Долар буде рости і може дійти позначки 45 гривень до кінця 2025 року.
Такий курс цілком виправданий, адже він має змінюватися відповідно до реальної інфляції в країні, каже економічний експерт Богдан Сторощук спеціально для Gazeta.ua
“Якщо зараз долар 42, а до кінця року буде 45, то це ріст менше, ніж на 10%. Слід розуміти, що в нас реальна інфляція зараз значно більша цього відсотку. Раніше у нас тримали курс роками, а потім різко піднімали. Так було в 1998, 2008 році. Це вбиває економіку.
Зараз характер змін дуже повільний: пішло на пару копійок вниз, потім назад. Ось минулого тижня відбулося зміцнення гривні на декілька копійок. До речі, той тиждень досить дорого обійшовся НБУ. Але таким чином банк показав, що контролює ситуацію і різких стрибків не буде. Це однозначно плюс”, – зазначив експерт.
Економіст пояснив, що фіксований курс долара не принесе нічого хорошого для економіки України. У такому випадку різко зростає привабливість практично будь-якого імпорту, адже ціни в нас ростуть. Так вбивається наш експорт.
“Зрозуміло, що на побутовому рівні українців ріст курсу долара хвилює, адже знецінюються заощадження людей у гривнях щодо валюти. І, поступово, але будуть дорожчати імпортні товари. Проте це буде не одразу. Ціни не будуть підніматися у момент девальвації”, – каже Сторощук.
На курс долара наразі впливає, в першу чергу, надходження значних обсягів міжнародної допомоги. Останні політичні події прямо на це не вплинули. А зміцнити курс гривні здатне тільки зміцнення національного виробництва, зростання довіри до України та перехід в Україну багатьох іноземних інвесторів. Але до кінця війни це малоймовірно, додає експерт.
“Конфлікт зі США, зближення з Європою, події на Генеральній асамблеї – це все безпосередньо не впливає на курс долара. Хоча те, що відбулося на Генеральній асамблеї ООН, показало, що Україна згуртувала Європу і Україна змогла протистояти США. Це безпрецедентне явище. Воно свідчить про те, що Україна на даний момент здатна контролювати не тільки ситуацію на полі бою, але й здатна контролювати ситуацію стосовно себе та своїх проблем у міжнародних відносинах. Це факт зміцнення довіри інвесторів щодо нас”.