11 травня вшановують святого Мокія Амфіпольського.
Народився в 3 столітті у родині шляхетних та заможних людей. Пізніше він переїхав до Фракції й оселився у місті Амфіполі. Там він став священником в християнському храмі та намагався переконати язичників прийняти хрещення. Його віра та відданість привели до страшних тортур: його кидали в клітку до диких тварин, колесували, закривали в розпеченій печі та інші жахливі покарання. Однак, Всевишній завжди був поряд та надавав святому сил витримати катування та постійно зцілював його. Розлютившись, імператор наказав обезголовити Мокія.
Також 11 травня відзначають день пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.
Вони народилися в місті Солуні (сучасні Салоніки, Греція) у родині знатного вельможі у першій третині IX сторіччя. Обидва вони також певною мірою пов’язані з Україною. Просвітителі слов’ян, святі брати Кирило і Мефодій уподібнилися до святих апостолів і їхніх трудів у благовісті віри Христової.
Кирило був сином знатного воєводи, слов’янина-болгарина, який жив у Солуні (Македонія). Він виховувався з майбутнім візантійським імператором Михаїлом. Після навчання Кирило пішов в один із монастирів, а потім став бібліотекарем при храмі Св. Софії та вчителем філософії в головній Царгородській школі. Його богословська освіченість допомогла йому перемогти в диспуті з Ананією-іконоборцем.
Разом із братом Мефодієм він вирушив на місіонерську подорож до слов’янських країн, де стали займатися перекладом богослужбових книжок із грецької на слов’янську мову. Для цього вони впорядкували слов’янську абетку, яка стала називатися кирилицею.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День Матері-2025: сім ідей, чим потішити найріднішу
Прикмети
Дощить чи вранці туман – таким буде і літо.
Червоне сонце під час сходу – літо буде грозовим.
Веселка – до вітряного червня.
Що не можна робити, а що варто
Не можна створювати конфлікти, лаятися і сумувати.
Незаміжнім дівчатам заборонялося підмітати підлогу, тому що вірили, що тоді вони “вимітають” з оселі майбутнього нареченого. Також не можна було ходити до водойм без особливої потреби, каламутити там воду, тому що в цей період виходили русалки, які могли затягнути на дно.
Зазвичай цього дня селяни займалися рутинними справами по дому.
У церкві на це свято суворих заборон немає, але грішити повсякденними гріхами не можна. Забороняється заздрити, бажати зла, ображати тварин, залишати без допомоги того, хто просить.
За народними повір’ями сьогодні забороняється працювати на землі (в полі або на ділянці), не послухаєшся – і град поб’є врожай. Крім цього, не радять починати нові справи і робити великі покупки.
В останній місяць веснивідзначаємо Перенесення мощей святителя Миколая Чудотворця,Третє обрітення глави святого пророка Іоанна Хрестителя, а також Вознесіння Господнє. А ще вшановуємо Рівноапостольних Кирила і Мефодія.
Щоб не пропустити жодної дати, Gazeta.ua публікує зручний календар на кожен день місяця.