренера. Бо той у пресі завжди приймав удари на себе, захищаючи гравців.
Піком кар’єри Моуріньйо можна вважати 2010 рік. Тоді він переміг з “Інтером” у всіх турнірах. І вразив настільки, що власник “Реала” Флорентіно Перес пішов усупереч своїм принципам і зробив ставку на зіркового тренера, а не на гравців. Ім’я Моуріньйо лунало тоді так гучно, що на португальському телебаченні він світився частіше, ніж співвітчизник Кріштіану Роналду. Добре це пам’ятаю з відвідин Браги у квітні 2011-го, де київське “Динамо” проводило єврокубковий поєдинок.
Невдала робота в “Реалі” мала стати першим попередженням про те, що португалець втратив форму. Так, він виграв нарешті чемпіонат Іспанії в “Барселони”, але брали Жозе не для того, а для перемоги в Лізі чемпіонів, де він був майстром. Насправді за три роки роботи Моуріньйо не вивів команди навіть до фіналу. Натомість Карло Анчелотті, який змінив його, підняв трофей першого ж сезону своєї роботи в Мадриді.
Може очолити національну команду
Моуріньйо ж і надалі переслідували невдачі. Навіть перемога з “Манчестер Юнайтед” у Лізі Європи-2017 не може затьмарити загалом невдалу роботу в “Челсі”, “Тоттенгемі” та “Ромі”, яка мала боротися за перше з 2001-го чемпіонство, а натомість не потрапила навіть до четвірки найкращих команд країни.
У нульових та 2010 роках португалець мав гостре протистояння з іспанським тренером Хосепом Ґвардіолою. Тепер не віриться, що таке було. Бо Ґвардіола торік виграв усі можливі трофеї, а Моуріньйо був королем тільки в медіа, отримуючи за це сім мільйонів євро на рік.
Власне, це головна помилка американського власника “Роми” Фрідкіна. Він запрошував шоумена, а не тренера й готовий був платити величезні гроші. Але жодне шоу не може замінити спортивні результати, які гарантують прибутки і є основою бізнесу по-американському. Тому Фрідкін пішов на дострокове розірвання угоди й виплату компенсації.
Це має стати ще одним уроком для всіх власників. Хочеш привернути увагу футбольного світу до свого клубу – гаразд. Але не розраховуй, що він буде успішний на полі. І це стане проблемою не португальського тренера, а того, хто його брав.
Нині навіть нецікаво обговорювати, як складатиметься подальша кар’єра колись топового тренера. Ясно, що настільки амбітна людина чіплятиметься за тренерську лаву до останнього. Очевидно, певні шанси на успіх матиме, якщо очолить якусь збірну. Було б красиво, якби португальську. Але навіть робота в більш спокійних умовах з меншою конкуренцією нічого не гарантує. Італієць Джованні Трапаттоні був один із найкращих тренерів 1970-1980-х. Але провалився з “Адзуррі” на двох поспіль великих турнірах – Кубку світу-2002 та Євро-2004.
Тому Моуріньйо найкраще було б піти на телебачення – там його якості шоумена дадуть найбільший профіт.