Чого уникати сьогодні, щоб не плакати весь рік: заборони дня

Головна Сторінка » Чого уникати сьогодні, щоб не плакати весь рік: заборони дня

13 травня віряни вшановують перенесення мощей преподобного Макарія, архімандрида Канівського.

Макарій Канівський і Овруцький – український православний релігійний діяч, архімандрит Пінський, Овруцький, Переяславський.

Народився Макарій у місті Овруч (нині Житомирська область) на початку XVII століття. Був родом зі знатної родини: за одними даними Токаревських, за іншими – Торських. У 25 років постригся в ченці під ім’ям Макарія в монастирі Успіння Пресвятої Богородиці в Овручі. Пізніше ченця направили в Куп’ятицький Пінський монастир – там він прославився подвижницьким і доброчесним життям, і незабаром його висвятили на ієродиякона, а потім – на ієромонаха.

Преподобний Макарій виконував обов’язки настоятеля Кам’янецького Воскресенського монастиря (Гродненська область), був настоятелем Куп’ятицького Пінського монастиря. У 1660 році, в сані архімандрита, призначений настоятелем Овруцького монастиря. Коли обитель розорили поляки, його зробили настоятелем Канівського монастиря. Там він прославився багатьма чудесами та благодатним даром прозріння – багато хто приходив до настоятеля по духовну пораду і зцілення.

Одного разу Макарій зцілив осліплого жителя міста Канева: “Віруй і молись Тому, Хто дав зір сліпому, – сказав він, – іди до навечір’я Богоявлення Господнього і молись”. Під час служби сліпий побачив яскравий промінь світла, що промайнув біля очей, і раптово прозрів. На знак подяки зцілений побудував храм на честь Святого Богоявлення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День жінок-мироносиць: коли святкуємо і що воно означає

За переказами, Макарій передбачив біди, які спіткали монастир і місто – голод, польську і татарську навалу. 1678-го Канів і монастир були розорені вщент, а самого архімандрита стратили турки – за відмову видати їм монастирські скарби. Останки настоятеля поховали в монастирській церкві. Коли церкву перебудовували, їх знову знайшли і 13 травня 1688 року перенесли до Переяслава. Біля мощей священномученика відбувалися численні зцілення.

У 1942 році мощі було перенесено до Троїцької церкви Черкас. З 1965 року святиня перебуває в храмі Різдва Пресвятої Богородиці в Черкасах.

Прикмети

дощ цього дня – літо теж буде дощовим;

бджоли вилетіли рано вранці з вуликів – встановиться сонячна погода;

зібралися грозові хмари – завтра буде погожий день;

ластівки розліталися – незабаром потеплішає.

У народі 13 травня – свято Лукерія Комарниця, день прозвали так на честь ранньохристиянської мучениці Гликерії Іраклійської. У народі помічали, що якщо до цього дня розвелося багато комарів – буде багато грибів.

Що можна робити

Святому Макарію Канівському моляться про зміцнення віри, ухвалення вірного рішення, а також просять зцілення від хвороб, фізичних і духовних, заступництва, миру і злагоди.

Добре цього дня навести лад у домі та позбутися непотрібних речей.

Що не можна робити

Цього дня не можна лаятися і скандалити, бажати комусь зла.

Народні прикмети не радять сьогодні позичати речі і гроші – разом із ними віддаси своє благополуччя, і лити сльози – будеш плакати цілий рік.

Щороку у християн східного обряду проходить Радониця, яку в народі також називають Гробки, Проводи або Поминальна неділя. Цього дня прийнято згадувати покійних родичів, йти до храму, на цвинтар і поминати їх там. Щороку дата святкування Радониці змінюється, адже вона прив’язана до Великодня. А вираховування дати Світлого Божого Воскресіння не змінилося для вірян східного обряду.

Через те, що Радониця завжди припадає на дев’ятий день після Великодня, то 2024 року вона проходитиме у вівторок, 14 травня. Це основне весняне свято, під час якого віряни східного обряду поминають покійних родичів та близьких людей. В різних місцевостях воно припадає на суботу, неділю, понеділок або вівторок.