За минулий рік Україну залишили майже 500 тис. українців.
А це ще більше поглибило демографічну кризу в країні. Про це ТСН.ua розповів Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.
За його словами, будь-яке скорочення чисельності населення за рахунок природнього чинника або ж міграції негативно позначається на поточній демографічній ситуації в країні. А також негативно впливатиме на подальшу перспективу і демографічний розвиток України в цілому.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 21% українців у разі відкриття кордонів готові залишити країну – опитування
“Досвід інших воєн показує – чим довше триває війна, тим менше відсоток людей повертається. ООН дає цифру у 6,9 мільйонів українців, які виїхали за кордон. За нашими оцінками, ця цифра на пару мільйонів менша, десь біля 5 мільйонів. Але все рівно – це надто шалене число”, – зауважує він.
Як показує опитування, 25% наших співвітчизників сказали, що точно не повернуться до України, 25% запевнили, що обов’язково повернуться, коли закінчиться війна, а 50% вагаються.
“Ми припускаємо, якщо повернеться 50%, то це буде дуже непогано для України. Це приблизно 2,5-3 мільйона наших громадян. Можливо, їх більше повернеться, а можливо, навпаки, менше. Зараз цю цифру ніхто не може назвати”, – сказав Гладун.
Зауважимо, в Україні, до повномасштабного вторгнення, жінок було більше ніж чоловіків – на 100 жінок припадало 86 чоловіків.
“Після війни ми прогнозуємо підвищення рівня народжуваності. Але чим довше триватиме війна, тим меншим буде ефект від компенсаційного підвищення народжуваності. Тому можна сказати, що після війни підвищення народжуваності відбудеться, але буде не дуже великим”, – наголошує науковець.
Згідно опитування фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та Центру Разумкова, у разі відкриття кордону для всіх категорій громадян 21% українців хотіли б виїхати за кордон, 70% не хотіли б виїжджати в іншу країну на постійне місце проживання. Ще 9% не визначились.
Серед респондентів, які хочуть поїхати до іншої країни на постійне місце проживання, частка чоловіків становить 25%, а жінок 17%.