Для успішного відновлення економіки слід повернути емігрантів з-за кордону. Після перемоги необхідно зняти всі обмеження з демократії та дати більшу економічну свободу. Опорою майбутніх реформ має стати середній клас тільки він має сталий запит на демократію.
Про це в інтерв’ю журналу “Країна” розповів підприємець Валерій Пекар.
“Чверть продуктивного населення виїхала за кордон, каже він. Проте країна зберігає здоров’я публічних фінансів навіть в умовах руйнівної війни. Ми маємо величезні грошові обіцянки від міжнародних партнерів та програму МВФ на 4 роки на 115 мільярдів доларів”.
Безробіття й інфляція нам наразі не загрожують. Найпершою проблемою є повернення українців з-за кордону, наголошує підприємець.
“Неможливо підняти економіку без людей. Дуже багато залежить від сигналів, які українська держава посилатиме своїм емігрантам поки тимчасовим, але з ризиком перетворитися на постійних. Йдеться не лише про безпеку та відновлення інфраструктури йдеться про надію. Один із ключових факторів тут відновлення в повному обсязі всіх демократичних прав і процедур. Відновлення свободи слова й журналістики, зміцнення децентралізації, відкриття закритих на час війни публічних реєстрів. Це наповнить людей вірою, що країна рухається у правильному напрямку. Якщо робити навпаки виїдуть і ті, хто досі не виїхав”, каже він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економічна біда в Україні і таємна допомога Росії від Китаю: що пишуть світові ЗМІ
Розвиток вітчизняної економіки передусім залежить від того, якою буде ситуація на фронті, стверджує Валерій Пекар.
“Треба прийняти той факт, що ми у точці воєнної та політичної невизначеності, і допомагати країні рухатися у правильному напрямку. Найбільш оптимістичний повоєнний сценарій це швидке відновлення демократії, нині обмеженої воєнним станом, економічні реформи в напрямку більшої свободи та захисту прав власності, використання перемоги як шансу для привернення уваги інвесторів з усього світу”, розмірковує підприємець.
Песимістичних же сценаріїв, на думку Пекаря, аж два.
“Перший можна умовно назвати “Убивця дракона стає драконом”: після перемоги Україна сповзає в авторитаризм, згортаються демократичні права й процедури, і ми поступово стаємо меншою копією Росії. Другий сценарій можна назвати “Orban.ua”. Україна стає схожою на Угорщину з формальними атрибутами вільного ринку й демократії, тоді як насправді вся влада буде зосереджена в руках однієї групи людей”, стверджує він.
“Ми можемо успішно рухатися в напрямку євроінтеграції, але, бездумно дослухаючись до порад Заходу, знищити значну частину малого і середнього бізнесу”, повідомляє Пекар.
Малий та середній бізнес створює середній клас, який єдиний в суспільстві дає сталий запит на демократію, наголошує підприємець.
“Демократія не потрібна ні люмпенам, ні олігархам, ні корупціонерам. Так само середній клас дає запит на якісну освіту. Нам зараз потрібна перемога, а після перемоги відновлення демократії, верховенство права та економічна свобода. Тоді отримаємо інвестиції, а з ними робочі місця, гідні зарплати, економічне зростання та членство в Євросоюзі. Головне не змарнувати цей історичний шанс”, підсумовує він.
Повне інтерв’ю з Валерієм Пекарем читайте в журналі “Країна”
Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт про скасування єдиного податку 2% і часткове зняття мораторію на перевірки бізнесу. Він містить скасування спеціального режиму єдиного податку зі ставкою 2% від суми доходу з 1 серпня. Повернення довоєнних податків одне із зобов’язань України в рамках меморандуму з Міжнародним валютним фондом.