Чи варто боятися п’ятниці 13-го: ПЦУ розвінчала міф, у який вірять мільйони

Головна Сторінка » Чи варто боятися п’ятниці 13-го: ПЦУ розвінчала міф, у який вірять мільйони

П’ятниця 13-го часто викликає тривогу через міфи та забобони, які склалися навколо цієї дати. Проте церква стверджує, що страх перед цим днем є лише людським вигадуванням, яке не має жодного релігійного підґрунтя.

Священики радять не піддаватися забобонам, а довіряти вірі та розумінню, що ніяка дата не може визначати нашу долю чи нести небезпеку, пояснили в Православній церкві України.

“Це черговий забобон, який свідчить лише про слабкість віри і невпевненість у власних силах. Жодні цифри, як і дні тижня, місяця чи календарного року, не несуть у собі жодної “магічної сили” та не впливають на наше життя ані негативно, ані позитивно”, – стверджують в ПЦУ.

“Хорошими” днями чи “поганими” робимо їх ми, люди. І якщо захотіти, то і п՚ятницю, 13-те, можна зробити дуже щасливим та корисним днем, наголосили в ПЦУ.

Звідки походить цей забобон і страх

Наукова назва такої фобії – параскаведекатріафобія (від грец. παρασκευή – “п’ятниця”, δεκατρείς – “тринадцять”, φόβος “страх”).

Фобія п՚ятниці, 13-го – не з нашої культури, вона запозичена через кіно, літературу, мистецтво тощо з інших країв. Версій походження досить багато: від міфічної страти нібито саме цього дня вождів ордену лицарів-тамплієрів і до давніх скандинавських міфів, де нібито 13-й бог Локі намовив вбити бога радості Бальдра.

“Також є міфи, які намагаються пов’язати це “нещасливе” число до біблійної історії. Наприклад, що нібито сатана був “13-м ангелом”. Але це неправда, оскільки ангелів є незлічима кількість, і їх просто неможливо порахувати. Також намагаються прив’язати, нібито Іуда-зрадник був тринадцятим на Тайній вечері. Так, ми знаємо, що на ній був присутній Господь Ісус Христос і Його 12 найближчих учнів-апостолів. Але хто саме з них був 13-м, і звідки, з якого краю потрібно вести таку “лічбу”?”, – кажуть священики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не стійте під сходами: про які заборони варто пам’ятати у п’ятницю 13-го

Окремо варто згадати про символізм саме цього дня тижня п’ятниці. Як відомо, Православною Церквою встановлений піст щосереди і щоп’ятниці впродовж усього року. Ці дні тижня для постування обрані не випадково, а у зв’язку зі спогадом певних скорботних подій із земного життя Господа нашого Ісуса Христа. Піст у середу нагадує нам про зраду Іуди Іскаріотського, який поцілунком видав Спасителя на розп’яття, а п’ятничний піст – про останні години земного життя Сина Божого, Його страждання і муки, насмішки над Ним і знущання, розп’яття і смерть. Тож, зважаючи на це, не лише п’ятницю, а й середу можна вважати “нещасливим” днем?

Як в інших країнах

В деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдалих днів інша: у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п’ятниця, а вівторок 13-го. В Італії “нещасливим” є число 17. Китайці та японці вважають нещасливими числа 4 і 9, а в Індії не люблять вісімку.

До речі, наші предки не боялись числа “13”: у давньому Києві найголовніший храм Софію Київську увінчували рівно тринадцять куполів, кількість яких символізувала Спасителя і Його 12 учнів-апостолів.

Тож немає ніякої містики ані в п’ятому дні тижня (а раніше він вважався шостим, бо відлік починався з неділі), ані в числі 13. Людина, а не числа, керують її життям. Людина вільна у своєму виборі. Вона вирішує, як вчинити в кожній конкретній ситуації, і цим робить собі та іншим день або сприятливим та корисним, або невдалим та неблагополучним. Тож не бійтеся чисел і тим більше не піддавайтеся марновірствам, підсумували церковнослужителі.

13 вересня – день вдалих дизайнерських рішень. Можна оновити свій гардероб. За потреби, цього дня можна йти до керівництва з новими пропозиціями. Вас вислухають. Вдалий день для ведення перемовин і налагоджування контактів.
Не бійтеся п’ятниці, 13-го. Цей день буде для вас щедрим на подарунки. Овнам, Ракам, Дівам і Стрільцям варто приготуватися до найщасливішого періоду у їхньому житті. Працюйте і насолоджуйтеся результатом своєї роботи. Вам таланитиме на кожному кроці”.