Ціни в Україні продовжують зростати: НБУ пояснює причини

Головна Сторінка » Ціни в Україні продовжують зростати: НБУ пояснює причини

Національний банк України зафіксував подальше зростання цін на різні товари та послуги. Продукти харчування, паливо та інші послуги стали дорожчими, але в НБУ очікують поступове уповільнення інфляції.

Про це йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді НБУ за квітень 2025 року.

Згідно з оглядом, у лютому споживча інфляція досягла 13,4% порівняно з попереднім роком. За попередніми оцінками НБУ, інфляція продовжила зростати й у березні, при цьому річна інфляція перевищила 14%. Офіційні дані від Держстату будуть оприлюднені 9 квітня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні знову дорожчають продукти: головні тенденції березня

Основними чинниками, що сприяли інфляції, стали подорожчання продуктів харчування через погані врожаї минулого року, зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці та енергоносії, а також високий рівень споживчого попиту.

НБУ зазначає, що ціни на сирі продукти харчування продовжили зростати швидше, а також подорожчали оброблені продукти. Водночас ціни на непродовольчі товари та послуги також стали дорожчими, зокрема на послуги в сфері охорони здоров’я, транспорту, зв’язку та відпочинку. Ціни на одяг і взуття залишалися нижчими порівняно з минулим роком.

У лютому збільшення цін на пальне прискорилося через високі темпи здорожчання автогазу. Однак профіцит бензину, конкуренція між АЗС та оптимізація логістики стримували зростання цін на пальне.

Вартість підакцизної продукції також зросла, зокрема на фармацевтичні товари та медичне обладнання. Однак мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги продовжував стримувати адміністративну інфляцію.

Головним фактором прискорення зростання цін в Україні стало підвищення тарифів на електроенергію після російських атак.

Додатково на інфляцію вплинув слабкий урожай 2024 року. У Мінекономіки зазначили, що загалом протягом 2024 року цінова динаміка залишалася прийнятною, а зростання інфляції до 12% річних наприкінці року було неминучим через триваючу війну та її масштабний вплив на економіку.