fbpx

Долар зріс до 7-місячного максимуму: що буде з курсом до весни

Головна Сторінка » Долар зріс до 7-місячного максимуму: що буде з курсом до весни

Після затяжних вихідних початку року долар почав дорожчати. Нацбанк на 10 січня встановив офіційний курс гривні на рівні 27,50 грн/дол. Американська валюта подорожчала на 4 копійки в порівнянні з попереднім днем. Офіційний курс долара до гривні виріс до максимуму за сім місяців. Наприкінці травня 2021 року долар коштував 27,46 грн.

Яким буде курс гривні до долара до кінця зими прогнозують для Gazeta.ua член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, аналітикиня інвестиційної компанії Concord Capital Євгенія Ахтирко та керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин.

Усі експерти впевнені: гривня продовжить девальвувати. Але наскільки впаде її курс думки різняться.

Нацбанк на варті стабільності

На думку Олега Пендзина, девальвація гривні за квартал виявиться невеликою, не вищою за 27,8 грн/дол.

“У Нацбанку значні валютні резерви, він утримуватиме курс і зможе його утримати, вважає Олег Пендзин. За перший робочий тижlень року Нацбанк викинув на ринок близько $100 млн. Тобто регулятор фіксує курс не дасть йому впасти нижче 28 грн/дол.”.

Валютна інтервенція НБУ напряму пов’язана з подіями в Казахстані, впевнений Олег Пендзин.

“В України є великі контракти на поставку енергетичного вугілля з Казахстану. Через заворушення, що там відбуваються, можливість виконання контрактів опинилася під загрозою.

У покупців з’явилася альтернатива – укласти контракти на більш дороге вугілля з Австралії та Північної Америки. Тобто доведеться викуповувати додаткові обсяги валюти на забезпечення цих потреб. Це безперечно спровокувало додатковий попит на валюту, що й призвело до ослаблення курсу гривні, що був погашений завдяки діям НБУ.

Закінчуються свята, люди повернуться до нормальної роботи, почнуть далі працювати експортні контракти, надходитиме валюта. Тому прогнозую, що у січні Нацбанк не випустить курс за межі 27,5-27,8 грн/дол.

Населенню панікувати не варто, аби не піддаватися впливу спекулянтів. Бо, як правило, пересічні громадяни потрапляють у спред (різниця у ціні на купівлю та продаж у певний момент часу – Gazeta.ua) – куплять долари дорожче, ніж потім продають”, – резюмує Пендзин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курс валют намагається втриматися на старих позначках

Казахський фактор

Девальвація гривні з кінця минулого року спричинена впливом зовнішніх факторів, впевнена Євгенія Ахтирко.

“Коливання на валютному ринку спричинені психологічними чинниками. У грудні вони були пов’язані зі зростанням ризиків російської агресії. А з початку січня з’явився казахський чинник. Здебільшого курсові коливання у січні-лютому будуть пов’язані саме з негативними психологічними очікуваннями від зовнішніх подій. Коли вони згаснуть, курс долара має стабілізуватися і навіть піти вниз. Тому що на початок року потреб у значних обсягах валюти з точки зору фундаментальних чинників немає.

Якщо ж невизначеність буде зберігатися чи посилиться, то курс і надалі зростає. Але поки НБУ дає раду і гасить ажіотажний попит.

За поганого сценарію гривня може девальвувати до американської валюти до 28″, прогнозує Євгенія Ахтирко.

Ринок націлений на ослаблення гривні

Андрій Шевчишин більш радикальний у своїх прогнозах. Не виключає позначки 28,5 грн/дол.

“Курс перебуватиме під впливом високих цін на енергоносії та відпливу капіталу нерезидентів. Стримуватиме падіння пропозиція валюти Нацбанком, а також зниження гривневої ліквідності через посилення кредитно-грошової політики, вважає він. – Курс гривні 10 січня відкриває торги на позначках 27,5 грн/долар.

На попередньому тижні гривня втратила свої позиції, внаслідок чого долар досяг семимісячних максимумів.

Підтримку гривні надають дані щодо зростання міжнародних резервів України, що за 2021 рік зросли на 6% до 30,94 млрд доларів, і відповідає прогнозам Нацбанку. Крім того, Мінекономіки повідомило, що країна завершила рік із рекордним ВВП – майже $200 млрд доларів. У міністерстві додали, що в країні торік створили 400 тисяч робочих місць та залучено $5,5 млрд прямих іноземних інвестицій. Окрім того, країна розширила географію експорту. Водночас дефіцит держбюджету становив $6,2 млрд за планових показників у $8,1 млрд.

Проте ринок націлений на ослаблення гривні. Очікується суттєвий приріст імпорту за рахунок енергоносіїв, а також імпортним заміщенням частини продукції підприємств, що зупинилися унаслідок високих цін на газ.

Також нерезиденти відновили вихід із країни. За 3 робочі дні січня нерезиденти знизили портфель ОВДП майже на 2 млрд грн, і зважаючи на погіршення настроїв на світових фінансових ринках в очікуванні посилення кредитно-грошової політики Федеральної резервної системи США, збережуть вихід. Також ринок закладає можливу появу на ринку ліквідності, яка не була повною мірою реалізована наприкінці 2021 року, а саме відшкодування ПДВ та бюджетні кошти підрядникам, що може посилити тиск на гривню.

Найближчим часом гривня тестуватиме на міцність рівень 27,5 грн за долар, зі спробами покупців продовжити ослаблення курсу до 28,5″.

Від початку 2021‑го до першої половини листопада гривня зміцнювалася. За цей час долар впав із 28,4 до 26 гривень, говорить 48‑річний Вадим Іосуб, старший аналітик “Альпарі”. Основною причиною зміцнення національної валюти називають зростання експорту.