Хоча влада й заперечує наближення виборів, підготовка до них просувається тихою ходою, щоби не привертати увагу громадськості. Причому виборчу кампанію почали не тільки політики, а й військові. Показові рухи були і серед провладних “Слуг народу”.
Скажімо, якось занадто балакучим як для лідера провладної фракції був Давид Арахамія. Ще недавно його риторика від “давайте скажемо правду й розкриємо наші засекречені втрати” до того, що 17 нардепів “Слуг народу” от-от хочуть вийти з парламентської фракції, – була б “відзначена” офісом президента “душевною” бесідою. Однак тепер – жодних зауважень. Такий от дивний плюралізм думок в обростаючій авторитаризмом Банковій. Схоже, почалась якась гра.
Водночас додамо, що депутати СН поодиноко давно почали покидати “фракцію-годівницю”. І от тепер у парламенті згущується масовий вихід. Однак за неофіційним даними не 17, як повідомив Арахамія, а значно більше, – близько 50 “слуг” хочуть покинути парламентську президентську силу.
Ні для кого не новина, що парламент уже другий рік потерпає від внутрішньої кризи. Депутати провладної фракції один за одним шукають вихід у прямому й у переносному сенсах.
Однак, подейкують, це не так просто. Умовна гривня за вхід до парламенту й дві за вихід.
Або, як зазначив політтехнолог Олег Постернак, спочатку депутати “вкладають мільйони, щоб потрапити в парламент, а тепер важко шукають як звідти вийти”.
На думку Олега Постернака причин масовості “втечі” “Слуг” декілька.
“По-перше, загальне розбалансування системи, стримування противаг та надмірне зростання ролі Банкової саме офісу президента, – вважає політолог. Для багатьох депутатів парламент не є тією площадкою, де можна себе позиціонувати. Немає можливості для піару, адже політик без уваги це ніхто. Тому для багатьох з них немає сенсу перебувати й у парламенті. По-друге, в багатьох з нардепів є острах кримінального переслідування після того, коли почав працювати закон про зняття з народних обранців недоторканості”.
Водночас, чимало депутатів від “Слуги народу” усвідомлюють, що навряд чи зможуть потрапити у парламент після наступних виборів. Скажімо, у новий блок Зеленського, про формування якого також подейкують у політичному середовищі. Тому, який сенс сидіти в Раді, протирати штани й бути під постійним прицілом громадськості та преси?
Нагадаємо, півроку тому у правлячій політсилі заявили про таємне створення нового політичного проєкту. Мовляв, формальний керівник СН Олена Шуляк разом з ексміністром інфраструктури Олександром Кубраковим та його колишнім заступником Мустафою Найємом підпільно вибудовують якусь нову політсилу під чинного президента.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шуляк, Кубраков, Найєм: троє у владному човні, незважаючи на скандальних “Слуг народу”
З цього приводу в правлячій політсилі розгорівся грандіозний скандал. Більшою мірою через те, що, мовляв, голова партії Олена Шуляк використовує ресурс СН для побудови нової партії з Кубраковим та Наємом.
Але чому вихід з СН є проблемою для бажаючих? Тому що голова парламентської фракції Давид Арахамія не може собі дозволити втратити авторитет в очах президента Володимира Зеленського та допустити, як він каже, можливу “недієздатність Верховної Ради”. Він тут трохи лукавить. Причина не в тому, що не буде кворуму, а в тому, що не зумів утримати те, що було.
Адже списочників, які вибули можна буде замінити наступними у виборчому переліку. Щоправда, якщо піде мажоритарник, то це проблема й місце буде порожнім. Бо зараз, під час постійних масових обстрілів усієї України не так просто організувати дострокові вибори на певному окрузі.
Але проблема полягає ще й у тому, що в парламентському середовищі “Слуг” може зменшитись кількість нардепів, котрі підтримуватимуть чинного президента й Банкову.
Майбутній лідер України буде в погонах?
Водночас варто відзначити певну активність з політичним прицілом військових.
От, наприклад, про політичні амбіції в своїх багаточисленних відео та телеефірах заявляє учасник бойових дій Олег Симороз.
Колишній головний сержант 47-ї бригади “Магура” Валерій Маркус випустив цілий серіал, який може стати прологом виборчої кампанії.
Командир “Азову” Денис “Редіс” Прокопенко теж активізувався у мережі з політичними заявами. Можна ще згадати командира 3-ї ОШБ Андрія Білецького, не кажучи вже про лідерів опитувань Валерія Залужного та Кирила Буданова.
При цьому колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний є абсолютним лідером в усіх варіаціях опитувань. Нагадаємо, найсвіжіше з них проведено наприкінці листопада Центром “Соціальний моніторинг” на замовлення American Political Services, LLC.
Це опитування показало, що більшість респондентів позитивно ставляться до Залужного та готові підтримати його на майбутніх президентських виборах, якщо він висуне свою кандидатуру.
З військових, окрім Залужного, у списку присутні керівник ГУР Кирило Буданов та командир Третьої штурмової бригади ЗСУ Андрій Білецький.
Також результати цього опитування показали, що нинішньому головкому ЗСУ Олександру Сирському більшість респондентів не довіряють. Діяльність Сирського позитивно оцінюють лише 37% опитаних.
Така популярність генерала Залужного не радує Банкову.
Британське видання The Economist зазначає, що президент Володимир Зеленський матиме погані шанси на перемогу над Валерієм Залужним. Між тим, нинішній посол України у Великій Британії ще не заявляв публічно про свої політичні амбіції, хоча багато хто закликає його балотуватися.
“Ситуація із Залужним взагалі унікальна. Наприклад, в представників “Азову” є ідеологія, так само як і в Андрія Білецького. А от про політичну програму Залужного ми нічого не знаємо та він і не заявляв про політичні наміри, хоча є лідером опитувань”, – вважає політтехнолог Олексій Голобуцький.
Що стосується рейтингів інших військових, то про це, вочевидь, говорити ще зарано.
У тому, що військові йдуть в політику, нічого дивного немає. Війна накладає на суспільство свій відбиток і про це свідчить досвід інших країн з подібним досвідом. Зрозуміло, що політики будуть використовувати військових для залучення у свої політичні проєкти. Так вже було й після 2014 року. І може бути створено декілька проєктів з військовими.
Але питання, чи зацікавлена в них чинна влада та інші політики? Чи військові просто допоможуть пройти в парламент? Адже діючі політики розуміють, що наразі в українців є запит на військових.
Тому військовому буде легше “розкрутитись”, аніж цивільному.
Тож у тому, що військові почали знімати різні відео та коментувати політичну тематику, є цілком обʼєктивні причини. Їм набридло те, що відбувається в армії і вони прагнуть прибирати, знайоме їм зсередини, свавілля. І військові реально хочуть іти в політику, тому й порушують політичну тематику.