У Страсбурзі 28 січня 2015-го Росія, у зв’язку з відмовою звільнити Надію Савченко, припинила роботу в ПАРЄ до кінця року.
На початку липня 2014-го штурман-оператор гвинтокрила Мі-24 16-ї окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ Збройних Сил України, капітан ЗСУ Надія Савченко опинилася на території Російської Федерації. Її звинуватили у вбивстві російських журналістів, хоча перед тим її було ув’язнили бойовики з ДНР і ЛНР.
14 вересня 2014 року з’їзд партії “Батьківщина” прийняв Савченко в лави партії та висунув її кандидаткою у депутати Верховної Ради. Рішенням ПЦ “Меморіал” Надія Савченко офіційно визнана політичним в’язнем. Українська льотчиця стала повноправним членом Парламентської Ассамблеї Ради Європи 25 грудня 2014-го. Верховна Рада України делегувала її до складу делегації в асамблеї.
13 січня 2015-го Рада ухвалила звернення до ПАРЄ щодо звільнення Савченко. Народні депутати закликали ухвалити резолюцію із закликом до звільнення Савченко, Сенцова та інших громадян України, які протиправно утримуються на території Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Савченко виключили із української делегації ПАРЄ
Бюро асамблеї вирішили, що на депутата ПАРЄ Надію Савченко поширюється міжнародний імунітет. Президент ПАРЄ заявила, що тепер Росія зобов’язана звільнити українського депутата.
“Ніхто не має наміру звільняти Савченко через таке трактування імунітету ПАРЄ. Я підкреслюю, мова про трактування. Ми вважаємо, що імунітет надається для здійснення депутатами своїх повноважень, а не для того, щоб зробити його недоторканним за злочини, вчинені в минулому”, – прокоментував вимогу Страсбурга керівник російської делегації Олексій Пушков.
У травні 2016-го Київ і Москва домовилися та провели обмін: засуджену в РФ українську льотчицю, народну депутатку Надію Савченко – на засуджених в Україні російських військовослужбовців Олександра Александрова та Євгена Єрофеєва. І росіяни, і українка були помилувані указами президентів Росії Володимира Путіна та України Петра Порошенка. Президент України вручив Надії Савченко орден “Золота Зірка Героя України”. У полоні українка провела 707 днів. З них 83 голодувала.
За два роки, у грудні 2016-го, “Батьківщина” виключила Савченко зі своєї фракції. Пояснили, що їхні принципи та політичні переконання не співпадають. Колишня українська військова з 22 березня 2018-го перебувала під слідством. Її підозрювали у підготовці терористичних актів та держперевороту. За рішенням судуза рік звільнена з-під варти. З 10 вересня 2019-го Надія Савченко безробітна, про це вона оголосила на сторінці у Facebook.
Колишній народній депутатці Надії Савченко та її сестрі Вірі 22 жовтня 2021-го вручили підозру за використання підробленого Covid-сертифікату, з яким вони намагалися потрапити в Україну. Вони повертались з Туреччини.