16 грудня віряни згадують святого пророка Аггея. Він був одним із дванадцяти малих пророків у Старому Завіті. Жив і пророкував наприкінці VI століття до Р. Х., приблизно між 520 і 515 роками до Різдва Христового, під час перського царя Дарія I.
Аггей пророкував у період, коли єврейський народ повернувся з Вавилонського полону (539 р. до Р. Х.). Після повернення євреї почали відбудову Єрусалимського храму, але через внутрішні труднощі та зовнішній опір будівництво було припинене на кілька років. Аггей мав завдання надихнути євреїв на відновлення храму. Він докоряв їм за те, що вони більше дбали про власні будинки й комфорт, ніж про відновлення Божого дому, і закликав їх поставити Господа на перше місце в своєму житті.
Пророк наголошував, що Божі благословення залежали від вірності народу. Він говорив, що саме через байдужість до храму в народі були економічні та природні негаразди: неврожаї, посуха, нестача їжі й пиття.
Прикмети
Снігурі дуже голосно цвірінькають – буде відлига.
Побачити, як падає зірка – до холоднечі.
Кіт шукає тепле місце, щоб спати – буде морозна погода.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обрізання Господнє-2025: коли святкуємо та про які заборони дня потрібно пам’ятати
Що не можна робити
Не слід розмовляти з будь-якою людиною через поріг будинку – це призведе до серйозної сварки.
Також не можна цього дня ремонтувати взуття – буде біда.
Що можна робити
Святого Аггея здавна вважали покровителем немовлят, тому йому обов’язково моляться про їхнє здоров’я, зберегти віру в добро та справедливість.
Також часто просили у пророка, щоб той позбавив людину ліні.
З переходом на новий церковний календар у 2023 році дати святкування Різдва, Хрещення та інших церковних свят переносяться на 13 днів раніше.
У період різдвяних свят відтепер будуть колядувати, щедрувати та посівати у нові дні. У різних регіонах ця традиція має свої особливості. Але незмінною залишається прив’язка колядок до Святвечора та Різдва.