День гідності та свободи: як починались дві революції у фото

Головна Сторінка » День гідності та свободи: як починались дві революції у фото

21 листопада українці відзначають День гідності та свободи. Ця знакова дата встановлена на честь двох революцій у 2004 та 2013 роках.

Цього дня українці вшановують пам’ять всіх тих, хто став на захист демократії, прав і свобод людини та національних інтересів України.

Gazeta.ua розповість, як події 2004-го пов’язані з 2013 роком та як починались дві революції – дивіться у фотогалереї.

Так історично склалося, що українці виходили на акції протесту у двадцятих числах листопада. У 2004 році українці вимагали повторних виборів, а у 2013-ому підтримати євроінтеграцію. А також Помаранчева революція та Революція гідності починалися з невдоволення діями Віктора Януковича.

Помаранчева революція

Хвиля мітингів громадської непокори почалася 22 листопада 2004 року. Її ініціював на той час кандидат у президенти Віктор Ющенко. Він закликав українців прийти на майдан Незалежності і захистити свою перемогу.

За день до цього, 21 листопада, відбувся другий тур голосування на виборах президента. За президентське крісло змагалися на той час чинний прем’єр-міністр та кандидат від об’єднаної опозиції Віктор Ющенко.

22 листопада о другій годині ночі Центральна виборча комісія України заявила, що після підрахунку 33% виборчих бюлетенів у лідери вийшов Янукович з 50% голосів, а Ющенко отримав 46%. Ці дані відрізнялися від екзитполів, які відразу після закінчення голосування назвали переможцем Ющенка. Президент Росії Володимир Путін першим привітав Віктора Януковича з перемогою.

Після оголошення перших результатів підрахунку Ющенко поїхав у ЦВК на зустріч з її головою Сергієм Ківаловим. Після бесіди за зачиненими дверима опозиціонер заявив:

“Ми не довіряємо підрахункам Центральної виборчої комісії. Ми закликаємо наших прихильників прийти на майдан Незалежності і захистити свою перемогу”, – сказав тоді Віктор Ющенко.

23 листопада на Майдані зібралося кілька сотень тисяч українців. Вони засудили оголошені результати виборів. Протести спалахнули по всій Україні, особливо у містах Західної України. Мітинги тривали до 26 грудня 2004 року. Під час повторного голосування перемогу на виборах здобув Віктор Ющенко.

Революція гідності

Масштабні протести в Україні спалахнули 21 листопада 2013 року. В той день тодішній прем’єр-міністр Микола Азаров заявив про відмову від підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Мовляв, підписання угоди може збільшити борги України перед МВФ і призвести до санкцій з боку Росії.

Вже увечері на Майдан Незалежності у Києві вийшли активісти. У перший день їх нараховувалось приблизно півтори тисячі людей. Серед них були опозиційні політики, студенти та інші громадяни. Хвиля протестів прокотилась усією країною. Особливо, в західних областях.

Менше ніж через добу кількість протестувальників на Майдані зросла до 100 тисяч. У ніч з 29 на 30 листопада очільник київського МВС Валерій Коряк наказав розігнати активістів силою. Насвітанку, о 4 годині ранку, площу оточили 300 озброєних спецзасобами бійців “Беркуту” та витіснили людей із майдану. багатьох сильно побили. 84 протестувальників отримали травми. Серед них було 17 студентів. Тоді влада пояснила, що хотіла зачистити місце для встановлення головної новорічної ялинки.

Це розлютило український народ. Проєвропейські протести перетворились на антиурядові.

1 грудня на Майдані пройшов перший мільйонний мітинг. На протести почали з’їжджатися люди з різних регіонів. Тим часом опозиція захопила будівлю КМДА, де організувала штаб революції. В той же день створили штаб національного опору, який вимагав відставку уряду, проведення позачергових президентських і парламентських виборів.

Масштабні протести по Україні і жорсткі бої у центрі столиці тривали три місяці.

22 січня на Майдані активісти Сергій Нігоян та Михайло Жизневський отримали смертельні вогнепальні поранення. Того ж дня у лісі під Києвом знайшли тіло львів’янина Юрія Вербицького зі слідами тортур. Юрій був майданівцем, якого викрали з лікарні за день до того, як стало відомо про трагедію. Попередньо під час протестів загинули 107 учасників Революції Гідності. Втім, реальних цифр поки не знає ніхто.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День гідності та свободи: найкращі вітання та листівки

21 лютого на Майдані відбулося віче. На сцені виступив активіст Володимир Парасюк, який зазначив, що якщо назавтра до 10-ї години ранку Янукович не складе повноваження, його сотня піде на штурм зі зброєю.

21 лютого частину підрозділів “Беркуту” вивели з Києва в супроводі декількох народних депутатів.

У ніч на 22 лютого 2014 року Янукович втік з України. Згодом Росія почала окупацію окремих регіонів Донецької і Луганської областей та незаконну анексію Криму.

Перед започаткуванням Дня гідності та свободи в Україні на офіційному рівні відзначали День свободи ‒ 22 листопада ‒ на честь Помаранчевої революції. Це свято було запроваджене президентом Віктором Ющенком. А його наступник Віктор Янукович у 2011 році скасував відзначення цього дня. Об’єднав його з Днем соборності. Так було встановлено День соборності та свободи.

День гідності та свободи почали відзначати з 2014 року в річницю початку Євромайдану. Відповідний указ підписав п’ятий президент України Петро Порошенко. В документі йдеться, що свято встановлене 21 листопада з метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття. Також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

То ж цього дня українці вшановують людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору. Дякують усім, хто зі зброєю в руках відстоює не лише ідеали двох революцій, а саме право України на життя. Вшановують також пам’ять усіх, хто поліг під час революційних подій і в подальшій збройній боротьбі за українську державу.